Urlop rodzicielski – jak długo trwa? Ile wynosi zasiłek?

Źródło:
TVN24 Biznes
"Polska i Świat". Urlop rodzicielski do podziału
"Polska i Świat". Urlop rodzicielski do podziałutvn24
wideo 2/4
"Polska i Świat". Urlop rodzicielski do podziałutvn24

Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego rodzice mają możliwość skorzystania także z urlopu rodzicielskiego. Czy urlop rodzicielski jest płatny? Jak długo trwa? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski to dodatkowy urlop przysługujący obojgu rodzicom po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.Urlop rodzicielski jest nieobowiązkowy i udziela się go wyłącznie na wniosek osób uprawnionych.W czasie urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński.Z urlopu rodzicielskiego można korzystać w częściach w ciągu pierwszych sześciu lat życia dziecka.Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego przez pracownika pracodawca ma obowiązek przywrócić go do pracy na dotychczasowym stanowisku. 

Choć często mówi się o rocznym urlopie macierzyńskim, na podstawie Kodeksu pracy w rzeczywistości na ten rok składają się dwa różne urlopy: urlop macierzyński regulowany art. 180 k.p. oraz urlop rodzicielski regulowany art. 182 k.p.

Urlop macierzyński 2021 – ile trwa? Czy trzeba składać wniosek?

Urlop rodzicielski 2021

Urlop rodzicielski jest dodatkowym urlopem przysługującym rodzicom bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Skorzystać z niego mogą: - pracownica lub pracownik, któremu urodziło się dziecko, - inny członek najbliższej rodziny, gdy matka zmarła, porzuciła dziecko, ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym, - pracownica lub pracownik, który został rodzicem adopcyjnym.

Aby skorzystać z urlopu rodzicielskiego, muszą oni spełnić dwa warunki: wykorzystać urlop macierzyński oraz skierować do pracodawcy pisemny wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Pracodawca nie może odmówić przyjęcia takiego wniosku.

Ile trwa urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski przysługuje przez maksymalnie 32 tygodnie przy urodzeniu jednego dziecka albo 34 tygodnie przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka. W przypadku rodziców adopcyjnych, którzy przyjęli na wychowanie starsze dziecko w wieku do lat siedmiu, urlop rodzicielski wynosi natomiast 29 tygodni.

Urlop ten przysługuje jednakowo obojgu rodzicom. Oznacza to, że rodzice sami decydują, które z nich i w jakim wymiarze skorzysta z tego urlopu. Mogą korzystać z niego na zmianę, oboje rodziców może również zdecydować się na jednoczesne wzięcie urlopu rodzicielskiego, jednak ich urlopy wówczas się sumują – czyli mogliby wykorzystać go wówczas w ciągu 16 tygodni.

Urlop rodzicielski dla ojca

Urlopu rodzicielskiego dla ojca, nazywanego też urlopem tacierzyńskim, nie należy mylić z urlopem ojcowskim. To dwa różne urlopy. Urlop rodzicielski dla ojca przysługuje rodzicowi biologicznemu i adopcyjnemu na okres od 32 do 34 tygodni – tak samo jak matce.

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski

O ile urlop macierzyński jest obowiązkowy i nie trzeba składać o niego wniosku, o tyle z urlopu rodzicielskiego skorzystać można jedynie na wniosek uprawnionych do jego otrzymania. Wniosek ten można złożyć na dwa sposoby: - jako tzw. długi wniosek, czyli składany nie później niż 21 dni po porodzie wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, - jako odrębne wnioski dotyczące udzielenia całości lub części urlopu rodzicielskiego, składane nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem tego urlopu.

Tym samym urlop rodzicielski nie musi zostać wykorzystany od razu w całości. Możliwe jest wykorzystanie go w maksymalnie czterech częściach w wybranych terminach do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat. 

Co do zasady, części udzielanego urlopu rodzicielskiego powinny być wielokrotnością tygodnia, a każda część powinna mieć co najmniej osiem tygodni. Wyjątkiem jest pierwsza część urlopu, która może mieć sześć tygodni, oraz ostatnia, która może być krótsza niż osiem tygodni.

Zarazem jedynie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego może zostać wykorzystane inaczej, niż bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu lub po urlopie macierzyńskim. Oznacza to, że aby skorzystać z całości 32-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, należy wziąć przynajmniej jego część bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W przeciwnym razie połowa przysługującego urlopu rodzicielskiego przepadnie.

Zasiłek na urlopie rodzicielskim

Podczas urlopu rodzicielskiego osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym mogą pobierać zasiłek macierzyński. Wysokość tego zasiłku to: - 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku przez pierwszych sześć tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, lub przez osiem tygodni w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie, - 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą część urlopu rodzicielskiego albo - 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku przez cały czas trwania urlopu rodzicielskiego, jeżeli w ciągu 21 dni po porodzie rodzice złożyli wniosek o udzielenie pełnego urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Praca na urlopie rodzicielskim

Korzystający z urlopu rodzicielskiego pracownik może wykonywać jednocześnie pracę u udzielającego mu tego urlopu pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy

Wówczas urlopu udziela się jedynie na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Oznacza to proporcjonalne wydłużenie czasu trwania urlopu do maksymalnie 64 lub 68 tygodni, w zależności od liczby urodzonych albo przysposobionych dzieci.

Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego przez pracownika pracodawca ma obowiązek przywrócić go do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeśli nie ma takiej możliwości, to na stanowisku równorzędnym, odpowiadającym jego kwalifikacjom i z takim samym wynagrodzeniem, jakie przysługiwałoby pracownikowi, gdyby nie wziął urlopu rodzicielskiego.

Autorka/Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"