MSZ przedstawił "pomarańczową listę" krajów zagrożonych zakazem lotów

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Kunz o obostrzeniach na lotniskach i w samolotach
Kunz o obostrzeniach na lotniskach i w samolotachTVN24
wideo 2/4
TVN24Kunz o obostrzeniach na lotniskach i w samolotach

Zakaz lotów do Polski obejmuje 44 państwa i terytoria. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wymieniło dodatkowych 21 miejsc, które już niedługo mogą znaleźć się na tak zwanej czerwonej liście. Wśród nich są między innymi Chorwacja, Francja, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Rozporządzenie dotyczące zakazu lotów zaczęło obowiązywać 2 września, a utraci moc 15 września. Na liście kierunków, z których samoloty rejsowe nie mogą lądować w Polsce, znalazły się 44 miejsca.

"Pomarańczowa lista"

Jak wyjaśnia MSZ w komunikacie, wykazy państw objętych zakazem lotu uwzględniają co do zasady 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60. Resort zachęca też do śledzenia danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control), które stanowią podstawowy element oceny zagrożenia epidemicznego. 

Ministerstwo opublikowało również mapę, która przedstawia 44 kraje (kolor czerwony) objęte zakazem lotu oraz "destynacje, które wg stanu na 6 września br. zawierają współczynnik powyżej 60 (kolor pomarańczowy)". "Przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że wykaz zostanie rozszerzony o ww. państwa" - wskazano.

Na "pomarańczowej liście" państw i terytoriów ze współczynnikiem przekraczającym 60 zakażeń na 100 000 osób znalazły się: Andora, Aruba, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Chorwacja, Francja, Gibraltar, Guam, Gujana, Gwatemala, Monako, Palestyna, Polinezja Francuska, Portoryko, Saint-Martin, San Marino, Trynidad i Tobago, Ukraina, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Wyspy Owcze, Wyspy Turks i Caicos, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zakaz lotów - mapa (czerwone i pomarańczowe kraje)gov.pl

"Czerwona lista" państw i terytoriów, które są objęte zakazem lotu: Albania, Argentyna, Armenia, Bahamy, Bahrajn, Belize, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Dominikana, Ekwador, Eswatini, Gwatemala, Hiszpania, Honduras, Indie, Irak, Izrael, Katar, Kazachstan, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Kuwejt, Liban, Libia, Luksemburg, Macedonia Północna, Malediwy, Malta, Meksyk, Mołdawia, Namibia, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, RPA, Rumunia, Salwador, Surinam, USA.

Kunz o powrocie z kraju objętego zakazem
Kunz o powrocie z kraju objętego zakazemTVN24

Zalecenia MSZ

"W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych" - napisano w komunikacie. Resort przypomniał, że "podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych".

Szczegółowe informacje dotyczące warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz tutaj.

MSZ dodał też, że w przypadku wprowadzenia kraju pobytu na listę państw objętych zakazem lotów można skorzystać z alternatywnych form powrotu do kraju samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo, które nie figuruje w wykazie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / gov.pl

Pozostałe wiadomości