Jakie zasady wjazdu do Włoch?

Autor:
mp,kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/3
TVN24Praktyczne informacje na wakacje

Polacy mogą przekroczyć włoską granicę po przedstawieniu unijnego certyfikatu Covid - tak wynika z zaktualizowanych informacji podanych na polskiej stronie rządowej. Swoją wakacyjną podróż trzeba wcześniej zgłosić na specjalnej internetowej platformie.

Jakie restrykcje obowiązują Polaków?

Jak czytamy na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że osoby wjeżdżające do Włoch z Polski i innych krajów UE muszą zarejestrować swój przyjazd na platformie internetowej EU Digital Passenger Locator Form, a w przypadku problemów technicznych - wypełnić ręcznie oświadczenie.

Ponadto należy przedstawić unijny certyfikat Covid w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (paszport covidowy), zaświadczający o:

- ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch szczepionką zatwierdzoną przez UE,

- lub przebytej chorobie COVID-19,

- lub negatywnym wyniku testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy włoskiej.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6. roku życia.

W przypadku niespełnienia tych warunków należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, zgłosić swój przyjazd do właściwej miejscowo placówki służby zdrowia i wykonać test wymazowy po zakończeniu kwarantanny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Testów nie muszą przedstawiać osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą ich terytorium w ciągu 36 godzin od wjazdu. Za taki tranzyt, w myśl obecnych przepisów epidemicznych, uznaje się wyłącznie przejazd przez terytorium Włoch bez postojów. Zatrzymanie się np. na nocleg skutkowałoby uznaniem podróży za krótki pobyt, a to z kolei wiązałoby się z koniecznością przedstawienia aktualnych wyników testów.

Testy nie obowiązują osób przesiadających się na lotniskach we Włoszech podczas podróży do innych państw, bez opuszczania strefy tranzytowej.

Civita di Bagnoregio, WłochyShutterstock

Obostrzenia we Włoszech

"Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do dn. 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że pozostają w mocy ramy prawne pozwalające na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Dalej obowiązuje podział Włoch na strefy białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. O przyporządkowaniu regionu do danej strefy decyduje Minister Zdrowia na podstawie cotygodniowego monitoringu" - informuje polski MSZ.

Jak dodaje resort, od 6 sierpnia br. wprowadza się wymóg okazania certyfikatu unijnego (potwierdzającego zaszczepienie co najmniej 1 dawką/lub ozdrowienie/lub negatywny wynik testu) do: - konsumpcji przy stoliku wewnątrz lokali gastronomicznych; - wstępu na spektakle, koncerty, pokazy oraz wydarzenia i zawody sportowe; - muzeów, miejsc kultury (w tym kin, sal koncertowych, teatrów etc.) i wystaw; - basenów, pływalni – wyłącznie w odniesieniu do aktywności w przestrzeniach zamkniętych; - targów, festiwali i wydarzeń wystawienniczych, kongresów i konferencji; - uzdrowisk, parków tematycznych i rozrywki; - centrów kulturalnych, społecznych i rekreacyjnych – wyłącznie w odniesieniu do przestrzeni zamkniętych i z wyłączeniem centrów przeznaczonych dla małych dzieci, w tym ośrodków letnich, oraz powiązanych z ich działalnością usług gastronomicznych; - salonów gier, zakładów bukmacherskich, sal bingo i kasyn.

Wymóg okazania certyfikatu nie dotyczy osób nieobjętych krajowym programem szczepień przeciw COVID-19 zgodnie z przepisami włoskimi, tj. dzieci poniżej 12. roku życia, oraz osób posiadających zaświadczenie lekarskie o istnieniu przeciwskazań dla szczepienia. Naruszenie przepisów dot. certyfikatów skutkuje mandatem karnym w wysokości od 400 do 1000 euro zarówno dla prowadzącego działalność/organizującego wydarzenie, jak i osoby, która nielegalnie skorzystała z usługi/uczestniczyła w wydarzeniu.

We Włoszech należy spodziewać się wzmożonych kontroli i pomiarów temperatury ciała na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych i innych miejscach w których powstają skupiska ludzkie.

Na terenie całego kraju obowiązuje kategoryczny nakaz noszenia przy sobie maseczek oraz zasłaniania dróg oddechowych we wszystkich przestrzeniach zamkniętych innych niż prywatne lokale mieszkalne. Ten obowiązek nie dotyczy jedynak na przykład dzieci do lat sześciu.

Autor:mp,kris

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości