Jedna decyzja premiera i "telefony rozgrzały się do czerwoności"

Źródło:
TVN24 Biznes
Hotele mają być znów otwarte
Hotele mają być znów otwarteTVN24
wideo 2/9
Hotele mają być znów otwarteTVN24

Chcesz wyjechać na walentynkowy weekend w góry? Nie zdziw się, gdy usłyszysz, że już nie ma wolnych miejsc. - Po piątkowej decyzji premiera Mateusza Morawieckiego telefony rozgrzały się do czerwoności - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes prezes Polskiej Izby Hotelarstwa Marek Łuczyński. Dodał, że widać "wielkie zainteresowanie pobytami wypoczynkowymi".

W piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 12 do 26 lutego hotele będą otwarte dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości). Restauracje hotelowe pozostaną zamknięte.

"Widzimy wielkie zainteresowanie"

Okazuje się, że już nie będzie łatwo zarezerwować pobyt na weekend 13-14 lutego w najpopularniejszych obecnie kurortach wypoczynkowych. Na jednej z popularnych platform internetowych możemy zobaczyć, że z dostępnych tam obiektów zajętych jest w dniach 12-14 lutego (dwa noclegi) w Zakopanem aż 92 proc. miejsc, a w Karpaczu i Szczyrku - nawet 97 proc.

- Po piątkowej decyzji premiera Mateusza Morawieckiego telefony rozgrzały się do czerwoności, internetowe systemy rezerwacyjne również. Widzimy wielkie zainteresowanie pobytami wypoczynkowymi, przede wszystkim w górach. Tych rezerwacji będzie bardzo dużo na weekend walentynkowy. Ale to nie tylko będą pobyty weekendowe, wiele będzie przedłużonych - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes prezes Polskiej Izby Hotelarzy Marek Łuczyński.

Podobnie sytuację z rezerwacjami opisał dla TVN24 Biznes Robert Kozłowski, dyrektor hotelu Logos w Zakopanem. - W terminie 12-14 lutego zostało sprzedane wszystko już w sobotę rano - przekazał.

- W trakcie konferencji premiera Morawieckiego zaczęły się telefony, maile i próby kontaktu. Nie byliśmy w stanie nadążyć - mówił także w radiu TOK FM Henryk Orfinger, prezes firmy Dr Irena Eris, która oprócz produkcji kosmetyków posiada też trzy hotele.

- Ludzie są tak spragnieni ruszenia się, wyjazdu, aktywności. Stan psychiczny ludzi się pogarsza, bo siedzimy zamknięci. W ciągu kilku godzin mieliśmy w naszych trzech hotelach obłożenie, które powodowało, że musieliśmy kolejnym potencjalnym gościom odmawiać - dodał.

Prezes Polskiej Izby Hotelarzy Marek Łuczyński w rozmowie z TVN24 Biznes dodał, że "Polacy potrzebują wypoczynku, odpoczynku na świeżym powietrzu". - Kurorty wypoczynkowe, nie tylko w górach, ale i na Mazurach czy nad morzem, też się cieszą powodzeniem. To będą takie spóźnione ferie. Głównymi beneficjentami decyzji rządu będą hotele typu spa & wellness - ocenił Łuczyński.

Zima w pustych hotelach

Działalność hoteli była ograniczona od 7 listopada. Obiekty pierwotnie były dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów oraz sportowców, którzy korzystają z usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego. Od 28 grudnia zlikwidowano także możliwość podróży służbowych.

Pomimo otwarcia od 12 lutego sytuacja w branży hotelowej wciąż nie jest najlepsza. - Ostanie tygodnie przetrwaliśmy w pustym hotelu - oto opis przedstawiony przez Roberta Kozłowskiego, dyrektora hotelu w Zakopanem.

- Otwarcie branży nastąpiło w ostatniej chwili - zauważył prezes Polskiej Izby Hotelarzy. Dodał przy tym, że jest to wciąż otwarcie "tylko połowiczne".

- Branża potrzebuje stabilizacji. Bardzo nas martwi to, że jest to otwarcie warunkowe. Jest to światełko w tunelu, ale na razie trudno stwierdzić, ile tak naprawdę hoteli przetrwa i się utrzyma. Chcemy widzieć stabilizację i schemat działania rządu, a na razie co dwa tygodnie mamy loterię i nie wiemy, co będzie w przyszłości. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, więc czekamy na drugą - powiedział Łuczyński.

Wyjaśnił również, że w wielu placówkach będzie znacznie gorzej niż w tych znajdujących się w kurortach górskich. - Zupełnie inna sytuacja jest z hotelami miejskimi i konferencyjnymi, które bazują na gościach biznesowych i zagranicznych. Targi i konferencje są wstrzymane - podkreślił.

O tym, jak trudna była to zima dla hotelarzy, mówił pod koniec stycznia w TVN24 dyrektor hotelu Logos. - Byłem przygotowany, na 95 procent byłem pewny, że otworzymy hotel 1 lutego. Jestem załamany tym, co się stało - tak wtedy Kozłowski ocenił przedłużenie rządowych obostrzeń.

"Jestem załamany tym, co się stało". Hotelarz o decyzji rządu
"Jestem załamany tym, co się stało". Hotelarz o decyzji rząduTVN24

OGLĄDAM TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Luzowanie obostrzeń

Od 12 lutego oprócz hoteli otwarte będą również baseny, ale już nie aquaparki - te nadal będą nieczynne. Otwarte będą też stoki narciarskie i boiska zewnętrzne oraz korty. Oznacza to wznowienie amatorskiego sportu na świeżym powietrzu. Siłownie nadal będą zamknięte. Restauracje - tak jak do tej pory - będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos i w dowozie.

Ponadto otwarte będą kina, teatry, opery i filharmonie, a podczas wydarzeń kulturalnych, które będą się w nich odbywać, zajętych będzie mogło być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących, a wszystkie osoby obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczki i zakaz konsumpcji.

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Migranci to bardzo ważny czynnik, który stabilizuje sytuację gospodarczą - powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVN24 BiS. Zwrócił uwagę, że cudzoziemcy zasilają składkami system emerytalny i wpływają na rozwój gospodarczy.

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Źródło:
TVN24 BiS

W czwartek, niedługo przez zakończeniem notowań, WIG po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 100 000 punktów. "Polska giełda w tym roku najmocniejszym rynkiem na świecie" - stwierdził minister finansów Andrzej Domański.

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+

Pierwsza ustawa deregulacyjna została uchwalona w czwartek przez Sejm. Wprowadza między innymi krótszy czas kontroli mikroprzedsiębiorstw czy prostsze zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Źródło:
PAP

Ustawa zobowiązująca deweloperów do informowania o cenach mieszkań w internecie została uchwalona przez Sejm. W przypadku niezastosowania się do obowiązku deweloper może zostać skontrolowany i ukarany grzywną.

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W piątek, 25 kwietnia, Wizz Air uruchomi dwa dodatkowe połączenia do Rzymu z Krakowa i z Warszawy z okazji uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka - przekazał przewoźnik. Jeden dodatkowy lot z Krakowa zaplanowano także na 27 kwietnia.

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Źródło:
PAP

Liczba ludności Polski na koniec pierwszego kwartału 2025 roku spadła o 158 tysięcy w skali roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak dodał, obecnie mamy 37,437 miliona Polaków.

W rok ubyło 158 tysięcy osób

W rok ubyło 158 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Brytyjski rząd ogłosił 150 nowych sankcji na Rosję ze względu na inwazję na Ukrainę. Na liście znalazły się między innymi pady do gier, gdyż są wykorzystywane do sterowania dronami wojskowymi - wyjaśnił portal Politico.

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Źródło:
PAP

W pierwszym etapie w ramach deregulacji będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i zmniejszały bariery - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że jest to "de facto zmiana ustrojowa". Szef rządu zapowiedział, że pakiet projektów ustaw deregulacyjnych będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich.

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

Źródło:
PAP

Majówka w 2025 roku rozpocznie się w tym roku tradycyjnie 1 maja. To okazja do dłuższego wypoczynku, zwłaszcza dla części uczniów, którzy mogą liczyć nawet na siedem dni dodatkowego wolnego ze względu na matury. Ale skorzystać mogą też pracownicy. Sprawdzamy, kiedy najlepiej wziąć wolne w najbliższym czasie.

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Źródło:
TVN24 Biznes

W czwartek Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Kryptowaluta $Trump gwałtownie zyskała na wartości po tym, jak prezydent USA obiecał, że zaprosi największych posiadaczy tej waluty na ekskluzywną galę z jego udziałem - podał portal stacji BBC.

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

Źródło:
BBC

Kiedy obniżki stóp procentowych? - Myślę, że w maju i to nie jest już takie życzeniowe myślenie. Myślę, że są wszelkie przesłanki wynikające z wypowiedzi prezesa, ale też innych członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby myśleć poważnie o tym, że w maju obniżymy stopy procentowe - powiedział w rozmowie z Cezarym Królakiem z TVN24 BiS członek RPP Ludwik Kotecki.

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w marcu 2025 roku wyniosła 5,3 procent, wobec 5,4 procent miesiąc wcześniej - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Źródło:
PAP

Waszyngton może znieść sankcje na rosyjską energetykę, w tym gazociąg Nord Stream 2. Informacje te podaje Politico i wskazuje, że orędownikiem zniesienia sankcji ma być prezydencki wysłannik i przyjaciel Donalda Trumpa Steve Witkoff.

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Źródło:
PAP

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- Polska jest najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 BiS podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jednocześnie, jak przekazał, "Polska wydaje najwięcej na cyberbezpieczeństwo w swojej historii".

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Źródło:
tvn24.pl

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck wyraził obawy przed potencjalnymi negocjacjami między Rosją a USA w sprawie gazociągów Nord Stream. - Co zrobią Europejczycy, jeśli zostaniemy postawieni przed faktami dokonanymi? - pytał, podkreślając konieczność utrzymania kontroli nad infrastrukturą.

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

Źródło:
PAP

500 milionów i 200 milionów euro to wysokość kar nałożonych odpowiednio na Apple i Metę przez Komisję Europejską. Według Brukseli firmy te złamały Akt o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona na spółki technologiczne za naruszenie tych zasad.

Kary dla gigantów technologicznych

Kary dla gigantów technologicznych

Źródło:
PAP

Rozwój sztucznej inteligencji to kluczowy element narodowej strategii rozwoju polskiej gospodarki - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podkreślił również konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz deregulacji.

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Źródło:
PAP