Idziemy na rekord. Najnowsze dane dotyczące kredytów

Z kraju

Ekspert o rosnących cenach mieszkań w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/7

W trzecim kwartale tego roku banki udzieliły prawie 60 tysięcy kredytów mieszkaniowych - podał w środę Związek Banków Polskich. Jego przedstawiciele twierdzą, że cały rok 2019 będzie rekordowy pod względem rozmiarów akcji kredytowej.

Z raportu przygotowanym przez Centrum AMRON we współpracy ze Związkiem Banków Polskich wynika, że banki łącznie udzieliły kredytów na kwotę 16,874 mld zł. To oznacza wzrost wobec poprzedniego kwartału o 2,62 proc., a nominalnie wartość udzielonych kredytów wzrosła o 430 mln zł.

60 tysięcy nowych umów

- Mimo sygnalizowania przez banki zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów hipotecznych – między innymi poprzez stopniowy wzrost marży, poziom akcji kredytowej w trzecim kwartale 2019 roku był najwyższy od 43 kwartałów i w historii publikacji Raportów AMRON-SARFiN. Wyniki po trzech kwartałach na poziomie 87 procent wyniku roku poprzedniego pozwolą za kilka tygodni ogłosić rekordową akcję kredytową sektora hipotecznego w 2019 roku - powiedział dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich. Od początku lipca do końca września bieżącego roku kredytobiorcy zawarli 59 707 nowych umów kredytowych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. To o 0,65 proc. (386 umów) więcej niż w II kwartale 2019 r. Jednak zarówno liczba nowych umów, jak i wartość kredytów były znacząco wyższe niż rok temu: odpowiednio o 14,7 proc. i o 24,3 proc. - Osiągniemy poziom około 220 tysięcy kredytów na niespotykaną jeszcze w historii polskiego sektora bankowego kwotę 60 miliardów złotych. To w głównej mierze efekt systematycznego wzrostu średniej wartości kredytu mieszkaniowego, która przekroczyła w trzecim kwartale br. wysokość 282 tysięcy złotych i była wyższa o 8,8 procent niż 12 miesięcy wcześniej - stwierdził Furga.

Autorzy raportu uważają, że "przybierający na tempie wzrost akcji kredytowej, przekładający się również na coraz szybszy wzrost cen transakcyjnych budzi jednak niepokój wśród analityków i komentatorów rynku. Obserwowana od początku 2013 r. koniunktura na rynku mieszkaniowym znajduje uzasadnienie we wskaźnikach makroekonomicznych".

Dlaczego ceny rosną?

"Sięganiu po coraz wyższe kredyty sprzyja wzrost polskiej gospodarki i rosnące płace. To z kolei umożliwia akceptowanie stale rosnących cen mieszkań" - twierdzą autorzy raportu. Eksperci uważają, że ceny nieruchomości rosną nie tylko z powodu drożejących materiałów budowlanych, rosnących cen gruntów oraz rosnących kosztów pracy w sektorze budowlanym.

Dodają, że "nowym czynnikiem jest malejąca mimo wszystko realna oferta podażowa na rynku pierwotnym oraz krążąca po rynku opinia, być może świadomie kreowana przez sektor deweloperski, że oferta ta będzie jeszcze skromniejsza". - W okresie ostatnich czterech lat ceny mieszkań wzrosły średnio, w siedmiu monitorowanych przez Centrum AMRON aglomeracjach, o 21,5 procent, a stawki czynszu o 20,5 procent. Jednak rynek nieruchomości jest rynkiem lokalnym i różnice w poszczególnych aglomeracjach były rzeczywiście wysokie - dodał ekspert ZBP.

- W Warszawie, we Wrocławiu i w Łodzi wzrosty stawek czynszu były nawet o 10 punktów procentowych wyższe niż wzrost ceny transakcyjnej metra kwadratowego mieszkania, a w aglomeracji katowickiej, Krakowie i Poznaniu odwrotnie. Jedynie procentowe wzrosty cen transakcyjnych i stawek najmu w Gdańsku były do siebie najbardziej zbliżone i wyniosły w okresie tych 4 lat odpowiednio 38 procent i 35 procent. I w obu obszarach były to najwyższe wzrosty we wszystkich monitorowanych aglomeracjach - wyjaśnił dr Jacek Furga. Twórcy raportu podają, że w trzecim kwartale 2019 r. przeciętne ceny transakcyjne lokali mieszkalnych w największych polskich miastach znacznie wzrosły o ponad 4 proc., np. w Warszawie średnia cena wyniosła 8 790 zł/m kw. i była wyższa o 342 zł, czyli 4,05 proc. niż w poprzednim kwartale. W odniesieniu do analogicznego okresu 2018 r. zanotowane wzrosty przeciętnej ceny transakcyjnej 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania wyniosły prawie 10 proc.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zakład Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej