"Wysoka inflacja na poziomie ośmiu procent rocznie powoduje, że mamy jedną pensję mniej"

Autor:
red.
Źródło:
TVN24
Alicja Defratyka o wpływie rosnącej inflacji na świadomość ekonomiczną
Alicja Defratyka o wpływie rosnącej inflacji na świadomość ekonomiczną TVN24
wideo 2/10
TVN24Defratyka o inflacji

O wysokiej inflacji, działaniach rządu i próbach hamowania wzrostu cen, wpływie Polskiego Ładu i tarczy antyinflacyjnej oraz o tym czy warto brać teraz kredyt mówili w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 ekonomistka Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl, dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z "Subiektywnie o finansach" oraz ekonomista i analityk gospodarczy Rafał Mundry.

Inflacja w listopadzie wyniosła 7,8 procent rok do roku - wynika z danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). To więcej niż podawano wcześniej we wstępnym szacunku GUS. W październiku inflacja wyniosła 6,8 proc. Obserwowane odczyty inflacji są najwyższe od grudnia 2000 roku, kiedy wzrost cen sięgał 8,5 procent rok do roku.

Według rządu wzrost cen ma zahamować tak zwana tarcza antyinflacyjna. Od 20 grudnia w ramach programu obowiązuje obniżona czasowo akcyza na paliwa.

Jak długo będziemy zmagać się z wysoką inflacją?

Na pytanie jaka sytuacja będzie podczas kolejnych świąt - na Wielkanoc 2022 - Defratyka odpowiedziała: - Niestety nie mam dobrej informacji. Musimy się spodziewać, że będzie drogo. Nawet jeżeli dynamika nie będzie tak wysoka, jak jest obserwowana w ostatnich miesiącach, to nie znaczy, że ta inflacja nie będzie w okolicach 7, 8, 9, a może nawet 10 procent.

Dodała, że "musimy szykować się, że będziemy płacić więcej niż teraz".

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ W "FAKTACH PO FAKTACH" W TVN24 GO

Mundry wyraził podobną opinię i stwierdził, że "ceny będą wyższe". Samcik z kolei zwrócił uwagę, że być może w przyszłym roku osoby, które ponoszą duże koszty na paliwa, "mogą odczuć ulgę, bo za kilka miesięcy benzyna może być tańsza".

- Polacy muszą się liczyć z tym, że pieniądz traci na wartości - podkreśliła Defratyka. Dodała, że według zrealizowanego przez nią sondażu wynika, że co czwarty Polak nie ma świadomości, że przez inflację wartość nabywcza pieniądza spada. - Wysoka inflacja na poziomie ośmiu procent rocznie powoduje, że mamy jedną pensję mniej. Czyli za te nasze pieniądze, które wcześniej zarabialiśmy, możemy sobie pozwolić na to samo tylko przez 11 miesięcy - stwierdziła ekonomistka.

Inflacja w listopadziePAP/Maciej Zieliński

Wpływ tarczy antyinflacyjnej i Polskiego Ładu

- Wszyscy się przyzwyczaili, że rozwiązaniem będzie dosypanie pieniędzy, ale teraz w kontekście tego co się dzieje - wysokiej inflacji - widzimy, że to dosypywanie pieniędzy w tej tarczy antyinflacyjnej spowoduje, że ta inflacja będzie wysoka i długotrwała. To się rozłoży na dłuższy okres. Dosypywanie pieniędzy powoduje jeszcze gorsze konsekwencje - stwierdziła Defratyka.

Dodała, że "rozwiązanie są bardziej złożone". - Władza powinna słuchać ekspertów-ekonomistów, którzy ostrzegali znacznie wcześniej, że trzeba podnosić stopy procentowe. Efekt jest widoczny po dłuższym czasie. Minimum trzy kwartały i dlatego ta tarcza antyinflacyjna została wprowadzona teraz, ma być do maja i się szacuje, że pod koniec maja będą widoczne pierwsze efekty podnoszenia stóp procentowych, które zaczęły się w październiku. Wtedy możemy widzieć te efekty. To jest tak zrobione, by płynnie przejść z tarczy do działań związanych z podnoszeniem stóp procentowych - wyjaśniła.

- Od początku roku wchodzi w życie Polski Ład i przedsiębiorcy odczują podwyżki podatków. Czyli jeżeli mamy piekarza i będzie musiał obniżyć VAT z pięciu procent na zero procent, a z drugiej strony musi utrzymać piekarnię, zapłacić wyższe rachunki za energię, zapłacić wyższe pensje pracownikom, zapłacić wyższe podatki i obciążenia składkowe, to może sobie pomyśleć, że VAT jest obniżony, ale zostawię sobie tę nadwyżkę jako minirekompensatę tych podwyżek, które mi "rząd przyłożył" z drugiej strony - mówiła Defratyka.

Zerowy VAT na żywność i podatek od sprzedaży detalicznej

Zdaniem ekonomistki nie odczujemy mocno obniżki VAT-u na żywność.

- Zakładałbym, że wielkie sieci handlowe w Polsce, jeżeli rząd zdecyduje się na obniżkę VAT-u na żywność do zera, nie pozwolą sobie na to, by konsumenci tego nie zauważyli. Mamy konkurencję w Polsce między sieciami handlowymi i te sieci będą chciały to wykorzystać na rzecz promocji. Te ceny w dużych sieciach handlowych pójdą w dół - stwierdził Mundry.

Dodał, że rząd wprowadził w tym roku podatek od sprzedaży detalicznej. - Z jednej strony rząd obniża podatek VAT do zera na żywność, z drugiej strony wprowadza podatek od sprzedaży detalicznej. Mało tego, on nie jest od zysku, a od przychodu, więc tak naprawdę mimo tego, że wynosi 1,4 procent, jest większym obciążeniem. Więc bym postulował nie tylko obniżenie VAT-u na żywność, ale także obniżenie podatku od sprzedaży detalicznej. Jest to możliwe i rząd to wprowadził w przypadku paliw - powiedział ekonomista.

Czy warto brać teraz kredyt?

- Dzisiaj to nie jest najlepszy moment na branie kredytu - stwierdził Samcik.

Dodał, że "Narodowy Bank Polski, żeby ratować stabilność pieniądza musi podwyższać stopy procentowe, bo inaczej zniszczy wartość złotego". - W związku z tym stopy procentowe będą wyższe, kredyty będą droższe i jeśli dziś ktoś chciałby wziąć kredyt, zwłaszcza duży kredyt hipoteczny, to nie ma przeciwwskazań, jeśli pójdzie do banku i zrobi sobie wyliczenie: stać mnie na dzisiejszą ratę, na przykład 2000 złotych miesięcznie, ale będzie mnie również stać na to, gdy rata będzie wynosiła 2800 złotych - powiedział dziennikarz.

Jego zdaniem jeśli stać daną osobę, by płaciła miesięcznie w przyszłości ratę o kilkaset złotych wyższą, to nie ma problemu. - Wiele osób, które się teraz zadłuża, tego rachunku nie robi i to się niestety może kiepsko dla nich skończyć - zaznaczył Samcik.

Maciej Samcik o tym, czy warto brać teraz kredyt
Samcik o tym, czy warto brać teraz kredytTVN24

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas grudniowego posiedzenia, po raz trzeci z rzędu, zdecydowała o podniesieniu stopy referencyjnej. Tym razem o 50 punktów bazowych do 1,75 procent. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa znowu poszła w górę, do 1,25 procent.

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

"Gospodarki jeszcze się nie dostosowały"

Zdaniem Mundrego jednym z powodu wysokiej inflacji jest pandemia. - Gospodarki jeszcze się nie dostosowały, są wciąż w procesie dostosowania, w ekonomii nazywamy to szokami. Mamy obecnie do czynienia z szokami popytowymi i podażowymi - stwierdził.

Opisał to na przykładzie: - W Stanach Zjednoczonych przez pandemię zmieniły się nawyki konsumentów. O 30 procent wzrosło zapotrzebowanie na dobra trwałego użytku, takie jak lodówka, piekarnik czy kuchenka. Amerykanie mniej chętnie wychodzą na miasto i kupują, a chętniej konsumują usługi, z których wcześniej korzystali na mieście, w domu.

Ekonomista wspomniał również o niedoborze mikroprocesorów w samochodach. - Okazuje się, że one są wykorzystywane gdzie indziej. Konsumenci zmienili nawyki, boją się i nie chcą się poruszać komunikacją miejską, a wolą samochodem. To są te czynniki, które na to wpłynęły - podkreślił.

Mundry o gospodarkach w czasie pandemii
Mundry o gospodarkach w czasie pandemiiTVN24

Autor:red.

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Duży spadek podczas środowych notowań na warszawskiej giełdzie zanotował w związku z tym kurs akcji Orlenu. Spółka ma być objęta gazową składką na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, z którego sfinansowany ma być program osłonowy dotyczący cen prądu.

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Aktualizacja:
Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" - poinformował bank w komunikacie. Pierwotnie miało się to stać 20 listopada.

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes

Skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski - oceniła Rada Przedsiębiorczości. Wyjaśniła, że problemy transportowe na granicy szkodzą polskiej racji stanu, w centrum której leży zdolność Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji. Zaapelowała do polskich władz o natychmiastowe zaangażowanie się w ich rozwiązanie.

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tysięcy ton odpadów, które z Niemiec "trafiły nielegalnie do Polski".

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Uber ogłosił nawiązanie współpracy ze słynnymi londyńskimi czarnymi taksówkami. Kierowcy takich pojazdów będą mogli wyrazić zgodę na uzyskanie dostępu do zleceń przejazdów od Ubera, a korzystający z aplikacji będzie mógł zamówić kurs specjalnie takim autem i z góry będą znali cenę przejazdu.

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Autor:
JW/ams
Źródło:
CNN

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 28 listopada 2023 roku.

Kumulacja w Lotto. Jakie liczby padły podczas losowania 28 listopada 2023?

Kumulacja w Lotto. Jakie liczby padły podczas losowania 28 listopada 2023?

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 rok do 3,1 procent z 3 procent w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych - podała firma w opublikowanym we wtorek raporcie.

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji byli grający w Danii, Niemczech i Hiszpanii, gdzie padły wygrane drugiego stopnia. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. W następnym losowaniu można wygrać 120 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 28 listopada 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 28 listopada 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że wstrzymuje na terenie całego kraju obrót kilkoma seriami oraz zakazuje wprowadzenia do obrotu kilkunastu serii leku przeciwbólowego Oxylaxon. Jak wyjaśniono w decyzji GIF, w toku postępowania potwierdzono wystąpienie wady jakościowej.

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało we wtorek na swojej stronie listę firm, które importowały zboże z Ukrainy. Lista liczy kilkaset podmiotów.

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) poinformował, że cyberprzestępcy próbują wykorzystać wizerunek platformy Wolt do kradzieży informacji dotyczących kart płatniczych. Stworzyli w tym celu fałszywe strony, które oferują kody promocyjne.

Oszuści podszywają się pod popularną platformę. "Wyłudzają dane kart płatniczych"

Oszuści podszywają się pod popularną platformę. "Wyłudzają dane kart płatniczych"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Na siedzibie Narodowego Banku Polskiego (NBP) pojawił się nowy baner. Tym razem odnosi się nie tylko do inflacji i wzrostu cen, stóp procentowych, ale i samych prac banku. "Wszystkie działania NBP są zgodne z prawem i spełniają najwyższe standardy międzynarodowe" - głosi.

NBP broni się po raz kolejny na banerach. "Precyzja" i "międzynarodowe standardy"

NBP broni się po raz kolejny na banerach. "Precyzja" i "międzynarodowe standardy"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

1,8 miliona Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - wskazano w "Raporcie o biedzie 2023". Dowiadujemy się ponadto, że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej.

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Sieć laboratoriów w opublikowanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu przyznała, że 19 listopada doszło do ataku na serwery spółki oraz że "dostęp do znajdujących się tam danych mogły w sposób bezprawny uzyskać osoby nieuprawnione". "Spółka zgłosiła naruszenie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, poinformowała uprawnione instytucje oraz złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości" - poinformowano. Firma nie podała, ilu osób dotyczy problem.

Atak hakerów na ALAB laboratoria. Jest oświadczenie spółki

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W ostatnich dniach sprawowania władzy w roli ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał jeszcze dwa zarządzenia w sprawie utworzenia nowych stanowisk w podległych mu instytucjach.

Ostatnie powołania Piotra Glińskiego jako ministra kultury

Ostatnie powołania Piotra Glińskiego jako ministra kultury

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Od 1 stycznia 2024 roku na polskich stacjach zmieni się rodzaj benzyny 95-oktanowej - z E5 na E10. Oznacza to, że wzrośnie z 5 do 10 procent zawartość biokomponentów. "Obowiązek oferowania paliwa E10 dotyczy wszystkich sprzedawców paliw działających na terenie Polski, zarówno dużych koncernów, jak i sprzedawców prowadzących pojedyncze stacje paliw" - podkreślił zespół prasowy Orlenu w odpowiedzi na zapytanie TVN24 Biznes.

Niedługo nowe paliwo na stacjach. Orlen komentuje

Niedługo nowe paliwo na stacjach. Orlen komentuje

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Od 1 stycznia zakazane będą kopciuchy w połowie Polski. Zakaz używania najgorszej jakości pieców zostanie wprowadzony w ośmiu województwach, choć na różnych zasadach. Na przykład w Sopocie nie będzie można dorzucać do pieca ani węgla, ani drewna, by ogrzać dom. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia 2024 rok wypłacane będzie nowe świadczenie dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami - informuje resort rodziny. Chodzi o świadczenie wspierające, które przysługiwać będzie w wysokości od 40 procent do 220 procent renty socjalnej.

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że emeryci i renciści mogą pracować i dorabiać, ale niektórych z nich obowiązują limity w tym zakresie. Gdy je przekroczą, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie - powiedział rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Od 1 grudnia limity będą wyższe.

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Specjalne nagrody dla dyrektorów przedsiębiorstw państwowych z zakresu gospodarki morskiej przewiduje projekt rozporządzenia ministra infrastruktury, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Odpowiedzialny za projekt jest wiceminister Marek Gróbarczyk.

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ponad 4,6 miliona złotych zarobili w 2022 roku doradcy Adama Glapińskiego - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Mimo ponawianych próśb, Narodowy Bank Polski odmawia ujawnienia ich nazwisk.

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes