Urlop macierzyński – ile trwa? Czy trzeba składać wniosek?

Źródło:
gov.pl
Jestem na urlopie macierzyńskim. Czy mąż może wziąć urlop na opiekę nad córkami?
Jestem na urlopie macierzyńskim. Czy mąż może wziąć urlop na opiekę nad córkami?
Jestem na urlopie macierzyńskim. Czy mąż może wziąć urlop na opiekę nad córkami?

Po urodzeniu dziecka każdej kobiecie przysługuje urlop macierzyński. Urlop ten jest obowiązkowy, różna może być natomiast jego długość i wynagrodzenie za ten okres. Wyjaśniamy, na jakich zasadach obowiązuje urlop macierzyński i co na jego temat warto wiedzieć

Wykorzystanie urlopu macierzyńskiego po urodzeniu dziecka jest obowiązkowe.Matka musi wykorzystać po urodzeniu dziecka co najmniej 14 tygodni tego urlopu, pozostałą część może odstąpić ojcu.Jeżeli kobieta miała ubezpieczenie chorobowe, przysługuje jej zasiłek macierzyński. W czasie urlopu macierzyńskiego pracownik korzysta ze specjalnej ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Urlop macierzyński to jeden z trzech rodzajów urlopu przysługujących po urodzeniu dziecka. Dwa pozostałe to urlop rodzicielski oraz urlop wychowawczy.

Urlop macierzyński 2021

Urlop macierzyński po urodzeniu dziecka jest urlopem obowiązkowym. Przysługuje on przede wszystkim matce dziecka, ale może również przysługiwać ojcu w zakresie, w którym nie wykorzystała go matka. 

W wyjątkowych przypadkach, takich jak śmierć matki albo porzucenie dziecka przez matkę, wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego może również złożyć inny członek najbliższej rodziny .Ponadto urlop macierzyński przysługuje pracownikom, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, a także pracownikom, którzy przyjęli dziecko i złożyli wniosek o jego przysposobienie. 

Ile trwa urlop macierzyński?

Długość urlopu macierzyńskiego po urodzeniu dziecka to najczęściej 20 tygodni. Może on jednak zostać wydłużony do: - 31 tygodni, gdy urodzone zostało dwoje dzieci przy jednym porodzie - 33 tygodni, gdy urodzonych zostało troje dzieci przy jednym porodzie, - 35 tygodni, gdy urodzonych zostało czworo dzieci przy jednym porodzie, - 37 tygodni, gdy urodzonych zostało pięcioro lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

Urlop macierzyński – od kiedy się zaczyna?

Urlop macierzyński rozpoczyna się w dniu porodu. Tydzień tego urlopu to siedem kolejnych dni, uwzględniane są więc zarówno dni robocze, jak i dni wolne od pracy.

Możliwe jest również rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego wcześniej i wykorzystanie przez kobietę jego części jeszcze przed przewidywaną datą porodu. Wykorzystać w ten sposób można maksymalnie sześć tygodni tego urlopu, co jest równoznaczne ze skróceniem o maksymalnie sześć tygodni urlopu macierzyńskiego przysługującego po porodzie.

Niezależnie od przypadku i liczby urodzonych dzieci kobieta musi po porodzie obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po tym czasie może zdecydować o swoim powrocie do pracy, pod warunkiem że pozostałe sześć tygodni, jeżeli nie wykorzystała ich wcześniej, przekaże pracującemu ojcu dziecka. 

Pisemny wniosek o rezygnację przez matkę z części urlopu macierzyńskiego musi zostać złożony przez oboje rodziców na nie mniej niż siedem dni przed jej powrotem do pracy. Wniosek ten musi zostać uwzględniony przez pracodawcę.

Wniosek o urlop macierzyński

Składanie wniosku o urlop macierzyński nie jest konieczne. Wynika to z faktu, że urlop ten automatycznie rozpoczyna się w dniu porodu. Złożenie wniosku będzie natomiast niezbędne w przypadku chęci wcześniejszego rozpoczęcia przez kobietę urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński – wysokość

W czasie korzystania z urlopu macierzyńskiego kobieta nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę. Jeżeli jednak podlegała ona pod ubezpieczenie chorobowe, czyli na przykład była zatrudniona na umowę o pracę albo dobrowolnie opłacała składkę chorobową, może ona korzystać z wypłaty zasiłku macierzyńskiego. 

Zasiłek ten wypłacany jest w wysokości 100 proc. średniego wynagrodzenia pracownicy z ostatnich 12 miesięcy jej pracy. Jego wysokość zostaje obniżona do 80 proc. średniego wynagrodzenia w przypadku, gdy w ciągu trzech tygodni po porodzie rodzice złożą wniosek o wykorzystanie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim również urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

ZOBACZ >> Więcej o zasiłku macierzyńskim i zasadach jego wypłacania

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

W określonych przypadkach również po ustaniu zatrudnienia możliwe jest otrzymywanie zasiłku chorobowego, gdy niezdolność do pracy wypadła w okresie ciąży.

ZOBACZ >> Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Komu przysługuje i jak długo można go otrzymywać? 

Urlop macierzyński a śmierć dziecka

Przepisy oddzielnie regulują sytuację, w której dziecko urodziło się martwe lub zmarło przed upływem ośmiu tygodni od porodu. W takich sytuacjach kobiecie przysługuje prawo do ośmiu tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie, nie krócej jednak niż siedem dni od dnia zgonu dziecka.

Prawo do siedmiu dni urlopu macierzyńskiego pracownica zachowuje również w przypadku śmierci dziecka po ponad ośmiu tygodniach od porodu.

Ochrona pracownika na urlopie macierzyńskim

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z osobą, która przebywa w tym czasie na urlopie macierzyńskim. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy:

- zachodzą przesłanki do rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracownika, - pracownik był zatrudniony na czas określony lub próbny nie dłuższy niż miesiąc, - pracodawca ogłosił swoją upadłość lub likwidację.

W przypadku pracownicy zatrudnionej na czas określony albo czas próbny dłuższy niż miesiąc, gdy koniec jej umowy o pracę przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa ta ulega przedłużeniu do dnia porodu. 

Ponadto po powrocie pracownika z urlopu macierzyńskiego pracodawca powinien przywrócić go do poprzednio pełnionego stanowiska, a jeżeli nie jest to możliwe, to do stanowiska równorzędnego, odpowiadającego kwalifikacjom pracownika i za wynagrodzenie w tej samej wysokości, co wypłacane mu przed urlopem macierzyńskim. 

Autorka/Autor:red

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, Millennium, Alior, Credit Agricole, Pocztowy - te banki zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP

"Ukryta wada konstrukcyjna silnika może zwolnić przewoźnika z odpowiedzialności za opóźniony lot" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To odpowiedź na pytanie polskiego sądu, który musi rozstrzygnąć sprawę opóźnionego lotu z Krakowa do Chicago.

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Źródło:
PAP

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca otrzymanie dotacji w programie Czyste Powietrze będzie możliwe do pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Przy czym trzeba będzie przeprowadzić audyt energetyczny.

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Źródło:
PAP

Elon Musk twierdzi, że akcjonariusze Tesli są na dobrej drodze do zatwierdzenia jego pakietu wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów - donosi Reuters. Ma to być wyraz uznania dla jego przywództwa oraz zachęta do skupienia przez Muska uwagi na produkcji pojazdów elektrycznych Tesli. Wynik zostanie ogłoszony na spotkaniu w siedzibie Tesli w Teksasie.

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Źródło:
Reuters