Niepoddanie się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby do tego zobowiązane może skutkować wprowadzeniem zmian w organizacji pracy, a nawet rozwiązaniem stosunku pracy – wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia. Do 1 marca 2022 roku szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych.
Resort wskazał w opublikowanym w poniedziałek komunikacie, że obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach zajmujących się działalnością leczniczą; osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym, wynika z obowiązujących przepisów prawa.
Szczepienia medyków. Zwolnienie za brak szczepienia
Kodeks pracy – jak podało MZ - upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.
"Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu" – podnosi ministerstwo.
Resort wskazał jednocześnie, że działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników.
Ministerstwo wyjaśniało wcześniej na stronie internetowej, że "jeśli wykonujesz zawód medyczny, jesteś farmaceutą, studentem medycyny lub pracownikiem podmiotów medycznych, do 1 marca 2022 r., musisz być w pełni zaszczepiony przeciw COVID-19". "Szczepienia możesz wykonać w schemacie – dwiema dawkami lub jedną dawką, zależnie od przyjętej szczepionki. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia otrzymasz Unijny Certyfikat COVID (UCC)" - wyjaśniono. Obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 dotyczy także ozdrowieńców, szczepienia nie są obowiązkowe dla osób z przeciwwskazaniami, ze względu na stan zdrowia.
Rzecznik MZ: nie rozumiem dyrektorów, kierowników placówek medycznych
W piątek rzecznik MZ pytany był o wątpliwości dyrektorów szpitali odnośnie tego, jak od początku marca mają traktować niezaszczepiony personel. Od 1 marca ma wejść w życie obowiązek szczepień medyków i obowiązkowe przedstawianie certyfikatów szczepień przez studentów akademii medycznych, a także niemedycznych pracowników ochrony zdrowia.
Andrusiewicz zapowiadał wówczas, że w poniedziałek na stronie MZ pojawi się jasna interpretacja ministerstwa w tej sprawie. - Choć nie rozumiem, przyznam, dyrektorów, kierowników placówek medycznych, którzy mają już do czynienia z drugim obowiązkowym szczepieniem, chociażby po szczepieniu na żółtaczkę i przy szczepieniu na żółtaczkę wiedzą, jak postępować z pracownikami, którzy nie są zaszczepieni. Otóż, ci pracownicy są niedopuszczani do opieki nad pacjentem - zaznaczył.
Wyraził nadzieję, że dyrekcje placówek zachowają się podobnie. - Lekarze, zespół medyczny, który pracuje na przykład na OIOM-ach czy w hospicjach, po prostu do tych pacjentów z racji bezpieczeństwa nie będzie dopuszczany. Ale to jest sytuacja tożsama z tą, która występuje w przypadku żółtaczki. Tu nikt nie ma wątpliwości - powiedział.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock