Z kraju

Odchodzący posłowie dostaną odprawy. Łącznie ponad 6,5 mln zł

Z kraju

Nowy rząd rozpocznie pracę już 20 listopada? Prezydent: pierwsze posiedzenie Sejmu 10 listopada
PAP / EPAPosłowie odchodzący z Sejmu dostaną blisko 30 tys. zł odprawy

6 milionów 617 tys. zł - tyle łącznie będą kosztowały odprawy dla posłów odchodzących z parlamentu. Każdy z nich otrzyma po blisko 30 tys. zł brutto.

Posłowie, którzy nie zostali wybrani na nową kadencję, bądź nie startowali w wyborach a zasiadali w ławach sejmowych otrzymają prawie 30 tys. złotych. Wynika to z obowiązujących przepisów, które mówią, że parlamentarzyści, którzy odchodzą z Wiejskiej otrzymują odprawę w wysokości trzech uposażeń poselskich, a ta wynosi dokładnie 9892,30 zł.

Szkolenia dla nowych

Z danych Kancelarii Sejmu wynika, że w izbie zasiądzie 203 posłów bez stażu parlamentarnego. Każdy z nich 3 i 4 listopada, czyli najbliższy wtorek i środę będzie mógł przejść szkolenie, aby zapoznać się m.in. z regulaminem i zasadami panującymi w Sejmie. Jak informuje RMF FM, nowi posłowie dostaną również iPady Air 2. Urządzenie kosztuje około 2 tys. zł. Sprzęt został zakupiony trzy miesiące temu, ale zostanie wręczony dopiero po zaprzysiężeniu. Jego termin wciąż nie jest znany.

Kiedy?

Prezydent zwołuje pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów; po tegorocznych wyborach inauguracyjne posiedzenia najpóźniej muszą więc odbyć się do 24 listopada. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji posłowie składają ślubowanie poselskie, odbywa się wybór marszałka, a dotychczasowy premier składa dymisję rządu. Pierwsze posiedzenie otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Marszałek senior pełni swoją funkcję do wyboru marszałka Sejmu.

Podział miejsc

Według danych przygotowanych przez Kancelarię Sejmu, najstarszym posłem VIII kadencji będzie 77 - letni Andrzej Smirnow (PiS). Następnie w kolejności są: Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO); Kornel Morawiecki (Kukiz'15); Zbigniew Pawłowicz (PO); Józef Lassota (PO); Stefan Niesiołowski (PO) i Jan Szyszko (PiS). Zgodnie ze wstępną propozycją podziału miejsc na sali posiedzeń Sejmu, na prawo od marszałka Sejmu zasiądzie klub Prawa i Sprawiedliwości (235 posłów), a następnie: Platforma Obywatelska (138), Kukiz'15 (42), Nowoczesna Ryszarda Petru (28) i Polskie Stronnictwo Ludowe (16).

Autor: msz/ / Źródło: TVN24bis.pl, RMF FM, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości