Biznes zadowolony z decyzji prezydenta. "Weto w sprawie lex TVN dobre dla Polski"

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent: Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją (wideo z 27.12.2021)
Prezydent: Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją (wideo z 27.12.2021)
wideo 2/9
Prezydent: Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją

Cieszymy się, że prezydent zawetował ustawę medialną. Podkreślaliśmy, że wejście w życie przepisów uchwalonych przez Sejm, zwiększyłoby ryzyko utraty zaufania inwestorów do Polski ponieważ za kilka miesięcy mogłaby zniknąć z rynku firma, która zdecydowała się zainwestować u nas ogromny kapitał - powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Organizacja podkreśliła, że "weto w sprawie lex TVN jest dobre dla Polski".

17 grudnia sejmowa większość przyjęła lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucając tym samym weto Senatu. Przepisy te, autorstwa posłów PiS, wymierzone są w niezależność stacji TVN. Ustawa trafiła na biurko prezydenta 20 grudnia. Andrzej Duda miał czas do 9 stycznia na decyzję w tej sprawie.

W poniedziałek 27 grudnia w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda ogłosił, że wetuje ustawę - oznacza to, że trafi do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wcześniej prezydent wspomniał, że rozważał również skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

RELACJA Z KONFERENCJI PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY >>>

Prezydent zawetował lex TVN - komentarz Konfederacji Lewiatan

Konfederacja Lewiatan w swoim komentarzu zaznaczyła, że prezydent w swoich wcześniejszych wypowiedziach dawał do zrozumienia, że ustawy w takim kształcie nie zaakceptuje. "Dobrze więc, że słowa dotrzymał. Wśród argumentów przemawiających za wetem wymienił m.in. naruszenie umowy z USA o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych oraz kwestie pluralizmu medialnego i wolności słowa" - dodano.

- Cieszymy się, że prezydent zawetował ustawę medialną. Takiej decyzji oczekiwaliśmy. Podkreślaliśmy, że wejście w życie przepisów uchwalonych przez Sejm, zwiększyłoby ryzyko utraty zaufania inwestorów do Polski ponieważ za kilka miesięcy mogłaby zniknąć z rynku firma, która zdecydowała się zainwestować u nas ogromny kapitał - powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Jak dodał "byłoby bardzo prawdopodobne, że w przyszłości zanim jakakolwiek amerykańska firma zainwestuje w Polsce choćby jednego dolara zastanowi się dziesięć razy". - To byłby też sygnał ostrzegawczy dla potencjalnych inwestorów zagranicznych z innych państw, że inwestycje w naszym kraju obarczone są dużym ryzykiem - wskazał Witucki.

- Ostrzegaliśmy również, że nowa ustawa medialna zniszczy pluralizm debaty publicznej i zagrozi wolności słowa, bo uderzy bezpośrednio w jednego z wiodących, niezależnych nadawców telewizyjnych. Tymczasem Polska potrzebuje niezależnych mediów i stabilnej ochrony własności prywatnej – zaznaczył prezydent Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan skupia ponad 4100 firm zatrudniających w sumie ponad 1 mln osób. Lewiatan jest członkiem Rady Dialogu Społecznego.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości