Polska w unijnej czołówce. "Żadne inne źródło energii nie rozwija się tak szybko"

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Kryzys energetyczny. Magda Łucyan o "ograniczaniu ustawami" odnawialnych źródeł energii
Kryzys energetyczny. Magda Łucyan o "ograniczaniu ustawami" odnawialnych źródeł energii
wideo 2/4
Kryzys energetyczny. Magda Łucyan o "ograniczaniu ustawami" odnawialnych źródeł energii

Polska znalazła się na trzecim miejscu wśród państw Unii pod względem mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. W poprzednim roku odnotowano rekordowy wzrost mocy paneli słonecznych w Europie - o prawie 50 procent. Międzynarodowa Agencja Energii twierdzi, że aby zrekompensować niedobory energii wynikające z braku dostaw rosyjskiego gazu, Unia Europejska musi w 2023 roku zainstalować około 60 GW energii słonecznej.

Jak podaje najnowszy raport Solar Power Europe, moc zainstalowanych w tym roku w Polsce paneli fotowoltaicznych wyniosła 4,9 GW, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu w Unii Europejskiej. Nasz kraj wyprzedzają pod tym względem jedynie Niemcy (7,9 GW) i Hiszpania (7,5 GW). W porównaniu z rokiem 2021, gdy moc zainstalowanych w Polsce paneli fotowoltaicznych wyniosła 3,8 GW, to wzrost o 29 proc.

Rekordowa moc paneli w UE

Mimo tak szybkiego rozwoju energetyki słonecznej mamy w tej dziedzinie jeszcze ogromny potencjał, bo pod względem ilości energii słonecznej na mieszkańca nie jesteśmy nawet w pierwszej dziesiątce. Pod tym względem prym wiedzie Holandia z wynikiem 1044 watów na osobę. Nasz udział w europejskiej produkcji energii słonecznej wyniósł w 2022 roku 12 proc., ale branża rozwija się dynamicznie.

W tym roku w Unii Europejskiej odnotowano rekordową moc paneli fotowoltaicznych - 41,4 GW. To ilość energii, która wystarczy do zasilenia 12,4 miliona domów. Tym samym w porównaniu z rokiem 2021, kiedy odnotowano moc 28,1 GW, nastąpił wzrost o 47 proc.

Rośnie nie tylko liczba instalowanych paneli fotowoltaicznych, lecz także ich wydajność - na przestrzeni mijającego roku aż o 25 proc. - Liczby mówią jasno. Energia słoneczna to koło ratunkowe w obliczu kryzysu energetycznego i klimatycznego. Żadne inne źródło energii nie rozwija się tak szybko i niezawodnie jak energia słoneczna – powiedziała Walburga Hemetsberger, dyrektor generalna SolarPower Europe, podczas prezentacji dorocznego raportu.

Potencjał fotowoltaiki w PolscePAP/Adam Ziemienowicz

Kolosalne znaczenie ze względu na brak dostaw rosyjskiego gazu

Utrzymanie tego trendu ma kolosalne znaczenie. Międzynarodowa Agencja Energii twierdzi, że aby zrekompensować niedobory energii wynikające z braku dostaw rosyjskiego gazu, Unia Europejska musi w 2023 roku zainstalować około 60 GW energii słonecznej, pisze Euronews. Eksperci Solar Power Europe wierzą, że da się to zrobić.

Obecnie dziesięć krajów Unii Europejskiej dodaje co najmniej 1 GW energii słonecznej rocznie. Rekordzistą są Niemcy, które od początku XXI wieku są w tej dziedzinie liderem, a w zeszłym i w tym roku jeszcze przyspieszyły, bo wysokie ceny energii sprawiły, że odnawialne źródło energii stało się jeszcze bardziej opłacalne. Na drugim miejscu uplasowała się Hiszpania (7,5 GW), która w 2022 roku odnotowała 55-procentowy wzrost instalacji fotowoltaicznych.

W pierwszej piątce znalazły się też Polska (4,9 GW), Holandia (4,0 GW) i Francja (2,7 GW). Na szóstym miejscu w rankingu są Włochy, a za nimi Portugalia, która awansowała do pierwszej dziesiątki, odnotowując w 2022 roku niewiarygodny wręcz wzrost mocy energii ze słońca - aż o 251 proc. Czołową dziesiątkę domykają Dania, Grecja i Szwecja.

Czytaj też: Padł nowy rekord wytwarzania energii z fotowoltaiki. "Zaoszczędzimy 100 tysięcy wagonów z węglem"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości