Podwyżki w służbach mundurowych. Już od przyszłego roku

Z kraju

ShutterstockW 2017 r. i w 2019 r. przewidziano podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb mundurowych podległych MSWiA

- W 2017 roku i w 2019 roku przewidziano podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb mundurowych podległych MSWiA: w sumie będzie to ponad 600 zł na jeden etat - mówił w Sejmie wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. Zaznaczył, że to element programu modernizacyjnego na lata 2017-2020.

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PiS dotyczące m.in. modernizacji służb mundurowych. Posłowie pytali, czy planowane są podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych oraz m.in. inwestycje w posterunki. Zieliński przypomniał, że Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy dotyczący programu modernizacji służb podległych MSWiA (Policji, BOR, SG i PSP) na lata 2017 - 2020. - Dotyczy on inwestycji i remontów, zakupu niezbędnego sprzętu, uposażenia oraz podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych - powiedział.

Od przyszłego roku

Jak sprecyzował Zieliński, pierwsza podwyżka zaplanowana została od 1 stycznia 2017 r. - o 253 zł; druga w 2019 r. - Razem to będzie ponad 600 zł na etat - mówił wiceminister. Poinformował także, że w ramach programu modernizacyjnego zaplanowano m.in. inwestycje w obiekty policyjne - ich budowę lub remonty; a także zakup sprzętu - śmigłowców, samochodów oznakowanych, nieoznakowanych, przeznaczonych do poruszania się w terenie trudno dostępnym oraz uzbrojenia. - Co i ile będziemy kupować zależy od ostatecznego wyglądu ustawy i budżetów na poszczególne lata - dodał wiceminister.

Zgodnie z prawem

Posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz (PiS) dopytywała wiceministra, czy resort planuje też wyposażyć policjantów w sprzęt umożliwiający nagrywanie przebiegu akcji tak, by - jak mówiła - nie było wątpliwości, czy nie przekroczyli uprawnień. - Zakładamy, że funkcjonariusze działają zgodnie z prawem i w granicach prawa - mówił Zieliński. Zastrzegł równocześnie, że każdy przypadek budzący wątpliwości jest wyjaśniany. Przyznał, że w kontekście ustawy modernizacyjnej rozważane jest także wyposażenie funkcjonariuszy w tego typu sprzęt.

Trzy składniki

Jak już wcześniej informowało MSWiA, program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020 będzie składał się z trzech komponentów: inwestycji budowlanych, zakupu nowoczesnego sprzętu i podwyżek płac. Pieniądze na inwestycje budowlane mają zostać przeznaczone m.in. na powstanie nowych posterunków policji, przebudowę i remont komisariatów i komend policji czy obiektów PSP, SG i BOR.

Podwyżki w kancelarii premiera. Nawet dwukrotnie wyższe wynagrodzenia (sierpień 2016 r.):

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock