Zebrali miliony na pomoc uchodźcom. "Apelujemy o wpłaty i dołączanie do akcji"

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Uchodźcy na dworcu kolejowym w Przemyślu
Uchodźcy na dworcu kolejowym w PrzemyśluTVN24
wideo 2/14
TVN24Uchodźcy na dworcu kolejowym w Przemyślu

Zrzeszeni w kilku organizacjach przedsiębiorcy wspólnie angażują się w działania na rzecz Ukraińców. Do tej pory wartość pomocy rzeczowej i finansowej przekroczyła już 100 milionów złotych. Jak podkreślają przedstawiciele biznesu, obywatele Ukrainy mogą liczyć na zakwaterowanie, pomoc w znalezieniu pracy odpowiadającej kwalifikacjom oraz wsparcie prawne w zakresie organizacji pobytu w Polsce. 

We wspólne działania zaangażowali się Pracodawcy RP, Corporate Connections, BNI Polska, Polska Rada Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Business Centre Club i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Organizacje we wspólnym komunikacie przypominają, że na wniosek Pracodawców RP i Rady Przedsiębiorczości zniesiono podatek od dostawy towarów i świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom wojny w Ukrainie.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

"Zrzeszone organizacje udostępniają lokale, miejsca noclegowe, transport, zapewniają  wsparcie prawne i tłumaczenia dla Ukraińców oraz firm, które takie miejsca pracy są w stanie zaoferować. W udostępnionych przez polskie firmy przedszkolach i szkołach powstało 12 domów dziecka dla ok. 2 tysięcy dzieci ewakuowanych z ukraińskich ośrodków opiekuńczych, którym zapewniono kompleksową opiekę" - czytamy w komunikacie.

Przedsiębiorcy informują również o prowadzonej zbiórce w ramach akcji "Pomoc Ukrainie", na której konto wpłynęło już ponad 3 mln zł.

"Wiele osób przybywających do Polski z terenów objętych wojną  porozumiewa się tylko po ukraińsku, co sprawia, że oferty pracy dla nich muszą być dopasowane do ich potrzeb i możliwości, a proces zatrudnienia i aklimatyzacji odpowiednio przygotowany. W tym zakresie konieczna jest współpraca m.in. z lokalnymi samorządami" - opisują przedsiębiorcy.

- Baza ofert pracy z każdą chwilą się  powiększa. Stanowiska są zróżnicowane i znaleźć zajęcie będą mogły zarówno krawcowe, jak i programiści czy pracownicy contact center do obsługi klientów w języku ukraińskim. Mamy również dostępne stanowiska w gastronomii i hotelarstwie. Bardzo potrzebni są tłumacze języka ukraińskiego. Pracodawcy podchodzą do tego trudnego zadania z ogromnym zaangażowaniem, mimo obaw dotyczących kwestii legalizacji zatrudnienia cudzoziemców. Niektórzy oferują również dom z osobnymi pokojami dla rodzin i są w stanie tak zorganizować pracę, aby zapewnić opiekę nad dziećmi – mówi, cytowany w komunikacie, Rafał Baniak, Prezes Zarządu Pracodawców RP.

- Dotychczasowe zaangażowanie napawa optymizmem, ale pamiętajmy, że to wciąż niewiele w stosunku do rosnących potrzeb społeczeństwa wyniszczanego wojną. Dlatego nieustannie apelujemy o wpłaty i dołączanie do naszej akcji – mówi Wojciech Kostrzewa, Prezes Polskiej Rady Biznesu.

Punkt recepcyjny na granicy

Przedstawiciele biznesu informują, że na granicy w Przemyślu dzięki firmom członkowskim został utworzony punkt recepcyjny. Stacjonuje tam również Rekrutobus Personnel Service, w którym obywatele Ukrainy otrzymują szczegółowe informacje w języku ukraińskim dotyczące rynku pracy, procedur i ofert zatrudnienia. Uruchomiona całodobowa infolinia pomocowa +48 730 250 670 odbiera setki telefonów każdego dnia. Informacje są udzielane w językach ukraińskim i polskim.

Pracodawcy RP wraz z partnerami akcji pomocowych przypominają, że wszelkie zgłoszenia w sprawie pomocy dla obywateli ukraińskich i na rzecz Ukrainy można zgłaszać na specjalny adres: pomocdlaukrainy@pracodawcyrp.pl

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości