Tych leków może w polskich aptekach zabraknąć. Trafiły na listę

Z kraju

ShutterstockCzęść leków i preparatów znalazła się na liście zagrożonych niedostępnością

Leki przeciwnowotworowe, insuliny, szczepionki i preparaty dla dzieci z alergią na białko pokarmowe - m.in. takie produkty znalazły się w wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności. Umieszczane są w nim leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie.

W wykazie opublikowanym przez resort zdrowia znalazły się 173 produkty - leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę.

Cenne lekarstwa

Zagrożone brakiem dostępności są niektóre insuliny, m.in. Actrapid Penfill, Humalog, Insuman Basal, Levemir i Mixtard 30 Penfill. W wykazie znalazły się także środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, np. Bebilon pepti 2 DHA, Neocate Advance i Nutramigen 1 LGG. Na liście umieszczono także leki przeciwnowotworowe. Pacjenci mogą mieć problem z dostępem m.in. do leku Sutent stosowanego w leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego lub nerki oraz Hycamtin stosowanego w leczeniu raka jajnika i raka drobnokomórkowego płuca.

Leki przeciwzakrzepowe i szczepionki

Zagrożone niedostępnością są też leki Megace, Megalia i Megastril stosowane w leczeniu braku łaknienia, utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej lub zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS). W wykazie zamieszczono także szereg leków przeciwzakrzepowych, np. Fragmin, Fraxiparine i Xarelto. Mogą pojawić się również problemy z dostępnością niektórych środków stosowanych w leczeniu chorób dróg oddechowych (np. Spiriva i Fostex). Na liście znalazły się także szczepionki Infanrix i Pentaxim chroniące m.in. przed błonicą, tężcem i krztuścem.

Ustawa antywywozowa

W wykazie zamieszczono leki Zypadhera i Rispolept stosowane przez pacjentów ze schizofrenią. Zagrożony brakiem dostępności jest też lek Concerta stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a ten informuje o tym fakcie ministra zdrowia. Minister o braku leków informuje w swoim obwieszczeniu. Lista jest jednym z narzędzi, które mają ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu z Polski leków.

Zobacz: Leki na katar na receptę (Film z 06.12.2016)

Autor: azb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock