Urlop tacierzyński to jedno ze świadczeń rodzinnych, które przysługują po urodzeniu dziecka. Co to jest za urlop i jak z niego skorzystać? Czym urlop tacierzyński różni się od urlopu ojcowskiego?
● Urlop tacierzyński nie jest oddzielnym świadczeniem, ale częścią urlopu macierzyńskiego wykorzystaną przez ojca. ● Długość urlopu przysługującego ojcu jest uzależniona od tego, ile urlopu macierzyńskiego wykorzystała matka. ● Z urlopu tacierzyńskiego można skorzystać jedynie na wniosek. Pracodawca musi taki wniosek uznać. ● Urlopu tacierzyńskiego nie należy mylić z urlopem ojcowskim, który jest odrębnym świadczeniem.
Urlop tacierzyński – czym jest?
Urlop tacierzyński to jedno z funkcjonujących w Polsce świadczeń i uprawnień związanych z rodzicielstwem. Pojęcie urlopu tacierzyńskiego nie występuje jednak w Kodeksie Pracy. Jest to potocznie funkcjonujące określenie na część urlopu macierzyńskiego, która zostaje odstąpiona ojcu przez matkę dziecka. Urlop tacierzyński nie jest więc osobnym świadczeniem, ale zwyczajowym określeniem sytuacji, w której ojciec korzysta z urlopu macierzyńskiego i sprawuje w tym czasie osobistą opiekę nad dzieckiem.
ZOBACZ TEŻ >> Zasiłek macierzyński 2021. Ile wynosi?
Ile trwa urlop tacierzyński?
Długość urlopu tacierzyńskiego bezpośrednio zależy od tego, ile urlopu macierzyńskiego wykorzystała wcześniej matka.
Obowiązkowo matka dziecka musi wykorzystać po porodzie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Długość całego urlopu uzależniona jest natomiast od liczby urodzonych dzieci i wynosi:
- 20 tygodni, gdy urodzone zostało jedno dziecko przy jednym porodzie, - 31 tygodni, gdy urodzonych zostało dwoje dzieci przy jednym porodzie, - 33 tygodni, gdy urodzonych zostało troje dzieci przy jednym porodzie, - 35 tygodni, gdy urodzonych zostało czworo dzieci przy jednym porodzie, - 37 tygodni, gdy urodzonych zostało pięcioro lub więcej dzieci przy jednym porodzie.
Oznacza to, że urlop tacierzyński może trwać maksymalnie od sześciu tygodni w przypadku urodzenia przez matkę jednego dziecka do maksymalnie 23 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga lub więcej dzieci.
W szczególnych sytuacjach urlop tacierzyński może być wykorzystany w dłuższym zakresie. Do sytuacji takich należy m.in. hospitalizacja matki oraz śmierć matki. W obu tych przypadkach cały pozostały niewykorzystany czas urlopu macierzyńskiego może zostać wykorzystany jako urlop tacierzyński.
Wniosek o urlop tacierzyński
Aby możliwe było skorzystanie z urlopu tacierzyńskiego, konieczna jest przede wszystkim rezygnacja matki z korzystania z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Pisemny wniosek w tej sprawie musi złożyć u swojego pracodawcy nie później niż na siedem dni przed swoim powrotem do pracy.
Również ojciec dziecka musi złożyć u swojego pracodawcy wniosek dotyczący chęci skorzystania z tzw. urlopu tacierzyńskiego. Wniosek ten powinien zostać dostarczony nie później niż na 14 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu tacierzyńskiego. Do wniosku należy załączyć oświadczenie matki o rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
Urlop tacierzyński – zasady
Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek o urlop tacierzyński. Po zakończeniu urlopu pracownik wraca na swoje dotychczasowe miejsce pracy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy w firmie nastąpiły zmiany. Wtedy stanowisko musi być równorzędne z wcześniej zajmowanym i odpowiadać kwalifikacjom zawodowym pracownika.
Urlop tacierzyński a urlop ojcowski
Urlop tacierzyński często bywa mylony z urlopem ojcowskim. Należy pamiętać, że są to dwa różne świadczenia.
Urlop tacierzyński nie jest oddzielnym świadczeniem, ale sytuacją, w której matka dziecka odstępuje ojcu część swojego urlopu macierzyńskiego. Z kolei urlop ojcowski jest całkiem odrębnym świadczeniem przysługującym na mocy art. 182 Kodeksu Pracy każdemu ojcu do ukończenia przez jego dziecko drugiego roku życia. Warto pamiętać, że osoby zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego, m.in. zatrudnione na umowę o pracę, w przypadku zarówno urlopu tacierzyńskiego, jak i urlopu ojcowskiego mogą liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego.
Inaczej jest w sytuacji, w której matka dziecka nie pracuje zawodowo i nie przysługuje jej urlop związany z urodzeniem dziecka. Wówczas pracujący ojciec może skorzystać jedynie z płatnego urlopu ojcowskiego.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock