Węglowa wojna w rządzie. "Trzymają odbezpieczony granat i podają sobie jeden drugiemu"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Jarosław Kaczyński o węglu
Jarosław Kaczyński o węgluTVN24
wideo 2/7
TVN24Jarosław Kaczyński o węglu

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych czeka na dostawę zakontraktowanego węgla. - Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że sloty, które były zaplanowane w sierpniu i wrześniu dla RARS, przepadły, dlatego, że nie przypłynęły po prostu żadne statki - informował na antenie TVN24 Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia ZET. W jego ocenie "przekłada się na ten problem polityka wewnętrzna w rządzie i polityczna wojna, która toczy się między innymi między premierem Morawieckim a wicepremierem Sasinem".

Według informacji Radia ZET do polskich portów do dziś nie dotarł węgiel zamówiony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia ZET, który poinformował o sprawie, tłumaczył na antenie TVN24, że nie wiemy, gdzie RARS zamówiła węgiel i nie wiemy, na kiedy.

- W portach są tak zwane sloty, czyli momenty, kiedy dany towar jest przeładowywany ze statku na hałdy, a potem dalej, do pociągów towarowych. W tej chwili jest wielka kolejka statków czekających na rozładunek różnych towarów i te sloty są bardzo ważne. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że sloty, które były zaplanowane w sierpniu i wrześniu dla RARS, przepadły, dlatego, że nie przypłynęły po prostu żadne statki - wskazywał.

- Moim zdaniem przekłada się na ten problem polityka wewnętrzna w rządzie i polityczna wojna, która toczy się między innymi między premierem Morawieckim a wicepremierem Sasinem. To wygląda w ten sposób, że oni trzymają odbezpieczony granat i podają sobie jeden drugiemu. (Jest pytanie - red.) komu wybuchnie ten granat w dłoni - komentował Gierszewski.

Mówił także, że na zakup węgla RARS dostała od rządu "kolosalną kwotę" 3 mld zł. - Ustalono, że kupi 600 tysięcy ton. Wydaje się to duże, ale jak spojrzymy na szacunki rządowe, że może nam zabraknąć zima około trzech miliardów ton, to jest to kropla w morzu potrzeb. Natomiast gdyby te 600 ton przypłynęło, to byłoby już coś - dodał dziennikarz Radia ZET.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych o dostawach węgla

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała TVN24 Biznes, że "realizuje powierzone zadania w zakresie tworzenia i utrzymywania rezerw strategicznych, w tym rezerw surowców energetycznych".

"RARS od 11.07.2022 r., tj. od momentu złożenia przez Ministra Klimatu wniosku, prowadzi kontraktacje węgla uzupełniając tym działania Spółek Skarbu Państwa" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Według przedstawicieli Agencji "dostawy zakupionego surowca są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem działań logistycznych w tym zakresie". Z przekazanych nam informacji wynika, że najbliższa dostawa węgla zakontraktowanego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, "przewidziana jest na październik". Agencja nie podała, czy i ile zakontraktowanego przez nią surowca dotarło do tej pory do Polski.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Osiem ton. Możemy przed kopalnią się umówić". Szara strefa handlu węglem
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości