Autobusy, laptopy, zmiany w prawie pracy i elektrownia atomowa. Co rząd obiecał w KPO?

Źródło:
TVN24 Biznes
Co znajduje się w KPO? Relacja Macieja Sokołowskiego
Co znajduje się w KPO? Relacja Macieja Sokołowskiego
wideo 2/14
sokolowski

Polski rząd od ponad roku czeka na akceptację Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Wygląda, że wkrótce się to zmieni i Bruksela da zielone światło na uruchomienie miliardów euro dla Polski. Co znalazło się w dokumencie, który dostała KE?

Wniosek o akceptację polskiego KPO rząd wysłał 3 maja 2021 roku. Od tego czasu kilka razy można było usłyszeć zapewnienia przedstawicieli władzy, że zgoda Brukseli na uruchomienie środków z unijnego Funduszu Odbudowy jest na wyciągnięcie ręki i do dogadania pozostały ostatnie szczegóły. Tymczasem czas upływał, kolejne kraje otrzymywały pierwsze pieniądze - niedawno informowaliśmy o wypłaconych niemal 100 mld euro - a Polska, podobnie jak m.in. Węgry, nie otrzymała ani centa. 

Opóźnienie wynika z oporu władz w spełnieniu postawionych przez KE warunków związanych z praworządnością. Bruksela domagała się m.in. likwidacji nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Dopiero w połowie maja tego roku rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował o osiągniętym z Komisją Europejską porozumieniu w sprawie tzw. kamieni milowych. Kilka dni temu Sejm zdecydował, że Izbę Dyscyplinarną zastąpi Izba Odpowiedzialności Zawodowej, a na czwartek, 2 czerwca, zapowiedziana jest wizyta w Polsce szefowej KE Ursuli von der Leyen, która ma ogłosić zgodę Brukseli na nasz KPO.

O co chodzi z Krajowym Planem Odbudowy

Co się znalazło w KPO?

Z unijnego Funduszu Obudowy Polska ma do dyspozycji w sumie 58 mld euro. Na razie rząd chce skorzystać z całości środków finansowych przekazywanych jako bezzwrotne (czyli 23,9 mld euro) oraz z 12,1 mld euro z części pożyczkowej. Łącznie w ramach KPO zaplanowano więc wydatkowanie 36 mld euro.

W KPO znalazły się informacje, na co Polska chce przeznaczyć te pieniądze. Zapowiedziano jednocześnie zmiany w przepisach, które wydatkowania unijnych środków nie wymagają, natomiast mają ułatwić odbudowę gospodarki po kryzysie wywołanym przez COVID-19. Wszystko to w zgodzie z wytycznymi Komisji Europejskiej, stąd nacisk na cyfryzację (to słowo pada w Krajowym Planie Odbudowy 800 razy) oraz zieloną transformację gospodarki (słowo "zielone" pada prawie 350 razy).

W sumie dokument, w wielu miejscach bardzo ogólny, liczy aż 500 stron.

Krajowy Plan Odbudowygov.pl

Energetyka i zielona transformacja

Jeśli chodzi o zieloną transformację, w dokumencie, który rząd wysłał do Brukseli - finalnej wersji, którą zatwierdzić ma KE, na razie nie znamy - znalazło się m.in. stopniowe wygaszanie kopalń węgla kamiennego do 2049 roku, uruchomienie w 2033 r. elektrowni jądrowej (finansowanej spoza środków Funduszu Obudowy), obowiązek instalacji u 80 proc. do końca 2028 r. liczników ze zdalnym odczytem zużycia energii elektrycznej. Ma to związek z potrzebą zwiększania efektywności wykorzystania wyprodukowanej energii.

W KPO pojawiła się też zapowiedź odejścia od spalania węgla w gospodarstwach domowych w miastach do 2030 r., zaś na obszarach wiejskich do 2040 r.

Jednocześnie w większym stopniu mają być w Polsce wykorzystywane odnawialne źródła energii. W KPO znalazły się deklaracje wprowadzenia rozwiązań zwiększających możliwość inwestowania w elektrownie wiatrowe zarówno na wodzie, jak i na lądzie. To ostatnie rząd PiS od kilku lat blokuje za pomocą tzw. ustawy 10H.

Elektryczne autobusy, nowe pociągi

Zdaniem rządu niewystarczający jest udział pojazdów transportu zbiorowego zasilanych paliwami alternatywnymi, w tym pojazdów elektrycznych – z blisko 12 tys. autobusów komunikacji miejskiej jedynie około 450 stanowią autobusy elektryczne. W związku z tym finansowane mają być inwestycje w zakup zero- i niskoemisyjnego taboru. Do końca 2023 roku na ulicach polskich miast ma pojawić się kolejnych 400 takich autobusów, a do 2026 roku - w sumie 1580.

Jednocześnie zapowiedziano wprowadzenie obowiązku nakazującego większym miastom (powyżej 100 tys. mieszkańców) zamawianie od 2025 roku wyłącznie autobusów elektrycznych i na wodór. 

W KPO znalazła się też obietnica wprowadzenia obowiązkowych stref czystego transportu w miastach o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. - podczas konsultacji projektu w tej sprawie rząd wycofał się jednak z takiej zmiany.

W planach są też inwestycje w pasażerski tabor kolejowy, przy czym wsparcie będą mogły otrzymać jedynie pojazdy zeroemisyjne, tj. zasilane energią elektryczną lub hybrydowe, wykorzystujące obok energii elektrycznej inne zeroemisyjne rozwiązania oraz wyposażone w system ERTMS. W wysłanym do Brukseli dokumencie poinformowano o planowanym wsparciu finansowym PKP Intercity SA w zakupie 38 pociągów PUSH-PULL tzn. 7-wagonowych składów piętrowych wraz z 45 lokomotywami wielosystemowymi. Wsparcie dla taboru do przewozów regionalnych (około 70 pociągów) ma zostać udzielone w ramach postępowania konkursowego.

Zmiany w prawie pracy

W KPO zaproponowano inne uregulowanie kwestii dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego. "Oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego spowoduje, że jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy będą rejestrowały się tylko osoby rzeczywiście poszukujące zatrudnienia lub innej formy wsparcia oferowanego przez urząd. Powyższe rozwiązanie umożliwi lepsze wykorzystanie potencjału pracowników publicznych służb zatrudnienia, co przełoży się na bardziej efektywną pomoc na rzecz osób bezrobotnych i pracodawców" - wyjaśniono.

Zapowiedziano także "doskonalenie elastycznych formy organizacji czasu pracy" oraz wprowadzenie przepisów dotyczących pracy zdalnej. Projekt w tej drugiej sprawie rząd przyjął w maju.

Wśród tzw. kamieni milowych, jak informował niedawno "Dziennik Gazeta Prawna", znalazło się także szersze oskładkowanie pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych. Polska miała zobowiązać się, że takie rozwiązanie będzie obowiązywać od początku przyszłego roku. Według dziennika zmiany obejmą wyłącznie zlecenia (pełne składki od drugiego i kolejnych zleceń), a rząd chce ponadto przesunąć termin ich wdrożenia na początek 2024 roku.

W KPO pojawiła się także zapowiedź wprowadzenia zachęt do pozostawania na rynku pracy pomimo osiągnięcia ustawowej granicy wieku emerytalnego. Jako rozwiązanie wskazano "automatyczne obniżenie wysokości podatku dochodowego od wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę i umowy zlecenia dla osób, które osiągnęły prawo do przejścia na emeryturę, jednak zdecydują się na kontynuację zatrudnienia".  Następnie ta kwota miałaby trafiać na indywidualne konto emerytalne pracownika. Zmiany te zostały zapowiedziane przed wejściem w życie Polskiego Ładu, który wprowadza inne rozwiązania dotyczące pracujących emerytów.

Laptopy w szkołach

W ramach KPO zadeklarowano ponadto przyspieszenie rozwoju szybkiego internetu w Polsce. Chodzi o to, by zwiększyć odsetek gospodarstw domowych w zasięgu dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s z 61,3 proc. w 2019 r. do 100 proc. w 2025 r. Rezultatem ma być również wzrost odsetka osób korzystających z internetu w kontaktach z administracją publiczną z 42 proc. w 2020 r. do co najmniej 60 proc. w roku 2026.

Jednocześnie wskazano na konieczność wprowadzenia standardów wyposażenia szkół w "infrastrukturę cyfrową, umożliwiającą korzystanie z narzędzi cyfrowych na wyrównanym poziomie w każdej szkole". Ma to pomóc w wyrównywaniu szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce.

W związku z tym środki unijne mogą zostać przeznaczone na zakup nawet 1,2 mln laptopów do szkół, co ma podnieść wskaźnik liczby uczniów przypadających na 1 laptop z poziomu 9 uczniów na 1 laptop do poziomu 4 uczniów na 1 laptop. Decyzja ostateczna będzie należała do samorządów, które mogą też się zdecydować na wyposażenie sal lekcyjnych w zestawy dla nauczycieli do prowadzenia lekcji zdalnej czy inwestycję w szybkie łącze internetowe.

Krajowy Plan Odbudowy

Autorka/Autor:/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Wiceprezydent USA J.D. Vance zabrał głos w sprawie czwartkowych spadków na Wall Street. Przekonywał, że jeden słaby dzień na giełdzie zostanie w przyszłości zamieniony na "kwitnącą giełdę przez długi czas", a cła przyczynią się do długotrwałego wzrostu gospodarczego.

Trump zatrząsł giełdami. Wiceprezydent zabrał głos

Trump zatrząsł giełdami. Wiceprezydent zabrał głos

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już w maju - twierdzą niektórzy członkowie RPP i ekonomiści z dużych banków. Po czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego pytanie nie jest, czy stopy zostaną obniżone, ale kiedy.

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To wspaniały czas, by się bogacić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Źródło:
PAP

Chiny nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych - informuje CNN. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Źródło:
CNN

Stellantis, koncern motoryzacyjny, który jest właścicielem takich marek jak Chrysler, Jeep i Dodge, zareagował na cła Donalda Trumpa. Ogłosił, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w zakładach w USA oraz wstrzyma na dwa tygodnie prace w fabrykach w Kanadzie i Meksyku.

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy, który obniża składkę zdrowotną. Projekt zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl

- Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte w piątek przez Sejm mogą być korzystne pod względem finansowym dla przedsiębiorców, nadal jednak są dalekie od korzystnych regulacji obowiązujących przed rokiem 2022. Co więcej, ich stopień komplikacji nie tylko się utrzyma, lecz wręcz wzrośnie - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Przedstawiamy wyliczenia skutków zmian dla podmiotów rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie.

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank i Toyota Bank - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe na najbliższe dni. W związku z tym dostęp do części usług może być utrudniony.

Utrudnienia dla klientów banków

Utrudnienia dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedawca działki, który korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika do przygotowania transakcji, jest uznawany przez fiskusa za podatnika VAT. Takie podejście jest zgodne z prawem unijnym - pisze "Rzeczpospolita".

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Źródło:
PAP

YouTube wprowadza zmiany w cenniku. Użytkownicy YouTube Premium będą musieli zapłacić więcej nawet o niemal 30 procent niż dotychczas. Pierwsze maile w tej sprawie dotarły już do internautów.

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd brytyjski zgodził się na rozbudowę lotniska Londyn-Luton, piątego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w Wielkiej Brytanii - informuje stacja BBC. Plan zakłada budowę nowego terminalu, nowych dróg kołowania dla samolotów oraz zwiększenie przepustowości istniejącego terminalu, który obecnie obsługuje 18 milionów pasażerów rocznie.

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Źródło:
PAP

Projekt ustawy, który nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań, został skierowany do sejmowej komisji iInfrastruktury. Według nowych przepisów deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia strony internetowej, na której będą dostępne informacje o cenach oferowanych nieruchomości.

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Źródło:
PAP

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP