Kto odpowiada za wysokie ceny prądu? "To jedna wielka manipulacja"

Źródło:
TVN24
Cena prądu - z czego się składa opłata za energię elektryczną?
Cena prądu - z czego się składa opłata za energię elektryczną?
wideo 2/6
Cena prądu - z czego się składa opłata za energię elektryczną?

Prąd jest coraz droższy, ale co się na tak wysokie stawki składa? Rząd przekonuje, że to unijne regulacje odpowiadają za ponad połowę sumy z naszych rachunków. Na rządową kampanię z kalkulatorem w ręku i krytycznym okiem spojrzeli eksperci. Materiał Tomasza Pupca.

Na taką informację możemy trafić, próbując uregulować rachunek za prąd, sprawdzając korespondencję z dostawcą energii, czy nawet spacerując po mieście. - Za niemal sześćdziesiąt procent ceny prądu ma odpowiadać Unia Europejska - przekonywał też sam premier.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny prądu 2022. Czy za wzrost odpowiadają koszty emisji CO2?

- Każdy Polak ma prawo poznać prawdę. Ponad 50 procent, dzisiaj to już zdaje się ponad 60 procent ceny - to koszt emisji CO2, czyli koszt polityki klimatycznej Unii Europejskiej - mówił w styczniu szef polskiego rządu.

Problem w tym, że to nieprawda. Za wyliczenia zabrali się eksperci z Forum Energii i portalu Wysokie Napięcie. I jakby nie liczyć, koszt uprawnień do emisji dwutlenku węgla na naszym rachunku za energię to nie sześćdziesiąt, a około dwudziestu procent.

- Jest to jedna wielka manipulacja. To, co tam jest podane, ma typowo wytłumaczyć wzrosty cen energii dla Kowalskiego, które nijak się mają z tym, jak wyglądają opłaty - powiedział Maciej Wereszczyński ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

Co ciekawe, na grafikach prezentowanych przez największe państwowe spółki energetyczne próżno szukać kosztu węgla, z którego prąd jest produkowany. Jest tylko tajemnicza pozycja "koszty pozostałe".

- Tej informacji zdecydowanie brakuje, bo my za węgiel płacimy wielokrotnie. Płacimy zarówno wspierając elektrownie węglowe w rynku mocy, wspieramy też finansując górnictwo, no i później paradoksalnie płacimy też koszty uprawnień do emisji CO2 - tłumaczyła prezes zarządu Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera.

To prawda, że w ramach polityki klimatycznej każde unijne państwo za każdą tonę dwutlenku węgla wyemitowaną do atmosfery, musi zapłacić. I to prawda, że ceny tych uprawnień rosną w szybkim tempie, bo dziś to już niemal sto euro za tonę.

- Jeżeli my się nie będziemy uwalniać od tych paliw kopalnych, stopniowo przechodząc na czyste źródła, to będziemy też tracić naszą niezależność energetyczną - podkreślała Joanna Maćkowiak-Pandera.

Problem w tym, że polski, tak jak każdy unijny rząd - już lata temu doskonale zdawał sobie z tego sprawę, bo właśnie o to chodzi w całym systemie limitów emisji.

- Celem jest zachęcenie krajów unijnych do zmniejszania emisyjności gospodarek, energetyki, różnych branż gospodarki - powiedział Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com.

Kto otrzymuje pieniądze z handlu emisjami?

To prawda, że zgodę na przystąpienie Polski do systemu ograniczeń emisji wydał rząd Platformy Obywatelskiej, ale na ostatnie zaostrzenie polityki klimatycznej zgodę wydał rząd Prawa i Sprawiedliwości.

- Musimy jako Polska zagwarantować sobie jak najwięcej środków, aby ta transformacja energetyczna, transformacja klimatyczna, nie była kosztem, tylko szansą - mówił premier w sierpniu 2021 roku.

Największym beneficjentem systemu handlu uprawnieniami wcale nie jest Bruksela, tylko polski rząd. W ciągu niecałej dekady zainkasował z tego tytułu sześćdziesiąt miliardów złotych.

- Ta kwota trafia do polskiego budżetu po to, żeby zostać redystrybuowana na inwestycje związane z dekarbonizacją - mówił Maciej Wereszczyński.

I wiadomo, że z tych sześćdziesięciu miliardów złotych polski rząd zainwestował w odnawialne źródła energii zaledwie jeden.

- Te pieniądze w budżecie rzeczywiście jeszcze powinny być i powinny być wydane na dekarbonizację, ale jeśli chodzi o kontrolę tego, no to informacji konkretnych na ten temat nie mieliśmy - powiedział Daniel Czyżewski. Na pewno nie trafiły na budowę elektrowni wiatrowych, bo od 2016 roku praktycznie nie wybudowano żadnej nowej.

Utrudnienia dla OZE

Po objęciu władzy przez polityków "dobrej zmiany" przeforsowano przepis, dzięki któremu instalowanie elektrowni wiatrowych na lądzie jest praktycznie niemożliwe, choć dzisiaj prąd wytwarzany w takich elektrowniach jest trzykrotnie tańszy, niż ten wytwarzany z węgla czy gazu.

- Szacujemy, że wciągu 10 lat jesteśmy w stanie wybudować 10 GW nowych źródeł wiatrowych. To zastrzyk dla polskiej gospodarki na poziomie nawet 130 miliardów złotych. Bez zmian prawnych nie będzie możliwości rozwoju nowych projektów - ocenił Piotr Czopek z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Podobny los spotyka teraz fotowoltaikę. Dotąd właściciele instalacji mogli wysłać wyprodukowane nadwyżki energii do sieci i niemal całość odebrać w bardziej pochmurne dni, ale ze względu na przestarzałe sieci przesyłowe od tego roku żaden nowy prosument takiej możliwości nie ma.

- Żadna kampania billboardowa nie spowoduje, że ceny na rynku energii będą niższe - zwrócił uwagę Piotr Czopek. Efekt tej polityki najlepiej widać w rubryce "do zapłaty" w comiesięcznym rachunku za prąd.

Autorka/Autor:Tomasz Pupiec

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP