Po niemal 6 latach sąd oddalił żądania 1,7 tysiąca frankowiczów

Autor:
/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Sąd Najwyższy nie podjął decyzji w sprawie pytań o kredyty frankowe
Sąd Najwyższy nie podjął decyzji w sprawie pytań o kredyty frankoweTVN24
wideo 2/8
TVN24Sąd Najwyższy nie podjął decyzji w sprawie pytań o kredyty frankowe

W środowym komunikacie mBank poinformował, że Sąd Okręgowy w Łodzi w całości oddalił żądania 1,7 tysiąca frankowiczów, którzy domagali się między innymi uznania ich umów kredytowych za nieważne. Kredytobiorców reprezentował Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie.

Jak wskazano w środowej informacji prasowej mBanku, sprawa toczyła się od 2016 roku w Łodzi.

Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, reprezentujący 1731 kredytobiorców frankowych, domagał się uznania za bezwzględnie nieważne klauzul waloryzacyjnych w umowach kredytowych (co oznaczałoby tzw. odfrankowienie kredytów) lub uznania tych umów w całości za nieważne.

mBank o wyroku sądu

"Sąd uznał, że umowy o kredyt waloryzowany są ważne. W jego ocenie, klauzula waloryzacyjna (czyli wyrażenie kredytu w walucie) została indywidualnie uzgodniona, nie jest więc ani abuzywna, ani nieważna. Za abuzywną sąd uznał klauzulę kursową (odsyłającą do kursu sprzedaży banku). Jednak po wyeliminowaniu tej klauzuli umowa może być dalej wykonywana, a spłata kredytu może odbywać się we frankach" - podano w informacji prasowej mBanku.

Jak dodano, mBank "przyjął z zadowoleniem wyrok”.

Stwierdzono też, że Miejski Rzecznik może złożyć apelację od tego wyroku.

Stowarzyszenie frankowiczów o wyroku

"Jak to możliwe, że według sędziego Barańskiego z Łodzi 1700 osób mieszkających w różnych miastach, nieznających się i w różnym czasie wynegocjowało identyczne zapisy w umowach? Dzieci nawet wiedzą, że to były wzorce bez możliwości zmiany" - napisał na Twitterze wiceprezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Robert Wajgel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ugody z bankami

Pod koniec 2020 roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód pozasądowych. Konkretne warunki ugód wypracował m.in. bank PKO BP. Pod koniec maja ubiegłego roku rada nadzorcza tego banku zaakceptowała, by proponowane ugody traktowały kredyty udzielone we frankach szwajcarskich w taki sposób, jakby od momentu udzielenia były one kredytami złotowymi oprocentowanymi stopą procentową opartą na wskaźniku referencyjnym WIBOR 3M powiększonym o marżę i spłacanymi w złotych.

Na początku lutego PKO BP podał, że prowadzi program ugód dotyczących kredytów frankowych. Jak poinformowano, wnioski o mediację obejmują dziś ponad 25 procent umów, które spełniają warunki skorzystania z programu. Bank podał także, że przed Sądem Polubownym przy KNF czeka kolejne 5,5 tys. wniosków klientów o mediację.

Według wcześniejszych informacji PKO BP, klienci tego banku złożyli ponad 22 tys. wniosków o mediację. Ponad 7,5 tys. spraw zakończyło się podpisaniem ugody, w kolejnych ponad 1,7 tys. mediacje zakończyły się pozytywnie i oczekują na podpisanie ugody. Bank informował, że podpisaniem ugody kończy się 80 proc. mediacji.

To nie jedyny bank, który skierował ofertę ugód do kredytobiorców walutowych.

Bank Ochrony Środowiska w poniedziałek uruchomił program ugód dla klientów z hipotecznymi kredytami walutowymi. Na początku grudnia 2021 roku mBank poinformował, że rozpoczyna pilotaż ugód frankowych, który będzie trwał przez najbliższe trzy miesiące. Rozwiązanie ma polegać na przewalutowaniu obecnego kredytu na złote, różnicą bank ma się podzielić z klientem po połowie. Pilotaż ma objąć 1,3 tys. umów.

BNP Paribas Bank Polska przeprowadza pilotaż ugód w sprawie walutowych kredytów mieszkaniowych, ale ostatecznej decyzji w sprawie oferowania ugód nie podjął. O tym, że Santander Bank Polska prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi informował również prezes banku Michał Gajewski.

W przypadku Banku Pekao wiceprezes Wojciech Werochowski na początku listopada informował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" o tym, że trwa pilotaż procesu ugód z frankowiczami na małej grupie klientów. - Po podsumowaniu pilotażu będziemy gotowi do podjęcia decyzji, czy i w jakiej formie i skali przeprowadzimy ugody - tłumaczył Werochowski. Bank Millennium pod koniec września informował, że zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości