Wakacje w cieniu pandemii. Lista krajów otwartych dla Polaków

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Jak zadbać o bezpieczne wakacje? Dr Grzesiowski o czterech zasadach
Jak zadbać o bezpieczne wakacje? Dr Grzesiowski o czterech zasadachTVN24
wideo 2/4
TVN24Jak zadbać o bezpieczne wakacje? Dr Grzesiowski o czterech zasadach

Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria, Czarnogóra, Albania, Grecja czy Cypr. To tylko niektóre popularne kierunki wakacyjne, do których bez przeszkód mogą podróżować Polacy. Obowiązku kwarantanny nie ma również również w przypadku wjazdu do Portugalii, Egiptu czy Turcji, ale nie latają tam samoloty z naszego kraju.

Przekraczanie granic krajów europejskich będących członkami strefy Schengen w większości przypadków nie łączy się już z żadnymi obostrzeniami dla obywateli zrzeszonych w niej państw. Ostatecznie decyzje o ich wprowadzeniu podejmują jednak poszczególne kraje.

WAKACJE W DOBIE PANDEMII, CZYLI GDZIE I ZA ILE? MAGAZYN TVN24 >>>

Przy przekraczaniu granicy między innymi Grecji, Cypru i Hiszpanii, trzeba wcześniej obowiązkowo wypełnić dostępny online formularz na temat stanu zdrowia i planowanego miejsca pobytu w tych krajach.

Podobny dokument trzeba złożyć przybywając na Maltę, ale jest on dostępny w papierowej formie w samolotach i na lotniskach. Władze Chorwacji wymagają od turystów podania przy wjeździe swoich danych kontaktowych, które mają być wykorzystywane tylko w celach epidemiologicznych i zalecają, by dla usprawnienia procedury, również skorzystać z internetowego formularza, który jest dostępny także w języku polskim. Polacy w celach turystycznych nie mogą się na razie udać do Finlandii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wakacje 2020 bez kwarantanny

Niezależnie od zaleceń i przepisów związanych z przekraczaniem granicy przez obywateli poszczególnych państw funkcjonują ograniczenia w podróżach lotniczych. Samoloty z Polski mogą obecnie latać do wszystkich krajów Unii Europejskiej - z wyjątkiem Portugalii i Szwecji - oraz do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii i Islandii, a także Albanii, Czarnogóry, Ukrainy, Gruzji, Kanady, Japonii, RPA i Korei Południowej. Zakaz lotów do innych miejsc będzie obowiązywał przynajmniej do 28 lipca br.

Oznacza to, że turyści z Polski mogą wybrać się do Portugalii, ale żeby się tam dostać muszą wylecieć z innego kraju, albo przekroczyć granicę lądową z Hiszpanią. Chociaż wjazd na teren samej Portugalii, tak jak i większość terenów Unii, nie wiąże się już z żadnymi dodatkowymi wymogami, osoby udające się na dwa leżące na Atlantyku archipelagi - Azory i Maderę - muszą przedstawić ważne, negatywne badanie na obecność koronawirusa albo poddać się testowi na miejscu.

Nienależące do Unii, ale utrzymujące połączenia lotnicze z Polską, Ukraina, Albania i Czarnogóra również nie wymagają od Polaków przechodzenia kwarantanny albo przedstawiania wyników testów przy wjeździe. Polacy od 10 lipca nie muszą przechodzić kwarantanny po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, od 15 lipca - do Norwegii, a od 17 lipca - do Słowenii.

Od czwartku możliwe są podróże turystyczne obywateli państw UE do Bośni i Hercegowiny, ale przy przekraczaniu granicy tego państwa należy okazać aktualny negatywny test na koronawirusa. Jak informuje strona polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, bez przeszkód można podróżować do Serbii i Macedonii Północnej.

Należy jednak pamiętać, że na Bałkanach obserwuje się ostatnio wzrost zakażeń. Dlatego Rada Europejska ogłosiła w tym tygodniu, że Czarnogóra i Serbia zostały usunięte z listy krajów, z których dopuszczają podróże do UE. Zalecenie Rady nie jest prawnie wiążącym instrumentem, bo to władze państw członkowskich są odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie granic. Unijna rekomendacja ma jednak sprawić, że będzie się to działo w skoordynowany sposób.

Loty do Turcji, Egiptu i Tunezji "zamrożone"

Turyści mogą również wybrać się do Turcji, wprawdzie przy wjeździe nie będą musieli poddać się kwarantannie, albo przedstawiać wyniku testu, ale nie dolecą tam bezpośrednio z Polski.

Granice dla urlopowiczów z Europy otworzył także Egipt. Ruch turystyczny jest jednak ograniczony do trzech nadmorskich regionów, w których znajdują się najbardziej popularne resorty na przykład Szarm el-Szejk, Hurghada i Marsa Alam. Działają lotniska, ale podobnie jak w przypadku Turcji, na razie nie dolecimy na nie z Polski.

Od końca czerwca turyści mogą też przyjeżdżać do Tunezji. Polacy przy wjeździe muszą jednak przedstawić aktualny, negatywny test na obecność koronawirusa. Również i z tym krajem nie są jednak wznowione połączenia lotnicze z Polski.

Dla turystów zamknięte pozostają także Maroko i Izrael.

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości