Państwowa agencja pomoże Ukraińcom w przenoszeniu firm do Polski

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Piotr Nowak: Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomoże ukraińskim przedsiębiorcom przenieść ich firmy do Polski
Piotr Nowak: Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomoże ukraińskim przedsiębiorcom przenieść ich firmy do Polski
wideo 2/16
TRÓJKA

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) pomoże ukraińskim przedsiębiorcom w przenoszeniu ich firm do Polski - przekazał minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Dodał, że agencja wspiera przedsiębiorców w szukaniu przestrzeni biurowych, magazynowych oraz na przeniesienie linii produkcyjnych.

Nowak w środę w radiowej Trójce pytany był o to, jak zagospodarować potencjał uchodźców, których jest już w Polsce ponad 1,33 mln. Zaznaczył, że trzeba pamiętać, iż będą oni u nas przejściowo. - Nam zależy na tym, żeby te osoby, które już tu są, nie uznały tego czasu za zmarnowany - wskazał.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

- Rząd niedawno przyjął specustawę, która jest właśnie procedowana w parlamencie, a która umożliwi nadawanie Ukraińcom numerów PESEL i wydawać wirtualne dokumenty identyfikacyjne, aby mogli się identyfikować i korzystać z usług oraz podejmować pracę - zaznaczył.

Dodał, że kierowany przez niego resort wystąpił o zmiany, które pozwolą rejestrować Ukraińcom firmy. - Po to, żeby część osób, które do nas przybyły - głównie kobiety, które są przedsiębiorcze, mogły otworzyć działalność gospodarczą w Polsce - wyjaśnił.

Nowak odpowiedział twierdząco na pytanie o to, czy Ukraińcy mogą przenosić swoje działające firmy do Polski. - Pomaga w tym Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która odbiera coraz więcej informacji od Ukraińców, którzy chcą przenieść tutaj swoje firmy - zaznaczył.

Dodał, że PAIH wspiera też firmy poprzez organizowanie co-worku, czyli może udostępnić biuro, - W porozumieniu ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi pomaga znaleźć przestrzenie magazynowe, gdzie można przenosić linie produkcyjne - powiedział Nowak.

Punkt recepcyjny na granicy

Zrzeszeni w kilku organizacjach przedsiębiorcy wspólnie angażują się w działania na rzecz Ukraińców. Do tej pory wartość pomocy rzeczowej i finansowej przekroczyła już 100 milionów złotych. We wspólne działania zaangażowali się Pracodawcy RP, Corporate Connections, BNI Polska, Polska Rada Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Business Centre Club i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Przedstawiciele biznesu informują, że na granicy w Przemyślu dzięki firmom członkowskim został utworzony punkt recepcyjny. Stacjonuje tam również Rekrutobus Personnel Service, w którym obywatele Ukrainy otrzymują szczegółowe informacje w języku ukraińskim dotyczące rynku pracy, procedur i ofert zatrudnienia. Uruchomiona całodobowa infolinia pomocowa +48 730 250 670 odbiera setki telefonów każdego dnia. Informacje są udzielane w językach ukraińskim i polskim.

Pracodawcy RP wraz z partnerami akcji pomocowych przypominają, że wszelkie zgłoszenia w sprawie pomocy dla obywateli ukraińskich i na rzecz Ukrainy można zgłaszać na specjalny adres: pomocdlaukrainy@pracodawcyrp.pl

Inwazja Rosji na Ukrainę

Środa jest czternastym dniem rosyjskiej agresji na Ukrainie. W związku z napaścią na Ukrainę i dokonywanymi zbrodniami na cywilach wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję i Białoruś sankcje gospodarcze i polityczne. Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja w Ukrainie, do Polski przybyło łącznie 1,33 mln uchodźców z Ukrainy, wśród nich 93 proc. to Ukraińcy – podała w środę rano Straż Graniczna.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości