Dziura budżetowa mniejsza od założeń. Morawiecki mówi, o ile

Z kraju

Premier Beata Szydło o założeniach budżetu na 2018 roktvn24
wideo 2/7

Deficyt budżetowy na koniec 2017 roku wyniesie około 40-41 miliardów złotych - poinformował w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Wicepremier przedstawia posłom komisji informację na temat stanu i perspektyw finansów publicznych.

Morawiecki powiedział, że założone na ten rok parametry dla finansów publicznych są bezpieczne. Jego zdaniem deficyt być może wyniesie 2,6 proc. PKB, a może nawet 2,5 proc. PKB, co oznacza, że będzie oscylował wokół 50 mld zł, a nie blisko 60 mld zł, jak założono w ustawie budżetowej na ten rok.

Powiedział, że nie liczy przy tym 8,7 mld zł, które wpłynęło do budżetu z Narodowego Banku Polskiego. Zastrzegł, że wielkości te są liczone według metodologii unijnej ESA 2010. - Z uwzględnieniem wpływu blisko 9 mld zł z NBP, ten deficyt będzie oscylował wokół 40-41 mld zł, a nie 50 mld zł - powiedział Morawiecki. Wicepremier zaznaczył, że z punktu widzenia agencji ratingowych i instytucji finansowych jest to podstawowe pozytywne zaskoczenie.

Wzrost

Wzrost PKB w tym roku będzie oscylował wokół 4 proc., ale powinien przekroczyć wcześniejszą prognozę resortu finansów zakładającą 3,6 proc. wzrostu PKB - poinformował w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

- My nawet już nie aktualizujemy naszej prognozy 3,6 wzrostu PKB, która dzisiaj wygląda na bardzo nieśmiałą i konserwatywną. Według wszelkich znaków na niebie i ziemi wzrost PKB będzie większy i być może nawet będzie oscylował wokół 4 proc., ale nie spodziewałbym się dużo wyższych wyników - powiedział Morawiecki.

Wicepremier powiedział, że główne daniny, czyli VAT, CIT, PIT i akcyza zaplanowano na poziomie 321 mld zł, czyli zakładając przyrost o 26-27 mld zł. - My to zrealizujemy z nawiązką, w tych różnych pozycjach będzie wyższy przyrost niż ten, który był zaplanowany - dodał Morawiecki.

Powiedział też, że spodziewa się wzrostu wpływów z VAT w tym roku o 15-17 proc., dzięki czemu będą one wyższe o ponad 20 mld zł.

- Zaplanowaliśmy VAT w tym roku na 10,9 (proc. – red.) więcej, czyli na 13-14 mld zł. Ten przyrost przekroczy prawdopodobnie 20 mld zł. Sądzę, że procentowo będzie to 15-17 proc. więcej - wyjaśnił Morawiecki.

Co z inwestycjami?

Wzrost inwestycji w III kw. wyniesie 3-4 proc. - powiedział w Sejmie wicepremier Mateusz Morawiecki. Poinformował także, że postępuje dywersyfikacja pozyskiwania inwestorów zagranicznych dla długu.

- II połowa roku to będzie wyższy wkład inwestycji w PKB niż konsumpcji - powiedział Morawiecki.

Dodał, że tegoroczny PKB będzie oscylował wokół 4 proc.

Wicepremier poinformował też, że postępuje dywersyfikacja pozyskiwania inwestorów zagranicznych dla długu.

- Tu sytuacja jest dobra. Nie chcę powiedzieć, że bardzo komfortowa, bo wolałbym, żeby nasz dług i deficyt był mniejszy, ale poruszamy się w ramach sytuacji, jaką odziedziczyliśmy po 25 latach - powiedział

Autor: gry / Źródło: PAP