Kto odpowiada za wysokie ceny prądu? "To jedna wielka manipulacja"

Źródło:
TVN24
Cena prądu - z czego się składa opłata za energię elektryczną?
Cena prądu - z czego się składa opłata za energię elektryczną?
wideo 2/6
Cena prądu - z czego się składa opłata za energię elektryczną?

Prąd jest coraz droższy, ale co się na tak wysokie stawki składa? Rząd przekonuje, że to unijne regulacje odpowiadają za ponad połowę sumy z naszych rachunków. Na rządową kampanię z kalkulatorem w ręku i krytycznym okiem spojrzeli eksperci. Materiał Tomasza Pupca.

Na taką informację możemy trafić, próbując uregulować rachunek za prąd, sprawdzając korespondencję z dostawcą energii, czy nawet spacerując po mieście. - Za niemal sześćdziesiąt procent ceny prądu ma odpowiadać Unia Europejska - przekonywał też sam premier.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny prądu 2022. Czy za wzrost odpowiadają koszty emisji CO2?

- Każdy Polak ma prawo poznać prawdę. Ponad 50 procent, dzisiaj to już zdaje się ponad 60 procent ceny - to koszt emisji CO2, czyli koszt polityki klimatycznej Unii Europejskiej - mówił w styczniu szef polskiego rządu.

Problem w tym, że to nieprawda. Za wyliczenia zabrali się eksperci z Forum Energii i portalu Wysokie Napięcie. I jakby nie liczyć, koszt uprawnień do emisji dwutlenku węgla na naszym rachunku za energię to nie sześćdziesiąt, a około dwudziestu procent.

- Jest to jedna wielka manipulacja. To, co tam jest podane, ma typowo wytłumaczyć wzrosty cen energii dla Kowalskiego, które nijak się mają z tym, jak wyglądają opłaty - powiedział Maciej Wereszczyński ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

Co ciekawe, na grafikach prezentowanych przez największe państwowe spółki energetyczne próżno szukać kosztu węgla, z którego prąd jest produkowany. Jest tylko tajemnicza pozycja "koszty pozostałe".

- Tej informacji zdecydowanie brakuje, bo my za węgiel płacimy wielokrotnie. Płacimy zarówno wspierając elektrownie węglowe w rynku mocy, wspieramy też finansując górnictwo, no i później paradoksalnie płacimy też koszty uprawnień do emisji CO2 - tłumaczyła prezes zarządu Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera.

To prawda, że w ramach polityki klimatycznej każde unijne państwo za każdą tonę dwutlenku węgla wyemitowaną do atmosfery, musi zapłacić. I to prawda, że ceny tych uprawnień rosną w szybkim tempie, bo dziś to już niemal sto euro za tonę.

- Jeżeli my się nie będziemy uwalniać od tych paliw kopalnych, stopniowo przechodząc na czyste źródła, to będziemy też tracić naszą niezależność energetyczną - podkreślała Joanna Maćkowiak-Pandera.

Problem w tym, że polski, tak jak każdy unijny rząd - już lata temu doskonale zdawał sobie z tego sprawę, bo właśnie o to chodzi w całym systemie limitów emisji.

- Celem jest zachęcenie krajów unijnych do zmniejszania emisyjności gospodarek, energetyki, różnych branż gospodarki - powiedział Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com.

Kto otrzymuje pieniądze z handlu emisjami?

To prawda, że zgodę na przystąpienie Polski do systemu ograniczeń emisji wydał rząd Platformy Obywatelskiej, ale na ostatnie zaostrzenie polityki klimatycznej zgodę wydał rząd Prawa i Sprawiedliwości.

- Musimy jako Polska zagwarantować sobie jak najwięcej środków, aby ta transformacja energetyczna, transformacja klimatyczna, nie była kosztem, tylko szansą - mówił premier w sierpniu 2021 roku.

Największym beneficjentem systemu handlu uprawnieniami wcale nie jest Bruksela, tylko polski rząd. W ciągu niecałej dekady zainkasował z tego tytułu sześćdziesiąt miliardów złotych.

- Ta kwota trafia do polskiego budżetu po to, żeby zostać redystrybuowana na inwestycje związane z dekarbonizacją - mówił Maciej Wereszczyński.

I wiadomo, że z tych sześćdziesięciu miliardów złotych polski rząd zainwestował w odnawialne źródła energii zaledwie jeden.

- Te pieniądze w budżecie rzeczywiście jeszcze powinny być i powinny być wydane na dekarbonizację, ale jeśli chodzi o kontrolę tego, no to informacji konkretnych na ten temat nie mieliśmy - powiedział Daniel Czyżewski. Na pewno nie trafiły na budowę elektrowni wiatrowych, bo od 2016 roku praktycznie nie wybudowano żadnej nowej.

Utrudnienia dla OZE

Po objęciu władzy przez polityków "dobrej zmiany" przeforsowano przepis, dzięki któremu instalowanie elektrowni wiatrowych na lądzie jest praktycznie niemożliwe, choć dzisiaj prąd wytwarzany w takich elektrowniach jest trzykrotnie tańszy, niż ten wytwarzany z węgla czy gazu.

- Szacujemy, że wciągu 10 lat jesteśmy w stanie wybudować 10 GW nowych źródeł wiatrowych. To zastrzyk dla polskiej gospodarki na poziomie nawet 130 miliardów złotych. Bez zmian prawnych nie będzie możliwości rozwoju nowych projektów - ocenił Piotr Czopek z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Podobny los spotyka teraz fotowoltaikę. Dotąd właściciele instalacji mogli wysłać wyprodukowane nadwyżki energii do sieci i niemal całość odebrać w bardziej pochmurne dni, ale ze względu na przestarzałe sieci przesyłowe od tego roku żaden nowy prosument takiej możliwości nie ma.

- Żadna kampania billboardowa nie spowoduje, że ceny na rynku energii będą niższe - zwrócił uwagę Piotr Czopek. Efekt tej polityki najlepiej widać w rubryce "do zapłaty" w comiesięcznym rachunku za prąd.

Autorka/Autor:Tomasz Pupiec

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP