TVN24 Biznes | Z kraju

Spadek liczby pasażerów niemal na wszystkich polskich lotniskach. Jest jeden wyjątek

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Zakaz lotów - nowa lista ma obowiązywać od 1 września
Zakaz lotów - nowa lista ma obowiązywać od 1 wrześniaTVN24
wideo 2/5
TVN24Zakaz lotów - nowa lista ma obowiązywać od 1 września

Lotniska w Polsce w pierwszym kwartale tego roku obsłużyły o ponad 1,4 miliona pasażerów mniej niż rok wcześniej - wynika z raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To efekt rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19. Jak wskazano w raporcie, już w lutym spowolniła dynamika ruchu dalekowschodniego, a od połowy marca całkowicie zawieszono ruch pasażerski. Spadki w liczbie obsłużonych pasażerów odnotowały niemal wszystkie porty, za wyjątkiem lotniska Zielona Góra-Babimost.

Pierwsze dwa miesiące roku można było zaliczyć do udanych. W styczniu liczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych wzrosła o 13 procent, a w lutym o 10 procent w porównaniu do analogicznych miesięcy 2019 roku. W marcu odnotowano już jednak spadek w wysokości 62 procent. W efekcie przełożyło się to na niższy kwartalny wynik niż przed rokiem.

Polskie lotniska obsłużyły w ramach przewozów międzynarodowych niecałe 8 milionów pasażerów, czyli o 15 procent mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku. Liczba operacji spadła zaś o 12 procent. Z kolei w ramach przewozów krajowych przewieziono o 157 tysięcy pasażerów mniej niż w rok wcześniej. Spadek wyniósł 18,5 procent. 

Łącznie spadek w przewozach regularnych wyniósł 16,1 procent, co oznaczało, że obsłużono o ponad 1,4 miliona pasażerów mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Ruch lotniczy w dobie pandemii

Największy polski port lotniczy, czyli Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło w pierwszym kwartale 3,1 miliona pasażerów, czyli o niecałe 0,6 miliona mniej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Drugie co do wielkości lotnisko – Port Lotniczy Kraków-Balice – obsłużyło 1,5 miliona pasażerów w pierwszym kwartale, o 98 tysięcy mniej niż w takim samym okresie ubiegłego roku.

Wyjątkiem jest Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost. Lotnisko osiągnęło w pierwszym kwartale 2020 roku wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019 - o 2,3 tysiąca pasażerów. Liczba pasażerów wzrosła z 4309 do 6612.

ULC

W pierwszych trzech miesiącach tego roku najwięcej pasażerów podróżowało na trasach do i z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy. "Ukraina to jeden z niewielu kierunków, na których w pierwszym kwartale 2020 roku odnotowano wzrosty w liczbie przewiezionych pasażerów – o 52 tysiące" - podał ULC. Wzrosty można było zaobserwować też w przypadku Gruzji i Islandii.

ULC

Największe linie lotnicze

Wśród przewoźników najwięcej pasażerów w ruchu regularnym przewiózł irlandzki Ryanair - 2,2 miliona, co oznaczało wynik o 404 tysiące niższy niż w pierwszym kwartale 2019 roku. Przewoźnik ma 29,76 procent udziału w rynku.

Wiceliderem są Polskie Linie Lotnicze LOT - prawie 2 miliony pasażerów, o 427 tysięcy mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku, co przełożyło się na udział w rynku na poziomie 26,66 procent. Podium zamknął węgierski Wizz Air - blisko 1,7 miliona pasażerów, o 25 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Wzrosty w tym okresie osiągnęli między innymi przewoźnicy Jet2.com, flydubai, czy Qatar Airways.

ULC

Ruch czarterowy

W ruchu czarterowymi odnotowano w pierwszym kwartale 2020 roku wzrost liczby pasażerów podróżujących z i do polskich portów lotniczych o 5,2 procent, czyli o niecałe 22 tysiąca pasażerów. Jak wskazał ULC, w dużej mierze przyczyniła się do tego akcja "LOT do domu", w ramach której specjalnymi rejsami do Polski sprowadzono ponad 55 tysięcy rodaków przebywających za granicą.

Najpopularniejszymi kierunkami w ruchu czarterowym w pierwszych trzech miesiącach roku były Egipt, Hiszpania i Wielka Brytania. Na tych kierunkach odnotowano w omawianym okresie wzrosty w liczbie pasażerów. Z drugiej strony największe spadki wystąpiły w przypadku Izraela, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Najwięcej pasażerów w ruchu czarterowym w pierwszym kwartale 2020 roku przewiózł Enter Air - 141 tysięcy, ale o 18 tysięcy mniej niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego. Na drugim miejscu znalazły się Polskie Linie Lotnicze LOT - 113 tysięcy, czyli o 60 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co jest skutkiem między innymi akcji "LOT do domu". Na ostatnim stopniu podium znalazły się linie Smartwings z 65 tysiącami obsłużonych pasażerów, o 78 tysięcy mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

ULC

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: airport.lubuskie.pl/

Pozostałe wiadomości