Dość rozmów, czas na działanie! Sfinansujmy pomoc dla Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów - napisał w czwartek na platformie X premier Donald Tusk. Dodał, że konieczne jest także wzmocnienie europejskich granic z Rosją, ochrona nieba, a także przyjęcie nowych zasad fiskalnych w celu sfinansowania bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
"Dość gadania, czas na działanie! 1. Sfinansujmy naszą pomoc dla Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów. 2. Wzmocnijmy ochronę nieba, Baltic Sentry i europejskie granice z Rosją. 3. Szybko przyjmijmy nowe zasady fiskalne, aby sfinansować bezpieczeństwo i obronę Unii Europejskiej. Teraz!" - napisał premier Donald Tusk na portalu X.
Ochrona Bałtyku, zamrożone rosyjskie aktywa
Na szczycie w Helsinkach 13 stycznia liderzy Danii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Estonii, Litwy, Łotwy i Polski oraz szef NATO ogłosili powołanie nowej misji Baltic Sentry (Bałtycka Straż), w ramach której na Bałtyku oraz wodach Zatoki Fińskiej, rozmieszczono sojusznicze okręty wojenne. Operację patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury mają wspomagać także samoloty rozpoznawcze oraz drony morskie.
Po rozpoczęciu przez Rosję pełnej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. kraje zachodnie zamroziły prawie połowę rezerw walutowych Moskwy, tj. około 300 miliardów euro. Około 200 miliardów euro znajduje się w Unii Europejskiej, głównie w Euroclear - międzynarodowej instytucji finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo aktywów bankom, giełdom i inwestorom. Euroclear ma siedzibę w Brukseli i specjalizuje się w obsłudze transakcji na rynkach kapitałowych.
Druga transza dochodów generowanych z zamrożonych aktywów rosyjskich w wysokości 1,9 mld euro zostanie wypłacona Ukrainie w kwietniu - informował 11 lutego minister ds. europejskich Adam Szłapka na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie w związku z polską prezydencją reprezentował Radę UE.
We wtorek minister finansów Andrzej Domański powiedział, że polska prezydencja ma pomysł na to, jak skonstruować wyłączenie wydatków na obronę z kalkulacji długu i deficytu. Minister wyraził nadzieję, że najpóźniej do maja uda się sfinalizować prace. Pozwoli to państwom członkowskim inwestować w zbrojenia bez konieczności cięć budżetowych w innych obszarach.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak