Rada Przedsiębiorczości: sobotnie zmiany "nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki"

Z kraju


Rada Przedsiębiorczości zwraca uwagę, że w pakiecie pomocowym przyjętym przez Sejm nie uwzględniono "zasadniczych postulatów polskich przedsiębiorców". "Oznacza to, że dramatyczna sytuacja pracowników i firm w Polsce będzie z każdym dniem się zaostrzać" - czytamy w poniedziałkowym apelu skierowanym do rządzących. Jak oceniono, dodatkowe zmiany wprowadzone w Sejmie "nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki" i opóźniają wejście pakietu w życie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Ratujmy wspólnie polską gospodarkę! W tych dramatycznych okolicznościach domagamy się od Państwa podjęcia natychmiastowych, skutecznych i odpowiedzialnych decyzji. Miliony pracowników nie mogą dłużej czekać" - podkreśliła Rada Przedsiębiorczości w pismie skierowanym do do marszałek Sejmu, marszałka Senatu i premiera.

Pod apelem podpisali się: Andrzej Arendarski z Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich, Jolanta Jaworska ze Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan, Wojciech Kostrzewa z Polskiej Rady Biznesu, Andrzej Malinowski z Pracodawców RP, Marek Goliszewski z Business Centre Club, Krzysztof Pietraszkiewicz ze Związku Banków Polskich oraz Jan Gogolewski ze Związku Rzemiosła Polskiego.

Apel do rządu

Rada Przedsiębiorczości zwróciła się z apelem - po pierwsze - "o niezwłoczne przyjęcie i wprowadzenie w życie Tarczy Antykryzysowej w zakresie związanym z ratowaniem gospodarki, utrzymaniem zatrudnienia i funkcjonowaniem przedsiębiorstw". W poniedziałek Senat ma debatować nad ustawami wchodzącymi w skład pakietu pomocowego.

"Naszym zdaniem nie daje wprawdzie ona wystarczająco skutecznych narzędzi ochrony miejsc pracy i płynności finansowej firm, ale pozwoli tysiącom firm skorzystać z jakiejś formy pomocy. Każdy dzień opóźnienia jej wejścia w życie przełoży się na pogarszanie gospodarczej sytuacji w kraju" - zwrócili uwagę eksperci.

Po drugie - według Rady Przedsiębiorczości - konieczne jest natychmiastowe wspólne przygotowanie "lepszych rozwiązań podejmując prace prowadzące do uchwalenia Tarczy Kryzysowej 2.0".

Jak dodano, "sytuacja zdrowotna i ekonomiczna, tak przedsiębiorstw, jak i pracowników wyprzedziła już zapisy przyjętej przez Sejm ustawy. Wymaga ona nowelizacji". Jednocześnie podkreślono, że eksperci Rady Przedsiębiorczości są gotowi do pracy.

"Członkowie Rady dysponują listą poważnych poprawek i uzupełnień Tarczy w formie konkretnych zapisów prawnych, które muszą się znaleźć w jak najszybszej nowelizacji ustawy. Tylko razem, w dialogu rządzących i przedsiębiorców, możemy szybko stworzyć przepisy, które uchronią nas przed kataklizmem" - czytamy.

Rada Przedsiębiorczości zwróciła także uwagę na inne, wprowadzone w sobotę nad ranem, zapisy pakietu pomocowego.

"Ze zdumieniem przyjęliśmy także fakt, że w tej samej ustawie Sejm przyjął zapisy, które nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki. Mówmy tu o zwiększeniu uprawnień Prokuratora Generalnego, możliwości ingerowania Premiera w skład i prace Rady Dialogu Społecznego oraz zmiany w Kodeksie wyborczym" - czytamy.

"Działania te nie tylko opóźniają wprowadzenie Tarczy w życie, ale i podważają zaufanie tak potrzebne w czasach kryzysu" - podkreślono w apelu.

ZOBACZ APEL

Rada Przedsiębiorczości

Szefowie największych organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców w Polsce w ubiegłym tygodniu reaktywowali Radę Przedsiębiorczości.

"Nadzwyczajna sytuacja w polskim państwie wymaga nadzwyczajnych środków i działań" - podkreślili we wspólnej Deklaracji.

ZOBACZ DEKLARACJĘ

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: