Urlop rodzicielski – jak długo trwa? Ile wynosi zasiłek?

Źródło:
TVN24 Biznes
"Polska i Świat". Urlop rodzicielski do podziału
"Polska i Świat". Urlop rodzicielski do podziałutvn24
wideo 2/4
"Polska i Świat". Urlop rodzicielski do podziałutvn24

Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego rodzice mają możliwość skorzystania także z urlopu rodzicielskiego. Czy urlop rodzicielski jest płatny? Jak długo trwa? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski to dodatkowy urlop przysługujący obojgu rodzicom po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.Urlop rodzicielski jest nieobowiązkowy i udziela się go wyłącznie na wniosek osób uprawnionych.W czasie urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński.Z urlopu rodzicielskiego można korzystać w częściach w ciągu pierwszych sześciu lat życia dziecka.Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego przez pracownika pracodawca ma obowiązek przywrócić go do pracy na dotychczasowym stanowisku. 

Choć często mówi się o rocznym urlopie macierzyńskim, na podstawie Kodeksu pracy w rzeczywistości na ten rok składają się dwa różne urlopy: urlop macierzyński regulowany art. 180 k.p. oraz urlop rodzicielski regulowany art. 182 k.p.

Urlop macierzyński 2021 – ile trwa? Czy trzeba składać wniosek?

Urlop rodzicielski 2021

Urlop rodzicielski jest dodatkowym urlopem przysługującym rodzicom bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Skorzystać z niego mogą: - pracownica lub pracownik, któremu urodziło się dziecko, - inny członek najbliższej rodziny, gdy matka zmarła, porzuciła dziecko, ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym, - pracownica lub pracownik, który został rodzicem adopcyjnym.

Aby skorzystać z urlopu rodzicielskiego, muszą oni spełnić dwa warunki: wykorzystać urlop macierzyński oraz skierować do pracodawcy pisemny wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Pracodawca nie może odmówić przyjęcia takiego wniosku.

Ile trwa urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski przysługuje przez maksymalnie 32 tygodnie przy urodzeniu jednego dziecka albo 34 tygodnie przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka. W przypadku rodziców adopcyjnych, którzy przyjęli na wychowanie starsze dziecko w wieku do lat siedmiu, urlop rodzicielski wynosi natomiast 29 tygodni.

Urlop ten przysługuje jednakowo obojgu rodzicom. Oznacza to, że rodzice sami decydują, które z nich i w jakim wymiarze skorzysta z tego urlopu. Mogą korzystać z niego na zmianę, oboje rodziców może również zdecydować się na jednoczesne wzięcie urlopu rodzicielskiego, jednak ich urlopy wówczas się sumują – czyli mogliby wykorzystać go wówczas w ciągu 16 tygodni.

Urlop rodzicielski dla ojca

Urlopu rodzicielskiego dla ojca, nazywanego też urlopem tacierzyńskim, nie należy mylić z urlopem ojcowskim. To dwa różne urlopy. Urlop rodzicielski dla ojca przysługuje rodzicowi biologicznemu i adopcyjnemu na okres od 32 do 34 tygodni – tak samo jak matce.

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski

O ile urlop macierzyński jest obowiązkowy i nie trzeba składać o niego wniosku, o tyle z urlopu rodzicielskiego skorzystać można jedynie na wniosek uprawnionych do jego otrzymania. Wniosek ten można złożyć na dwa sposoby: - jako tzw. długi wniosek, czyli składany nie później niż 21 dni po porodzie wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, - jako odrębne wnioski dotyczące udzielenia całości lub części urlopu rodzicielskiego, składane nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem tego urlopu.

Tym samym urlop rodzicielski nie musi zostać wykorzystany od razu w całości. Możliwe jest wykorzystanie go w maksymalnie czterech częściach w wybranych terminach do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat. 

Co do zasady, części udzielanego urlopu rodzicielskiego powinny być wielokrotnością tygodnia, a każda część powinna mieć co najmniej osiem tygodni. Wyjątkiem jest pierwsza część urlopu, która może mieć sześć tygodni, oraz ostatnia, która może być krótsza niż osiem tygodni.

Zarazem jedynie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego może zostać wykorzystane inaczej, niż bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu lub po urlopie macierzyńskim. Oznacza to, że aby skorzystać z całości 32-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, należy wziąć przynajmniej jego część bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W przeciwnym razie połowa przysługującego urlopu rodzicielskiego przepadnie.

Zasiłek na urlopie rodzicielskim

Podczas urlopu rodzicielskiego osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym mogą pobierać zasiłek macierzyński. Wysokość tego zasiłku to: - 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku przez pierwszych sześć tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, lub przez osiem tygodni w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie, - 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą część urlopu rodzicielskiego albo - 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku przez cały czas trwania urlopu rodzicielskiego, jeżeli w ciągu 21 dni po porodzie rodzice złożyli wniosek o udzielenie pełnego urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Praca na urlopie rodzicielskim

Korzystający z urlopu rodzicielskiego pracownik może wykonywać jednocześnie pracę u udzielającego mu tego urlopu pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. 

Wówczas urlopu udziela się jedynie na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Oznacza to proporcjonalne wydłużenie czasu trwania urlopu do maksymalnie 64 lub 68 tygodni, w zależności od liczby urodzonych albo przysposobionych dzieci.

Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego przez pracownika pracodawca ma obowiązek przywrócić go do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeśli nie ma takiej możliwości, to na stanowisku równorzędnym, odpowiadającym jego kwalifikacjom i z takim samym wynagrodzeniem, jakie przysługiwałoby pracownikowi, gdyby nie wziął urlopu rodzicielskiego.

Autorka/Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenia akcjonariuszy otwiera państwowym spółkom drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych menadżerów - powiedziała profesor Katarzyna Bilewska z wydziału prawa UW. Profesor prawa Michał Romanowski spodziewa się wręcz wysypu zawiadomień do prokuratury.

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że firmy pożyczkowe w maju bieżącego roku udzieliły łącznie ponad 1,2 miliona pożyczek pozabankowych o łącznej wartości 1,827 miliarda złotych. Jak wskazują analitycy, wynik z zeszłego miesiąca był najwyższy w historii.

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Źródło:
PAP

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała "Poradnik turystyczny 2024", w którym umieściła szereg ważnych informacji dla podróżnych. Dotyczą one między innymi niezbędnych dokumentów, kwestii ubezpieczenia, podróży ze zwierzętami i przywożenia pamiątek z wakacji.

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Liczba osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) za jazdę bez biletu wynosi obecnie 290,6 tysięcy, a ich łączny dług sięga prawie 417,8 miliona złotych - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Milionowe długi gapowiczów

Milionowe długi gapowiczów

Źródło:
PAP

Miastem, które najjaśniej błyszczy, jeśli chodzi o gwiazdki Michelin, jest Kioto. To tam jest największe zagęszczenie restauracji z tym kulinarnym wyróżnieniem na mieszkańca.

Kioto miastem o największym zagęszczeniu restauracji z gwiazdkami Michelin

Kioto miastem o największym zagęszczeniu restauracji z gwiazdkami Michelin

Źródło:
PAP

Parkuj, gdzie tylko chcesz, albo raczej gdzie się auto zmieści - to zasada, która przyświeca wielu kierowcom, zwłaszcza w centrach dużych miast. Jasnych regulacji stawiania aut chce Stowarzyszenie Miejska Agenda Parkingowa. Wysłała w tej sprawie wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. O parkowaniu na chodnikach w materiale programu "Raport" w TVN Turbo.

Parkowanie na chodniku. "Zachęcamy kierowców, żeby łamali przepisy"

Parkowanie na chodniku. "Zachęcamy kierowców, żeby łamali przepisy"

Źródło:
TVN Turbo

Czworo członków rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, skazano na kary więzienia w Szwajcarii za wykorzystywanie pracowników sprowadzonych z Indii do pracy w ich genewskiej willi - podał portal stacji BBC.

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Źródło:
BBC

Pracowity jak Polak i Polka? Według danych Eurostatu jesteśmy w czołówce najbardziej zapracowanych w Unii Europejskiej. Brzmi dobrze. Gorzej, że te same dane pokazują coś jeszcze. Pracujemy więcej, bo mniej w tej naszej pracy wydajności. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Pracowity jak Polak. Ale jest jeden problem

Pracowity jak Polak. Ale jest jeden problem

Źródło:
TVN24

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 22 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 22 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 22 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Najniższa krajowa, czyli płaca minimalna, wzrośnie od 1 lipca 2024 roku. To efekt rozporządzenia przyjętego przez rząd w zeszłym roku. Minimalne wynagrodzenie jest dwukrotnie podnoszone w przypadku podwyższonej inflacji.

Najniższa krajowa wyższa od 1 lipca. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Najniższa krajowa wyższa od 1 lipca. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Najpiękniejszą nadmorską miejscowością we Włoszech jest Pollica w regionie Kampania na południu - taki werdykt ogłosiły Liga Ochrony Środowiska (Legambiente) i krajowy Touring Club. Łącznie wyróżniono 33 miasteczka - 21 nad morzem i 12 nad jeziorami.

Włosi wybrali najpiękniejszy nadmorski kurort w kraju

Włosi wybrali najpiękniejszy nadmorski kurort w kraju

Źródło:
PAP

W niektórych godzinach dni weekendowych: od 21 czerwca do ostatniej niedzieli przed powrotem uczniów do szkół, w całym kraju obowiązuje zakaz ruchu pojazdów powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) - przypomina resort infrastruktury.

Zakaz ruchu dla niektórych pojazdów

Zakaz ruchu dla niektórych pojazdów

Źródło:
PAP

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

Osoby wracające z krajów spoza Unii Europejskiej (UE) mogą wwieźć do kraju ograniczoną ilość alkoholu, papierosów i paliwa - ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w poradniku dla podróżnych. Wskazuje także, które produkty żywnościowe można przywieźć z wycieczki i podkreśla, że wwóz niektórych towarów jest zakazany.

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Źródło:
PAP

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Kierownictwo firmy Kaspersky Lab, producenta znanego programu antywirusowego, zostało w Stanach Zjednoczonych objęte sankcjami. Powodem jest współpraca z rosyjskim wojskiem i służbami.

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

Źródło:
PAP

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

McDonald's wycofuje technologię składania zamówień opartą na sztucznej inteligencji (AI), która była testowana w niektórych restauracjach. Jak donosili klienci sieci w USA, system potrafił kreować nietypowe zamówienia, jak na przykład lody z posypką z bekonu czy karmelowe lody z dodatkowymi porcjami masła.

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Źródło:
BBC

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

W pełni płatne L4 oraz przeniesienie finansowania chorobowego na ZUS to dwa nowe rozwiązania, nad którymi pracuje obecnie rząd. - Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani - wskazała szefowa resortu rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Warto jednak pamiętać, że niektórzy już teraz mogą korzystać ze 100-procentowego L4.

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wszyscy tak zwani sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej i gazu, którzy muszą składać wnioski taryfowe do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), złożyli je - poinformował w piątek urząd. Według szacunków URE łączny poziom opłaty za energię elektryczną, uwzględniający dystrybucję, miesięcznie wzrośnie od 1 lipca o około 30 złotych dla gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2 MWh.

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Źródło:
PAP

Zaległości alimentacyjne Polaków wynoszą 15,4 mld zł. Posiada je 290 tys. osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, 94 proc. z nich to mężczyźni - wynika z danych KRD. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zadłużenie w grupie wiekowej 18-25 lat wzrosło 10-krotnie.

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Źródło:
PAP

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski Novikombank poinformował w czwartek, że jako pierwszy bank w kraju otworzył przedstawicielstwo na Kubie w ramach rosnących powiązań gospodarczych między byłymi sojusznikami z czasów zimnej wojny.

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Źródło:
Reuters