TVN24 Biznes | Z kraju

"Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją". Podwyżki mogą sięgnąć 50 procent

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Morawiecki: domagamy się tego żeby przestać kupować ropę, gaz i węgiel z Rosji
Morawiecki: domagamy się tego żeby przestać kupować ropę, gaz i węgiel z RosjiTVN24
wideo 2/8
TVN24Morawiecki: domagamy się tego żeby przestać kupować ropę, gaz i węgiel z Rosji

Dostawcy węgla wypowiadają dotychczasowe umowy. Stąd nie wiemy, ile może kosztować prąd w przyszłym roku. To przekłada się na rosnące ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii – mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Zdaniem Gawina w 2023 roku "taryfa za samą sprzedaż energii elektrycznej (bez kosztów dystrybucji) może wzrosnąć o 50 procent".

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki był pytany w rozmowie z "Rzeczpospolitą" o ceny węgla na kolejny rok.

Prezes URE: obecnie mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją

- Zwykle o tej porze roku szacunki były już znane, ale musimy pamiętać, że obecnie na rynku węgla mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją - zaznaczył Gawin. - Spółki nie mają danych, ponieważ doszło do sytuacji, w której dostawcy węgla wypowiadają dotychczasowe umowy ciepłowniom i elektroenergetyce. Pierwsze zmiany umów miały miejsce jeszcze pod koniec ubiegłego roku i trwały w pierwszych miesiącach tego roku - podkreślił.

- Z tego, co słyszymy, zmiany obecnych oraz negocjacje nowych umów są cały czas prowadzone. Spółki mogą więc jeszcze nie wiedzieć, po jakiej cenie kupią węgiel potrzebny do produkcji energii w kolejnym roku - wyjaśnił.

Dopytywany, czy o skali podwyżek cen prądu zadecyduje więc cena węgla, która jest obecnie przedmiotem negocjacji, prezes URE przyznał, że prawdopodobnie tak. - URE gromadzi informacje między innymi na temat cen węgla, jakie będą obowiązywały w przyszłym roku. Branża mówi, że to będą ceny nawet dwa razy wyższe niż obecnie. Jeśli np. dla ciepłowni indeks na TGE wzrośnie dwukrotnie (do 30 zł/GJ z obecnych około 16 zł/ GJ), to w elektroenergetyce wielkość podwyżki może być tożsama - zastrzegł Gawin.

Dodał przy tym, że zmienią się także marże. - Jeśli dla dostaw na przyszły rok dla węglowej energetyki w kwietniu wynosiły 287 zł/MWh, a średnia dla całej dotychczas sprzedanej energii na przyszły rok wyniosła około 97 zł/MWh (przy cenie węgla 12,5 zł/GJ), to jeśli ceny węgla wzrosną dwukrotnie, wówczas dotychczasowa średnia marża osiągnie wartość ujemną - zauważył.

- Jeśli tak, to spółki będą chciały rekompensować koszty wyższymi cenami energii sprzedawanej na rynku hurtowym w kolejnych miesiącach, a w konsekwencji – wyższą taryfą dla gospodarstw domowych na przyszły rok - dodał.

Ceny prądu 2023

Dopytywany, ile może wynieść podwyżka cen prądu, prezes URE odparł, że "przy uwzględnieniu cen energii elektrycznej, która została sprzedana do początku kwietnia 2022 r., taryfa za samą sprzedaż energii elektrycznej (bez kosztów dystrybucji) może wzrosnąć o 50 proc.".

10 maja analitycy Banku Pekao informowali, że "ceny energii elektrycznej w kontraktach giełdowych osiągnęły prawie 1000 zł/MWh (w kolejnych dniu ten poziom przekroczyły - red.), a średni poziom od początku roku to 701 zł/MWh".

"Jeśliby taki poziom utrzymał się w kolejnej części roku, ceny energii elektrycznej w taryfie G w 2023 powinny wzrosnąć o ok 70 proc." - dodano.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości