Paszport covidowy. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
TVN24 Biznes
Paszporty covidowe. Piotr Borowski wyjaśnia
Paszporty covidowe. Piotr Borowski wyjaśniaTVN24
wideo 2/4
Paszporty covidowe. Piotr Borowski wyjaśniaTVN24

Od 1 czerwca Unijny Certyfikat COVID można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta. Do czego jest potrzebny paszport covidowy? Jak działa? Od kiedy będzie ważny i w jakich krajach?

Unijny Certyfikat COVID, nazywany paszportem covidowym, można już pobrać i wydrukować przez Internetowe Konto Pacjenta. Ułatwi on podróżowanie po Unii Europejskiej i spędzenie tegorocznych wakacji za granicą.

Jak pobrać paszport covidowy

Do IPK, czyli Internetowego Konta Pacjenta, można się zalogować m.in. przez profil zaufany. Po zalogowaniu przechodzimy do zakładki "certyfikaty" i wybieramy interesujący nas certyfikat, a następnie "pobierz kod QR". Paszport wyświetli nam się w formie kodu i w formacie PDF. Elektroniczne potwierdzenie szczepienia można pobrać, jeśli zaszczepiliśmy się chociaż jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19.

W Polsce dokument będzie ważny począwszy od 14. dnia od pełnego zaszczepienia, a w Unii Europejskiej od 1 lipca. Od 25 czerwca paszport covidowy dostępny też będzie w aplikacji mObywatel, którą można pobrać na telefon. Paszport covidowy obowiązuje 12 miesięcy.

W IPK dostępny jest też certyfikat wyniku testu i certyfikat ozdrowienia. Pierwszy dokument można wygenerować w wersji cyfrowej, jeśli test na obecność koronawirusa dał wynik negatywny. Jego data ważności zależy od rodzaju wykonanego testu. Certyfikat ozdrowienia można pobrać po zakończeniu izolacji. Będzie ważny do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu.

Unijny Certyfikat COVID można też otrzymać w punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Nie ma obowiązku korzystania z paszportu covidowego. Usługa jest dobrowolna, bezpieczna i bezpłatna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jakie informacje na paszporcie covidowym?

Na paszporcie covidowym znajdą się nasze podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko oraz data urodzenia. Dokument zawiera kod QR oraz unikatowy identyfikator certyfikatu. Znajdziemy tu również informacje dotyczące przyjętej przez nas szczepionki, takie jak jej rodzaj, nazwa producenta, liczba dawek czy data szczepienia. W obszarze dotyczącym testów podany jest m.in. rodzaj i nazwa testu, data i godzina oraz wynik testu oraz choroba, którą przebył posiadacz certyfikatu. Podana też jest nazwa państwa, w którym dokonano szczepienia/testu.

Podczas kontroli certyfikatu skanuje się kod QR i sprawdza podpis. Kontrola będzie możliwa przez aplikację weryfikującą – Unijny Certyfikat Covid oraz w formie papierowej na życzenie.

Paszport covidowy – jakie kraje

Paszport covidowy ma być uznawany we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii i Lichtensteinie na zasadach ustalonych przez kraj, do którego wyjeżdżamy. Paszport uznaje tylko szczepionki dopuszczone do obrotu przez Europejską Agencję Leków. W Polsce są to wszystkie szczepionki podawane w ramach Narodowego Programu Szczepień. Testy uznawane na Unijnym Certyfikacie COVID, to testy PCR oraz "szybkie" testy antygenowe.

Dokument zawiera informacje w języku polskim i angielskim. Część informacji jest zapisana odwrotnie, ponieważ dokument po wydrukowaniu należy złożyć jak książeczkę. Wydawanie paszportów rozpoczęło do tej pory dziewięć krajów Unii Europejskiej: Polska, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Litwa i Hiszpania. Jak wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej, certyfikaty są już akceptowane w Chorwacji i w Grecji.

Jakie uprawnienia daje paszport covidowy?

Paszport covidowy ma ułatwiać swobodne przemieszczanie się po Unii Europejskiej w czasie pandemii. To dowód, że zostaliśmy zaszczepieni przeciwko koronawirusowi lub otrzymaliśmy negatywny wynik testu albo przeszliśmy już chorobę COVID-19. Dokument ma pozwolić uniknąć ograniczeń przy wjeździe do danego państwa – nie będziemy musieli przechodzić kwarantanny ani poddawać się testowi.

Jak czytamy na stronie gov.pl, należy pamiętać, że Unijny Certyfikat COVID to nie to samo, co prawo do odbycia podróży. Nie stanie się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się, nie będzie także warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru czy na prom. Po Unii Europejskiej będą mogły podróżować także osoby niezaszczepione, a paszport covidowy będzie stanowić dodatkową możliwość poinformowania o swoim statusie.

Każdy, kto chce podróżować za granicę, ma obowiązek za każdym razem sprawdzać obowiązujące przepisy i obostrzenia, jakie obowiązują w danym kraju. Najlepiej zrobić to na aktualizowanej na bieżąco stronie reopen.europa.eu/pl. Strona oferuje też pobranie specjalnej aplikacji.

Komu przysługuje paszport covidowy?

Dostęp do certyfikatu będzie miała każda zaszczepiona w Polsce osoba lub osoba spełniająca kryteria w zakresie pozostałych certyfikatów w ramach Internetowego Konta Pacjenta.

Certyfikat mogą otrzymać:

- osoby powyżej 12. roku życia mające prawo do szczepienia,

- osoby, które wykonały test na obecność koronawirusa - bez względu na wiek,

- ozdrowieńcy - bez względu na wiek.

Paszport covidowy dla dzieci

Dzieci mogą otrzymać Unijny Certyfikat COVID, który dostępny będzie z konta rodzica lub opiekuna. Wymogiem uzyskania takiego paszportu covidowego jest ujemny wynik testu na koronawirusa wykonanego u dziecka. Planując podróż z dzieckiem do innego kraju, należy sprawdzić, jakie zasady w nim obowiązują. Regulacje mogą być różne w zależności od kraju, np. w zakresie wieku dziecka.

Cudzoziemcy bez numeru PESEL i bez Internetowego Konta Pacjenta mogą otrzymać certyfikat w formie wydruku w kontakcie z punktem szczepień lub podmiotem leczniczym. Wkrótce będzie dla nich też dostępna opcja otrzymania certyfikatu przez adres e-mail lub numer telefonu.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Nie zgadzamy się z takimi rozliczeniami. To jest państwo w państwie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Tomasz z Zielonej Góry. Dostał fakturę za prąd na ponad 20 tysięcy złotych i wysokie prognozy na kolejne miesiące. - Ktoś zmienił taryfę - stwierdza. Enea zapowiada korektę rozliczeń.

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Źródło:
tvn24.pl

Finansiści, prawnicy, specjaliści do spraw administracji, programiści czy sekretarki - to jedne z zawodów najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 20 wymienianych przez ekspertów zawodach zatrudnionych jest obecnie w Polsce około 3,68 miliona osób. Większość to kobiety.

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pomysł Wigilii ustawowo wolnej od pracy budzi wątpliwości organizacji pracodawców. "To kolejna nieprzemyślana pod kątem gospodarczym propozycja" - zwracają uwagę i dodają, że "pracownik, jeżeli chce nie pracować w Wigilię, może skorzystać z urlopu wypoczynkowego".

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Źródło:
tvn24.pl

W grudniu udostępniona zostanie aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy, a w lutym 2025 roku znajdzie się w niej usługa e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Podatnicy będą mogli złożyć w ten sposób deklarację podatkową. W systemie e-usług w marcu ma być również dostępny chatbot i płatności kartą.

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Źródło:
PAP

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl

Kwota zasiłku pogrzebowego wynosi obecnie 4 tysiące złotych. Wysokość tego świadczenia nie zmieniła się od 13 lat mimo, że koszty pogrzebu w tym czasie mocno poszły w górę. Podwyżkę zasiłku pogrzebowego zapowiadała Koalicja Obywatelska w swoich 100 konkretach. Na stole leżą dwie propozycje. Materiał programu "Polska i Świat".

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Źródło:
tvn24.pl

Mikroprzedsiębiorcy od piątku mogą składać do ZUS wnioski o tak zwane wakacje składkowe, czyli zwolnienie raz w roku z opłaty własnego obowiązkowego ubezpieczenia. Według prognoz resortu rozwoju i technologii z nowego rozwiązania może skorzystać 1,7 miliona małych przedsiębiorców.

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP

W tym roku po Wszystkich Świętych z polskich cmentarzy na wysypiska trafi blisko 120 tysięcy ton odpadów - szacuje Stowarzyszenie "Polski Recykling". Zdaniem ekspertów antidotum na zalew śmieci jest segregacja.

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wezwał przedsiębiorcę DAWIKA KRAFT S.A. do wycofania z obrotu przedłużacza oraz do powiadomienia konsumentów o stwierdzonych niezgodnościach wyrobu z wymaganiami. Okazuje się posiada on poważną wadę konstrukcyjną.

Ostrzeżenie przed przedłużaczem. Ryzyko pożaru

Ostrzeżenie przed przedłużaczem. Ryzyko pożaru

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada sieć dróg płatnych zostanie rozszerzona. Zmiany dotyczą wyłącznie pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, czyli ciężarówek i autobusów. Jak podkreśla GDDKiA, nie ma w planach wprowadzenia poboru opłat od samochodów osobowych czy motocykli.

Od dzisiaj więcej płatnych dróg w Polsce

Od dzisiaj więcej płatnych dróg w Polsce

Źródło:
PAP

Do końca października bieżącego roku spadkobiercy wysłali blisko 7 tysięcy zapytań dotyczących odnalezienia rachunków bankowych zmarłej osoby - przekazała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jeszcze dwa lata temu wynik ten był o połowę niższy.

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Roman Awdiejew oznajmił w czwartek, że sprzedał swoje akcje w Rossium Group i nie posiada już żadnych aktywów w Rosji, co pozwoli mu zajmować się swoimi 23 dziećmi.

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Źródło:
PAP

Organizatorzy turystyki poszkodowani przez powódź będą mogli się ubiegać o bezzwrotne dotacje z Turystycznego Funduszu Pomocowego na pokrycie zwrotów wpłat podróżnym - przewiduje opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki.

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Źródło:
PAP

Konta w mediach społecznościowych mogą być przejmowane przez cyberprzestępców po śmierci właściciela - ostrzega w komunikacie NASK. Celem oszustów jest wzbudzenie niepokoju wśród bliskich zmarłego, a następnie wyłudzenie pieniędzy w zamian za zwrócenie dostępu do profilu.

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w czwartek formalne postępowanie w sprawie chińskiej platformy handlowej Temu, między innymi za handel podróbkami, w tym kosmetykami i zabawkami oraz stosowanie systemów, które mogą prowadzić do uzależnienia użytkowników.

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły rok do roku o 5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności, roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na efekt niskiej bazy - ocenili analitycy.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd nałożył na Google karę w wysokości dwóch sekstylionów rubli (dwójka i 36 zer) za ograniczenia nałożone na kanały rosyjskich mediów państwowych w serwisie YouTube. To więcej pieniędzy niż jest na całym świecie - pisze portal BBC.

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Źródło:
BBC

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące maty odświeżającej do lodówki, sprzedawanej w sklepach sieci Leroy Merlin. Powodem jest wykrycie migracji do żywności substancji 2,4-Toluenodiaminy z tego produktu. Substancja ta może stanowić zagrożenie dla zdrowia i nie powinna znajdować się w żywności.

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Związki zawodowe z łódzkiej fabryki Beko doszły do porozumienia z zarządem producenta sprzętu AGD w sprawie zamknięcia zakładu. Pracę straci 1100 osób, które – jak poinformował w środę koncern - otrzymają odprawy zależne od stażu pracy.

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Źródło:
PAP

Jedynie co czwarty Polak będzie w stanie utrzymać się bez dochodów przez ponad pół roku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co więcej, nasza poduszka finansowa najczęściej nie przekracza 5000 złotych.

Polacy bez poduszki finansowej

Polacy bez poduszki finansowej

Źródło:
PAP