Handlowe potęgi w Polsce. Oto największe firmy

Z kraju

Renata Juszkiewicz o wyroku w sprawie podatku handlowegoTVN24 BiS
wideo 2/38

Największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins, czyli właściciel Biedronki - wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Podium uzupełniły Lidl i spółka Eurocash (należą do niej takie marki jak Groszek czy abc).

Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów największą działającą w Polsce firmą z branży handlowej jest Jeronimo Martins. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w ubiegłym roku 51,2 mld złotych.

Na drugim miejscu znalazł się Lidl z przychodami na poziomie 16,2 mld zł. Podium uzupełnia spółka Eurocash z przychodem na poziomie 16,2 mld zł (różnica jest niewielka). W ramach grupy działają m.in. takie marki jak Groszek, Lewiatan, abc czy Delikatesy Centrum.

Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za ubiegły rok wyniosły 12 mld zł.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem 11,7 mld złotych, Kaufland - 10,2 mld złotych, Carrefour - 9,2 mld złotych, Rossmann - 8,3 mld złotych, Żabka - 7,3 mld złotych, LPP (właściciel takich marek jak Reserved czy House) - 6,9 mld złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 6,9 mld złotych.

Obowiązek

Informacje o największych firmach w Polsce Ministerstwo Finansów publikuje w związku z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Resort został zobowiązany do podawania do publicznej wiadomości indywidualnych danych z zeznań podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro oraz podatników tego podatku będących podatkowymi grupami kapitałowymi.

Obowiązek dotyczy danych zawartych w zeznaniach za rok podatkowy kończący się w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym następuje publikacja i powinien być wypełniony do 30 września każdego roku.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl