Rozważane jest wprowadzenie ewentualnych dalszych restrykcji, ale zdecyduje o nich minister zdrowia Łukasz Szumowski - mówiła w poniedziałek szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że konsekwencje zmagania się z kryzysem po równo powinni ponosić: pracodawcy, pracownicy i administracja publiczna.
Emilewicz była pytana w radiowej Trójce, czy są rozważane dalsze restrykcje związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, czy mogłyby dotyczyć sklepów, miejsc pracy i komunikacji.
- Wszystkie restrykcje, które są wprowadzane w ostatnich tygodniach, o nich decyduje i je sugeruje pan minister Szumowski. (...) W tej chwili rozważane są ewentualnie dalsze. To, czy one będą, to proszę pozwolić komunikować i premierowi Morawieckiemu i panu ministrowi Szumowskiemu. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie będzie przyrastać liczba przypadków, liczba osób zakażonych - tłumaczyła.
Wsparcie dla firm i wyborcze zmiany
Odniosła się także do pytania o prace w Senacie nad rządowymi projektami wsparcia dla firm i zapowiedzi marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, że senacka większość będzie za odrzuceniem zmiany w Kodeksie wyborczym. Ewentualnie mówi się, jak wskazała prowadząca audycję, że Senat może uchwalić swoją ustawę, ale bez przepisów dotyczących Kodeksu wyborczego.
- Bez względu, jaka będzie decyzja Senatu czy z poprawką, która usunie zmianę w Kodeksie wyborczym, czy jako nowy projekt, Sejm tak czy owak będzie musiał się zebrać - powiedziała minister. Dodała, że liczy, iż w związku z tym Sejm zbierze się we wtorek, aby zmiany przegłosować.
Podkreśliła, że pracodawcy i przedsiębiorcy potrzebują, aby nowe rozwiązania weszły w życie od 1 kwietnia.
Cięcia pensji
Emilewicz odpowiedziała także na pytania o ewentualne zwolnienia bądź obniżki pensji w administracji. Wyjaśniła, że rząd jest gotowy, jak będzie wymagała tego sytuacja, nie tylko na nowelizację tegorocznego budżetu.
- Ale też chcemy, żeby konsekwencje zmagania się z kryzysem, abyśmy ponosili je po równo - w pewnej części pracodawcy, pracownicy i administracja publiczna - odpowiedziała.
Minister rozwoju mówiła, że jesteśmy w procesie gwałtownych zmian w administracji, cyfryzacji. - Być może będzie tak, że będziemy szukać efektywności w administracji nie poprzez obniżanie pensji. Przypomnijmy, że administracja to jest ta część życia społecznego, w której pensje nie wzrosły przez ostatnie dziesięć lat - dodała.
W sobotę Sejm uchwalił pakiet ustaw zakładających wsparcie dla firm w związku z epidemią. Szacowana całkowita wartość pakietu to co najmniej 10 proc. PKB.
Autor: //dap / Źródło: PAP