Podatek od hipermarketów. Ruszają rozmowy rządu z handlowcami

Z kraju

Podatek od hipermarketów. Ruszają rozmowy rządu z handlowcamiTVN24BiS /
wideo 2/3

Dziś zostaną zainaugurowane rozmowy przedstawicieli rządu z reprezentantami firm handlowych na temat podatku od hipermarketów. Według ostaniach ustaleń danina ma być naliczana od obrotu, a nie powierzchni.

W rozmowach mają wziąć udział przedstawiciele około 100 firm. Rząd mają reprezentować m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, minister finansów Paweł Szałamacha i sam Kowalczyk. Na początku rozmów ma w nich wziąć udział premier Beata Szydło.

O planowanych rozmowach mówił w TVN24 Biznes i Świat minister Henryk Kowalczyk.

Szerokie konsultacje

W rozmowach będą uczestniczyć także posłowie, członkowie Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, którzy w ostatnich tygodniach prowadzili swoje rozmowy z handlowcami. Według ostatnich koncepcji MF, a także ustaleń posłów i handlowców, podatek od hipermarketów ma nie być naliczany od powierzchni, ale od obrotu. Będzie też miał strukturę kaskadową. Do rozstrzygnięcia pozostaje wysokość progów oraz wysokość kwoty wolnej.

Pieniądze na obietnice

Podatek od hipermarketów jest jednym z głównych pomysłów programowych PiS, którego wprowadzenie ma pomóc sfinansować obietnice wyborcze, m.in. program 500+. W projekcie budżetu na 2016 rok dochody z niego szacowane są na ok. 2 mld zł. Według pierwotnej koncepcji opodatkowane miały być podmioty prowadzące działalność handlową w sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 250 mkw.

Szałamacha: podatek od hipermarketów od marca, bez kryterium powierzchniPolskie Radio

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: