"Wprowadzenie swoich danych grozi utratą pieniędzy". Ostrzeżenie przed oszustami

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfonyTVN24
wideo 2/5
TVN24Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony

Cyberprzestępcy oferują możliwość otrzymania środków finansowych za wypełnienie ankiety dotyczącej korzystania z BLIK - poinformował na Twitterze zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Wyjaśnił, że wprowadzenie swoich danych grozi utratą pieniędzy. - Nie dajcie się okraść i weryfikujcie adres strony internetowej - ostrzegł.

CSIRT KNF opublikował ostrzeżenia na swoich kontach w mediach społecznościowych. "Uważajcie na fałszywe strony podszywające się pod #Przelewy24. Cyberprzestępcy oferują możliwość otrzymania środków finansowych za wypełnienie ankiety dotyczącej korzystania z #BLIK. Wprowadzenie swoich danych na niebezpiecznej stronie grozi utratą Waszych pieniędzy!" - napisano.

Wyjaśniono, że po wypełnieniu ankiety użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail zachęcającą do odbioru oferowanej nagrody. "Wejście w link z wiadomości prowadzi na niebezpieczną stronę, wyłudzającą dane karty płatniczej. Nie dajcie się okraść i weryfikujcie adres strony internetowej" - dodano.

Oszustwa internetowe

CSIRT KNF informował niedawno o fałszywych reklamach zamieszczanych w mediach społecznościowych. Jak wskazywano, cyberprzestępcy publikując fałszywe reklamy inwestycyjne wykorzystują wizerunki znanych instytucji.

"Tylko w kwietniu zgłosiliśmy 367 fałszywych reklam i 1409 niebezpiecznych domen związanych z tym oszustwem" - podano. Jak dodano wykorzystano w nich wizerunek m.in. PGNiG (26 proc.), Baltic Pipe (30 proc.), Tesli (11 proc.), banków (3 proc.), a także innych spółek Skarbu Państwa (4 proc.).

Czytaj też: Nowy rodzaj oszustwa. Duże poruszenie w sieci

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości