"Wysoka inflacja na poziomie ośmiu procent rocznie powoduje, że mamy jedną pensję mniej"

Źródło:
TVN24
Alicja Defratyka o wpływie rosnącej inflacji na świadomość ekonomiczną
Alicja Defratyka o wpływie rosnącej inflacji na świadomość ekonomiczną TVN24
wideo 2/10
Defratyka o inflacjiTVN24

O wysokiej inflacji, działaniach rządu i próbach hamowania wzrostu cen, wpływie Polskiego Ładu i tarczy antyinflacyjnej oraz o tym czy warto brać teraz kredyt mówili w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 ekonomistka Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl, dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z "Subiektywnie o finansach" oraz ekonomista i analityk gospodarczy Rafał Mundry.

Inflacja w listopadzie wyniosła 7,8 procent rok do roku - wynika z danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). To więcej niż podawano wcześniej we wstępnym szacunku GUS. W październiku inflacja wyniosła 6,8 proc. Obserwowane odczyty inflacji są najwyższe od grudnia 2000 roku, kiedy wzrost cen sięgał 8,5 procent rok do roku.

Według rządu wzrost cen ma zahamować tak zwana tarcza antyinflacyjna. Od 20 grudnia w ramach programu obowiązuje obniżona czasowo akcyza na paliwa.

Jak długo będziemy zmagać się z wysoką inflacją?

Na pytanie jaka sytuacja będzie podczas kolejnych świąt - na Wielkanoc 2022 - Defratyka odpowiedziała: - Niestety nie mam dobrej informacji. Musimy się spodziewać, że będzie drogo. Nawet jeżeli dynamika nie będzie tak wysoka, jak jest obserwowana w ostatnich miesiącach, to nie znaczy, że ta inflacja nie będzie w okolicach 7, 8, 9, a może nawet 10 procent.

Dodała, że "musimy szykować się, że będziemy płacić więcej niż teraz".

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ W "FAKTACH PO FAKTACH" W TVN24 GO

Mundry wyraził podobną opinię i stwierdził, że "ceny będą wyższe". Samcik z kolei zwrócił uwagę, że być może w przyszłym roku osoby, które ponoszą duże koszty na paliwa, "mogą odczuć ulgę, bo za kilka miesięcy benzyna może być tańsza".

- Polacy muszą się liczyć z tym, że pieniądz traci na wartości - podkreśliła Defratyka. Dodała, że według zrealizowanego przez nią sondażu wynika, że co czwarty Polak nie ma świadomości, że przez inflację wartość nabywcza pieniądza spada. - Wysoka inflacja na poziomie ośmiu procent rocznie powoduje, że mamy jedną pensję mniej. Czyli za te nasze pieniądze, które wcześniej zarabialiśmy, możemy sobie pozwolić na to samo tylko przez 11 miesięcy - stwierdziła ekonomistka.

Inflacja w listopadziePAP/Maciej Zieliński

Wpływ tarczy antyinflacyjnej i Polskiego Ładu

- Wszyscy się przyzwyczaili, że rozwiązaniem będzie dosypanie pieniędzy, ale teraz w kontekście tego co się dzieje - wysokiej inflacji - widzimy, że to dosypywanie pieniędzy w tej tarczy antyinflacyjnej spowoduje, że ta inflacja będzie wysoka i długotrwała. To się rozłoży na dłuższy okres. Dosypywanie pieniędzy powoduje jeszcze gorsze konsekwencje - stwierdziła Defratyka.

Dodała, że "rozwiązanie są bardziej złożone". - Władza powinna słuchać ekspertów-ekonomistów, którzy ostrzegali znacznie wcześniej, że trzeba podnosić stopy procentowe. Efekt jest widoczny po dłuższym czasie. Minimum trzy kwartały i dlatego ta tarcza antyinflacyjna została wprowadzona teraz, ma być do maja i się szacuje, że pod koniec maja będą widoczne pierwsze efekty podnoszenia stóp procentowych, które zaczęły się w październiku. Wtedy możemy widzieć te efekty. To jest tak zrobione, by płynnie przejść z tarczy do działań związanych z podnoszeniem stóp procentowych - wyjaśniła.

- Od początku roku wchodzi w życie Polski Ład i przedsiębiorcy odczują podwyżki podatków. Czyli jeżeli mamy piekarza i będzie musiał obniżyć VAT z pięciu procent na zero procent, a z drugiej strony musi utrzymać piekarnię, zapłacić wyższe rachunki za energię, zapłacić wyższe pensje pracownikom, zapłacić wyższe podatki i obciążenia składkowe, to może sobie pomyśleć, że VAT jest obniżony, ale zostawię sobie tę nadwyżkę jako minirekompensatę tych podwyżek, które mi "rząd przyłożył" z drugiej strony - mówiła Defratyka.

Zerowy VAT na żywność i podatek od sprzedaży detalicznej

Zdaniem ekonomistki nie odczujemy mocno obniżki VAT-u na żywność.

- Zakładałbym, że wielkie sieci handlowe w Polsce, jeżeli rząd zdecyduje się na obniżkę VAT-u na żywność do zera, nie pozwolą sobie na to, by konsumenci tego nie zauważyli. Mamy konkurencję w Polsce między sieciami handlowymi i te sieci będą chciały to wykorzystać na rzecz promocji. Te ceny w dużych sieciach handlowych pójdą w dół - stwierdził Mundry.

Dodał, że rząd wprowadził w tym roku podatek od sprzedaży detalicznej. - Z jednej strony rząd obniża podatek VAT do zera na żywność, z drugiej strony wprowadza podatek od sprzedaży detalicznej. Mało tego, on nie jest od zysku, a od przychodu, więc tak naprawdę mimo tego, że wynosi 1,4 procent, jest większym obciążeniem. Więc bym postulował nie tylko obniżenie VAT-u na żywność, ale także obniżenie podatku od sprzedaży detalicznej. Jest to możliwe i rząd to wprowadził w przypadku paliw - powiedział ekonomista.

Czy warto brać teraz kredyt?

- Dzisiaj to nie jest najlepszy moment na branie kredytu - stwierdził Samcik.

Dodał, że "Narodowy Bank Polski, żeby ratować stabilność pieniądza musi podwyższać stopy procentowe, bo inaczej zniszczy wartość złotego". - W związku z tym stopy procentowe będą wyższe, kredyty będą droższe i jeśli dziś ktoś chciałby wziąć kredyt, zwłaszcza duży kredyt hipoteczny, to nie ma przeciwwskazań, jeśli pójdzie do banku i zrobi sobie wyliczenie: stać mnie na dzisiejszą ratę, na przykład 2000 złotych miesięcznie, ale będzie mnie również stać na to, gdy rata będzie wynosiła 2800 złotych - powiedział dziennikarz.

Jego zdaniem jeśli stać daną osobę, by płaciła miesięcznie w przyszłości ratę o kilkaset złotych wyższą, to nie ma problemu. - Wiele osób, które się teraz zadłuża, tego rachunku nie robi i to się niestety może kiepsko dla nich skończyć - zaznaczył Samcik.

Maciej Samcik o tym, czy warto brać teraz kredyt
Samcik o tym, czy warto brać teraz kredytTVN24

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas grudniowego posiedzenia, po raz trzeci z rzędu, zdecydowała o podniesieniu stopy referencyjnej. Tym razem o 50 punktów bazowych do 1,75 procent. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa znowu poszła w górę, do 1,25 procent.

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

"Gospodarki jeszcze się nie dostosowały"

Zdaniem Mundrego jednym z powodu wysokiej inflacji jest pandemia. - Gospodarki jeszcze się nie dostosowały, są wciąż w procesie dostosowania, w ekonomii nazywamy to szokami. Mamy obecnie do czynienia z szokami popytowymi i podażowymi - stwierdził.

Opisał to na przykładzie: - W Stanach Zjednoczonych przez pandemię zmieniły się nawyki konsumentów. O 30 procent wzrosło zapotrzebowanie na dobra trwałego użytku, takie jak lodówka, piekarnik czy kuchenka. Amerykanie mniej chętnie wychodzą na miasto i kupują, a chętniej konsumują usługi, z których wcześniej korzystali na mieście, w domu.

Ekonomista wspomniał również o niedoborze mikroprocesorów w samochodach. - Okazuje się, że one są wykorzystywane gdzie indziej. Konsumenci zmienili nawyki, boją się i nie chcą się poruszać komunikacją miejską, a wolą samochodem. To są te czynniki, które na to wpłynęły - podkreślił.

Mundry o gospodarkach w czasie pandemii
Mundry o gospodarkach w czasie pandemiiTVN24

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffn. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+

W czwartek, niedługo przez zakończeniem notowań, WIG po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 100 000 punktów. "Polska giełda w tym roku najmocniejszym rynkiem na świecie" - stwierdził minister finansów Andrzej Domański.

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Migranci to bardzo ważny czynnik, który stabilizuje sytuację gospodarczą - powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVN24 BiS. Zwrócił uwagę, że cudzoziemcy zasilają składkami system emerytalny i wpływają na rozwój gospodarczy.

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Źródło:
TVN24 BiS

Pierwsza ustawa deregulacyjna została uchwalona w czwartek przez Sejm. Wprowadza między innymi krótszy czas kontroli mikroprzedsiębiorstw czy prostsze zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Źródło:
PAP

Ustawa zobowiązująca deweloperów do informowania o cenach mieszkań w internecie została uchwalona przez Sejm. W przypadku niezastosowania się do obowiązku deweloper może zostać skontrolowany i ukarany grzywną.

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W piątek, 25 kwietnia, Wizz Air uruchomi dwa dodatkowe połączenia do Rzymu z Krakowa i z Warszawy z okazji uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka - przekazał przewoźnik. Jeden dodatkowy lot z Krakowa zaplanowano także na 27 kwietnia.

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Źródło:
PAP

Liczba ludności Polski na koniec pierwszego kwartału 2025 roku spadła o 158 tysięcy w skali roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak dodał, obecnie mamy 37,437 miliona Polaków.

W rok ubyło 158 tysięcy osób

W rok ubyło 158 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Brytyjski rząd ogłosił 150 nowych sankcji na Rosję ze względu na inwazję na Ukrainę. Na liście znalazły się między innymi pady do gier, gdyż są wykorzystywane do sterowania dronami wojskowymi - wyjaśnił portal Politico.

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Źródło:
PAP

W pierwszym etapie w ramach deregulacji będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i zmniejszały bariery - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że jest to "de facto zmiana ustrojowa". Szef rządu zapowiedział, że pakiet projektów ustaw deregulacyjnych będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich.

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

Źródło:
PAP

Majówka w 2025 roku rozpocznie się w tym roku tradycyjnie 1 maja. To okazja do dłuższego wypoczynku, zwłaszcza dla części uczniów, którzy mogą liczyć nawet na siedem dni dodatkowego wolnego ze względu na matury. Ale skorzystać mogą też pracownicy. Sprawdzamy, kiedy najlepiej wziąć wolne w najbliższym czasie.

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Źródło:
TVN24 Biznes

W czwartek Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Kryptowaluta $Trump gwałtownie zyskała na wartości po tym, jak prezydent USA obiecał, że zaprosi największych posiadaczy tej waluty na ekskluzywną galę z jego udziałem - podał portal stacji BBC.

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

Źródło:
BBC

Kiedy obniżki stóp procentowych? - Myślę, że w maju i to nie jest już takie życzeniowe myślenie. Myślę, że są wszelkie przesłanki wynikające z wypowiedzi prezesa, ale też innych członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby myśleć poważnie o tym, że w maju obniżymy stopy procentowe - powiedział w rozmowie z Cezarym Królakiem z TVN24 BiS członek RPP Ludwik Kotecki.

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w marcu 2025 roku wyniosła 5,3 procent, wobec 5,4 procent miesiąc wcześniej - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Źródło:
PAP

Waszyngton może znieść sankcje na rosyjską energetykę, w tym gazociąg Nord Stream 2. Informacje te podaje Politico i wskazuje, że orędownikiem zniesienia sankcji ma być prezydencki wysłannik i przyjaciel Donalda Trumpa Steve Witkoff.

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Źródło:
PAP

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- Polska jest najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 BiS podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jednocześnie, jak przekazał, "Polska wydaje najwięcej na cyberbezpieczeństwo w swojej historii".

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Źródło:
tvn24.pl

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP