Galerie handlowe, hotele, stoki narciarskie. Rząd przedłuża restrykcje

Autor:
ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Kiedy nastąpi luzowanie obostrzeń?
Kiedy nastąpi luzowanie obostrzeń?
wideo 2/3
Kiedy nastąpi luzowanie obostrzeń?

Po 17 stycznia galerie handlowe pozostaną zamknięte, z wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych i drogerii. Nadal nie będą czynne hotele oraz stoki narciarskie. Rząd zdecydował się na utrzymanie obecnie obowiązujących restrykcji do końca stycznia.

Od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku na terenie kraju obowiązują dodatkowe restrykcje. W ramach nich zamknięte są hotele, stoki narciarskie i galerie handlowe.

Na mocy poprzednio zarządzonych zasad bezpieczeństwa zamknięte pozostają między innymi restauracje, siłownie, aquaparki i baseny, a także kluby nocne, kina, teatry i muzea.

Rząd poinformował w poniedziałek o utrzymaniu tych obostrzeń do 31 stycznia.

Raport tvn24.pl: Koronawirus w Polsce - najważniejsze informacje

- Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dotyczącej dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się po pierwsze o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych – powiedział szef resortu zdrowia.

Restrykcje

Galerie handlowe

Działalność galerii handlowych pozostaje ograniczona. Otwarte pozostaną tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz m.in. apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami, meblami.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

- 1 osoba na 10 metrów kwadratowych – w sklepach do 100 metrów kwadratowych,

- 1 osoba na 15 metrów kwadratowych – w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych.

Hotele

Prowadzenie działalności hoteli także nadal jest ograniczone. Hotele dostępne tylko m.in. dla:

- służb mundurowych,

- medyków,

- dla pacjentów i ich opiekunów, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą,

- dla zawodników, trenerów i członków sztabu szkoleniowego, korzystających z tych usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego,

- członków załogi samolotu,

- kierowców wykonujących transport drogowy,

- członków obsady pociągu,

- dla zdających oraz innych osób uczestniczących w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego,

- dla pełnomocników procesowych, obrońców i pełnomocników stron, stron postępowania karnego, cywilnego i sądowoadministracyjnego, ich przedstawicieli ustawowych, świadków, biegłych oraz tłumaczy sądowych, w dniu posiedzenia sądu lub przeglądania akt sprawy oraz w dniu poprzedzającym,

- dla członków misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członków ich rodzin, a także innych osób będących posiadaczami paszportu dyplomatycznego w związku z wykonywaniem przez nich oficjalnych funkcji.

Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

Stoki narciarskie

Stoki narciarskie pozostają nieczynne.

Siłownie, baseny, aquaparki

Działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness pozostaje zawieszona. Wyjątkiem są baseny, siłownie i kluby i centra fitness:

- działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,

- dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Gastronomia

Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

Salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu

W całym kraju salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki działają w reżimie sanitarnym. Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 metra od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 2 metrów od powierzchni podłogi.

Kina, teatry, muzea

Działalność placówek kultury, w tym min. teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, jest zawieszona.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości