Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził firmom PGE Obrót, Enea, Energa Obrót i Tauron Sprzedaż taryfy dla gospodarstw domowych, zawierające zerową akcyzę. Nowe taryfy będą wprowadzone do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni od opublikowania decyzji.
Urząd wskazał, że w taryfach na 2022 rok zatwierdzonych w grudniu ubiegłego roku zawarty był podatek akcyzowy w wysokości 5 zł za megawatogodzinę (MWh). W związku z wejściem w życie ustawy zwalniającej z akcyzy energię elektryczną sprzedawaną gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku, konieczna była aktualizacja taryf PGE Obrót, Enea, Energa Obrót i Tauron Sprzedaż i uwzględnienie wprowadzonych zmian prawa.
Zatwierdzone w poniedziałek taryfy zawierają już odpowiednią modyfikację. Zgodnie z przepisami przedsiębiorstwa wprowadzają taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż 45 dni od jej opublikowania przez Prezesa URE.
Jak informowano wcześniej, w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego, zużywającego rocznie 1,8 MWh, obniżka akcyzy ma oznaczać rachunek za energię elektryczną mniejszy o 75 gr miesięcznie.
Ceny prądu 2022
Urząd wyjaśnił, że zmiany taryf dotyczą obniżki cen energii elektrycznej z tytułu czasowego zwolnienia z akcyzy, nie uległy natomiast stawki dotyczące dystrybucji energii.
Jak przypomniano, przywrócenie niezerowych stawek akcyzy w cenie energii elektrycznej dla gospodarstw domowych skutkować będzie koniecznością kolejnej zmiany taryf, która uwzględni ceny energii elektrycznej wraz z akcyzą. Będzie to więc ich powrót do poziomu wynikającego z taryf zatwierdzonych przez Prezesa URE 17 grudnia 2021 roku.
"W przypadku nieprzedłużenia zwolnienia z akcyzy Prezes URE będzie miał obowiązek dokonania zmiany taryf w taki sposób, aby obniżone uprzednio ceny dla gospodarstw domowych podwyższyć o 5 zł/MWh" - czytamy w komunikacie.
W ocenie URE, mając na uwadze sytuację w kraju i w całej Europie, gdzie m.in. obserwuje się wzrost cen nośników energii i wysoki poziom inflacji, nie można wykluczyć, że zwolnienie z akcyzy zostanie przedłużone i obejmie dłuższy okres 2022 roku.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w połowie grudnia poinformował, że zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla firm Enea, Energa, PGE i Tauron. Wskazywano wówczas, że stawki, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, rosną średnio o 37 procent. Jak podawano, łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) miał wynieść ok. 24 procent w stosunku do 2021 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock