Łotysze okradali klientów polskich banków. Policja: uwaga na maile

Z kraju

archiwumPolicja zatrzymała dwóch przestępców z Łotwy

Dwóch cyberprzestępców z Łotwy, zajmujących się okradaniem klientów banków, wpadło w pułapkę policji. Próbowali wypłacić prawie 100 tys. złotych, skradzione z rachunku klienta. Policja apeluje do właścicieli kont e-mailowych, aby pochopnie nie otwierali załączników niewiadomego pochodzenia.

Na wniosek policji i prokuratury sąd zastosował wobec obu zatrzymanych tymczasowy areszt na 3 miesiące. Mężczyźni okradali konta przy pomocy złośliwego oprogramowania. Instalowało się ono na komputerze, gdy właściciel otwierał maila. To dawało przestępcą dostęp komputera i danych w nim zawartych.

Hakerzy z Łotwy

Łotyszy wytropili policjanci stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i funkcjonariusze z KRP Warszawa IV oraz Komendy Głównej.

Wpadli w oddziale jednego z banków, gdzie próbowali wypłacić prawie 100 tysięcy złotych. Skradzione pieniądze pochodziły z rachunku klienta innego banku, którego komputer został wcześniej zainfekowany i przejęty.

Prowadzący sprawę zabezpieczyli przy zatrzymanych samochód i pistolet gazowy.

Grupa przestępcza

Policjanci ustalili, że grupa przestępcza tworzy specjalne programy komputerowe i przy ich pomocy rozsyła e-maile w formie spamu do użytkowników kont e-mailowych. W momencie, kiedy właściciel e-maila otwiera taką informację i załączniki do niej, przestępcy przejmują kontrolę nad komputerem.

Dzięki temu pozyskują loginy i hasła do usług bankowych i poprzez bankowość elektroniczną usiłują wyprowadzić pieniądze na specjalnie utworzone konta tzw. "słupów".

Jak poinformowano, zatrzymani obywatele Łotwy w wieku 33 i 34 lat po przedstawieniu zarzutów z art. 299 KK . Policjanci planują kolejne zatrzymania osób biorących udział w przestępstwie.

Jak się zabezpieczyć

Przy okazji zatrzymania, policjanci apelują do właścicieli kont e-mailowych, aby pochopnie nie otwierali załączników niewiadomego pochodzenia.

W przypadku zauważenia problemów z funkcjonowaniem bankowości elektronicznej, nietypowych komunikatów, okienka podmiany rachunków, klienci proszeni są o natychmiastowy kontakt z bankiem w celu wyjaśnienia sprawy.

Groźne wiadomości w ostatnim czasie mają postać wezwań do zapłaty, faktur, zaległości w płatnościach.

Zobacz materiał TVN24 BiS o tym jak możemy zabezpieczyć się przed potencjalnym atakiem hakerów (26.04.2016):

Masowy atak hakerów na klientów banki. Zobacz, jak się zabezpieczyćTVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum