Gdzie działają paszporty covidowe? Najnowsze dane Komisji Europejskiej

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Kraje podpinają się do systemu unijnych certyfikatów covidowych
Kraje podpinają się do systemu unijnych certyfikatów covidowychTVN24
wideo 2/4
TVN24Kraje podpinają się do systemu unijnych certyfikatów covidowych

24 kraje Unii Europejskiej są już podpięte do systemu unijnych certyfikatów covidowych, a dziewięć państw, w tym Polska, już wydaje tak zwane paszporty szczepień – wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej, przekazanych reporterowi TVN24 Maciejowi Sokołowskiemu. Certyfikaty są już akceptowane w Chorwacji i w Grecji.

Poza unijnym systemem certyfikatów pozostają Finlandia, Węgry i Malta. Wkrótce się to może jednak zmienić, ponieważ obecnie trwa faza testów technicznych podłączenia tych krajów do systemu.

Oprócz Polski unijne certyfikaty COVID, nazywane też paszportami covidowymi, wydają Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Litwa i Hiszpania. Z tego sześć krajów powinno już też odczytywać certyfikaty u siebie – wyjątkami są Niemcy, Czechy i Polska.

1 czerwca Komisja Europejska przekazywała, że siedem państw Unii Europejskiej - Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska - połączyło się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym Unijne Certyfikaty COVID i rozpoczęło ich wydawanie. 

Jak wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej, certyfikaty są już akceptowane w Chorwacji i w Grecji. - Takie potwierdzenie KE już otrzymała od tych dwóch krajów – podał Maciej Sokołowski.

Zaznaczył, że cały czas trzeba pamiętać, iż czym innym jest możliwość odczytania certyfikatu, a czym innym zniesienie restrykcji po przyjeździe – to już jest decyzja każdego kraju, czy szczepienie, przebyta w przeszłości choroba lub test zwalnia z kwarantanny lub testów po przyjeździe. W tym zakresie kolejne kraje znoszą ograniczenia, ale datą, gdy powinno ich już nie być w całej Unii, jest dopiero 1 lipca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Co to jest Unijny Certyfikat COVID?

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.

W Polsce certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Ma dwie wersje: elektroniczną, która jest dostępna z poziomu IKP oraz tradycyjny dokument – w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR – wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej 1 czerwca.

Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów.

Kto może dostać certyfikat covidowy?

Certyfikat dostaje osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują, czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki).

UCC otrzymają również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godzin. Z kolei certyfikat ozdrowieńców będzie ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Unijny Certyfikat COVID ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Każdorazowo przed podróżą należy więc sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajemy.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu lub dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru czy na prom.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości