Wynagrodzenie w maju w ujęciu rocznym wzrosło o 13,5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Konsensus ekonomistów ankietowanych przez PAP wynosił 14,7 procent. W kwietniu był to wzrost o 14,1 procent. W maju wynagrodzenia rosną wolniej niż inflacja.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. wyniosło 6399,59 zł, co oznacza wzrost o 13,5 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Warto zwrócić uwagę, że wynagrodzenia rosną wolniej niż inflacja bowiem ta w maju wyniosła 13,9 procent.
Zatrudnienie sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,4 proc. rok do roku.
GUS podał, że zatrudnienie w maju mdm spadło o 0,1 proc. wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie +0,1 proc.
"Zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia w maju 2022 r. było wynikiem m.in. zwolnień w jednostkach, zakończenia umów i nie przedłużania ich oraz zwiększonej absencji pracowników z powodu zasiłków chorobowych" - napisał GUS.
Komentarze ekonomistów
"Dane z rynku pracy zawiodły. Zatrudnienie 2,4 proc. r/r (konsensus 2,6 proc.). Płace "tylko" 13,5 proc. r/r (konsensus 14,7 proc. r/r). W związku z tym płace realne już na lekkim minusie" - komentują ekonomiści mBank Research.
"W maju, płace w sektorze przedsiębiorstw spadły w ujęciu realnym. To pierwsza taka sytuacja od maja 2020, czyli pierwszej fali pandemii. To również zapowiedź silnego spowolnienia koniunktury którego spodziewamy się na przełomie 2022-2023 r" - napisali natomiast eksperci Analiz Pekao.
"Spodziewamy się, że w całym 2022 roku wzrost wynagrodzeń wyniesie średnio 13,2 proc. Będzie to wartość zbliżona do inflacji. Kolejny rok również przyniesie dwucyfrowe wyniki. Osłabienie aktywności gospodarczej prawdopodobnie zmniejszy jedynie skalę niedoboru pracowników. (...) Dalej będziemy obserwować również szybki wzrost najniższych wynagrodzeń w związku z podnoszeniem wynagrodzenia minimalnego" - napisano w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Jak zwraca uwagę PIE, wzrost wynagrodzeń lekko spowolnił w maju, a kolejne miesiące także przyniosą słabsze wyniki, jednak pensje będą rosnąć w dwucyfrowym tempie przez cały rok.
PIE wskazuje, że badania koniunktury konsumenckiej sugerują, iż pracownicy są mniej pewni stabilności swojego zatrudnienia.
"Niemniej jednak na rynku pracy wciąż obserwujemy częste rotacje pracowników między pracodawcami" – dodano w komentarzu PIE.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock