Pieniądze na wymianę kopciucha, okien i drzwi. Ruszył nowy program

Źródło:
TVN24
Dofinansowanie nie tylko na wymianę kopciucha
Dofinansowanie nie tylko na wymianę kopciuchaTVN24
wideo 2/5
Dofinansowanie nie tylko na wymianę kopciuchaTVN24

Ruszył program Ciepłe Mieszkanie, który przewiduje dotacje nie tylko na wymianę pieców w domach, ale również w budynkach wielorodzinnych. Po wielu latach walki ze smogiem o pieniądze na wymianę kopciucha będą mogli wnioskować mieszkańcy bloków czy kamienic. W ramach programu dotacje będą przyznawane również na wymianę okien i drzwi. Polski Alarm Smogowy twierdzi, że program jest spóźniony o kilka lat, a pieniędzy na nowe piece jest za mało. Materiał z programu "Polska i świat", przygotowany przez Łukasza Wieczorka.

Kopciuchy w kamienicach. Trują tak samo jak te w domkach jednorodzinnych, ale rządowe projekty ich nie uwzględniały. Do teraz. - Powstał program ogólnopolski, który zaopiekował się w zasadzie tą niszą, która do tej pory w Czystym Powietrzu nie była zaopiekowana - mówi Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rusza program Ciepłe Mieszkanie, który przewiduje wypłatę pieniędzy na wymianę kopciuchów dla mieszkańców kamienic czy bloków. - Za późno. My mówiliśmy o tym od początku. Program Czyste Powietrze działa od 4 lat, od początku mówiliśmy trzeba dołożyć do tego programu budynki wielorodzinne. Minęły 4 lata, dołożono, dobrze, że dołożono, tylko czemu tak późno - zwraca uwagę Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy. - Gdyby rząd zainwestował w tego typu programy, dużo mocniej rozbudowane kilka lat temu, nie mówilibyśmy teraz o deficycie o 5 milionów ton węgla w Polsce - dodaje.

W ocenie Mirowskiego "nigdy nie jest za późno o walkę o czyste powietrze".

Ciepłe Mieszkanie - pilotaż

Pierwsi mieszkańcy bloków już dostali dotację do ekologicznego pieca. - Dostaliśmy na ten budynek 60 procent dofinansowania. Piec kosztował 33 tysiące i około 19 tysięcy wspólnota dostała - mówi Jan Robak, prezes Dębnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Na razie to był pilotaż, który został przeprowadzony w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim. Teraz na dotacje mogą liczyć mieszkańcy w całym kraju. Każda gmina sama zdecyduje, kiedy ruszy ze zbieraniem wniosków.

- Na przełomie sierpnia i września planujemy przeprowadzić ankietyzację wśród mieszkańców i zapytać ich, czy chcą przystąpić do tego programu i dopiero na podstawie takiej deklaracji i liczby takich deklaracji będziemy wnioskować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o konkretne dofinansowanie - wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk z Urzędu Miasta w Bytomiu.

Pieniądze na wymianę okien i drzwi

Budżet na realizację programu wynosi 1,4 mld zł. Co ciekawe, nie tylko na piece, ale również na wymianę okien i drzwi. - Okna drzwi, to są bardzo ważne elementy, przez to bardzo dużo ciepła ucieka i dobrze, że dofinansowanie tego typu elementy stolarki budowalnej się pojawiły. Ale jeszcze raz powiem, to jest za mało, to są za małe kwoty - mówi Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy.

Polski Alarm Smogowy wyliczył, że pieniędzy wystarczy dla kilkunastu lokali w gminie. - Najpewniej tych środków będzie mało, w związku z tym będzie liczyła się kolejność zgłoszeń do udziału w programie - wskazuje przedstawicielka Urzędu Miasta w Bytomiu.

- Nigdy nie odmówiliśmy dofinansowania z tego powodu, że zabrakło środków finansowych, a jeżeli zamykaliśmy pilotaże, to informowaliśmy, że będzie ogólnopolski program, który właśnie został uruchomiony - zastrzega Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rząd informuje, że celem programu jest poprawa efektywności energetycznej w co najmniej 80 tys. lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

Wysokość dotacji

Z rządowych wyliczeń wynika, że przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny może wynosić od 15 tys. zł do 37,5 tys. zł. Dotacja zależeć będzie od dochodów, kto zarabia najmniej może liczyć na pokrycie 90 proc. kosztów, a w miastach, gdzie smog jest największy do 95 proc. - Też jest problemem dla tych osób, które są w trudnej sytuacji, znalezienie tych 5 czy 10 procent na wkład własny, ciężko jest - zwraca uwagę Mariusz Marszał ze Związku Gmin Wiejskich RP.

Z informacji zamieszczonych na rządowych stronach wynika, że na liście miast, w których jakość powietrza nie spełniała norm przez ponad 100 dni zeszłego roku są m.in. Dąbrowa Górnicza, Katowice, czy Bytom. - Będziemy chcieli rozpocząć nabór na początku przyszłego roku jak już podpiszemy umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - zapowiada Małgorzata Węgiel-Wnuk z Urzędu Miasta w Bytomiu.

Projekt przewidziany jest na ponad 4 lata.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Przedstawiciele pokolenia Z to najbardziej optymistycznie nastawiona grupa pracowników w Polsce - wynika z nowego raportu Personnel Service. 40 procent z nich wierzy, że ich sytuacja zawodowa poprawi się jeszcze w tym roku. Znaczna część jest gotowa prosić obecnego pracodawcę o podwyżkę albo zmienić pracę na lepiej płatną, jeśli nadarzy się taka okazja.

Ci pracownicy zgłoszą się w tym roku po podwyżkę. Co trzeci zamierza zmienić pracę

Ci pracownicy zgłoszą się w tym roku po podwyżkę. Co trzeci zamierza zmienić pracę

Źródło:
PAP

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP