Z kraju

Z kraju

Centrum wyników - Ferro

Baterie, zawory, ackesoria łazienkowe i pompy – czyli firma Ferro. Spółka w 2011 roku zwiększyła przychody o 56 procent, a zysk netto wzrósł o trzy czwarte rok do roku do poziomu prawie 7 milionów złotych. W poprawie wyników pomogło przejęcie czeskiego Novaserwisu. Akwizycja wymagała jednak zaciągnięcia kredytu. o kondycji rynku polskiego, czeskiego, rumuńskiego i chińskeigo rozmawialiśmy z Anetą Raczek prezes Ferro

Centrum wyników - Rank Progress

Rekordowy rok w piętnastoletniej historii Rank Progress. Deweloper budujący centra handlowe zarobił na czysto w 2011 roku o 66% więcej niż rok wcześniej – przychody wzrosły aż o 218 procent. Firma ma na koncie 130 miliOnów złotych i zapowiada wypłatę dywidendy w wysokości 50 mln złotych z zysku za miniony rok. Jakie plany ma na najbliższe miesiące? Pytaliśmy prezesa spółki Jana Mroczkę.

Centrum wyników - Netia

„Stara Netia” zarobiła w 2011 roku 300 milionów złotych na poziomie oprEracyjnym, zysk netto wyniósł 248 milionów złotych – co oznacza spadek o 8%. „Nowa Netia” po przejęciu telefonii Dialog i firmy Crowley w 2012 roku ma wypracować przychody o 34 procent wyższe, zysk operacyjny ma wynieść 125 milionów złotych. Czy to oznacza spadek marż w nadchodzących miesiącach pytaliśmy o to Mirosława Godlewskiego, prezesa Netii.

Centrum wyników - PZU

Wyniki PZU poniżej oczekiwań - zysk netto wyniósł 487 milionów złotych i był o 13% niższy od konsensusu. Zgodnie z oczekiwaniami rynku ukształtował się poziom składki przypisanej brutto - ponad trzy miliardy 850 milionów złotych, i poziom odszkodowań netto, który wyniósł blisko 2 miliardy 600 milionów złotych. Negatywnie na wyniki wpłynął wyższy poziom kosztów administracyjnych oraz rezerwy na karę od UOKiKu i koszty z tytułu reorganizacji i restrukturyzacji. Łącznie w całym 2011 grupa wypracowała 2,345 mld zł zysku netto. Rozmowa z prezesem PZU, Andrzejem Klesykiem.

TUP PO WYNIKACH

Strata netto TUP wynika głównie z odpisu po sprzedaży Modena Park - tłumaczy spółki Robert Jacek Moritz. TUP nie mam żadnego długu na projektach obecnie realizowanych - dodaje.

Milion w Portfelu

Od początku inwestycji Portfel Jacka Dekarza stracił 5,2%. Największy zysk w V odsłonie programu przyniósł fundusz akcji. Więcej szczegółów w programie.

KONIEC ZŁOTEJ HOSSY?

Coraz mniej uczestników rynku potrzebuje złota, jako bezpiecznej przystani. Zdaniem Maciej Bitnera, głównego ekonomisty Wealth Solutions, cena kruszcu będzie spadać.

MODE JUŻ NA NEWCONNECT

Spółka Mode zajmuje się robieniem zdjęć 360-stopni. Na razie nie generuje zysków. Udziały ma w niej pomorska ARP. Leszek Mazur, prezes Mode SA ma ambicję wejść na rynki obu Ameryk i Dalekiego Wschodu.

JWCH - ANALITYCZNIE

Spółka JW Construction podała roczne wyniki, przychody i zysk netto niższe niż przed rokiem, ale to nie zaskakuje analityków. Spółka podała w raporcie także plany na ten rok, zakładające sprzedaż ponad 1000 mieszkań. JW Construction do osiągnięcia tych planów potrzebuje realizacji dużej inwestycji. Rozmowa z Maciejem Wewiórskim, analitykiem DM IDMSA.

ZMIANY W INDEKSACH

Ważne zmiany w giełdowych indeksach. Do indeksu największych spółek WIG20 wejdą Boryszew i Synthos, wypadną z niego Getin i PBG. W mWIG40 pojawią się między innymi Hawe i Getbank, a wyjdą z niego PEP i MCI. Rozmowa z Łukaszem Bugajem z Domu maklerskiego BOŚ.

INWESTORZY WIDZA HOSSĘ

Ponad 2/3 inwestorów indywidualnych spodziewa się wzrostów w ciągu 6 miesięcy. Ich nastawienie jest wręcz euforyczne, mówi Łukasz Porębski, wiceprezes ds. analiz giełdowych, dyrektor finansowy SII.

Twój Brat PIT

Podatek nieruchomości, rolny, leśny – jutro ważny termin dla wielu przedsiębiorców. Kogo dotyczą te obowiązki podatkowe? Rozmowa z KonrademTurzyńskim, konsultantem podatkowym w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Obligacje czy kredyt?

Jakie są koszty finansowania inwestycji w ramach obligacji korporacyjnych i kto powinien się zainteresować takim rozwiązaniem. Rozmowa z Jarosławem Niedzielewskim, dyrektorem Departamentu Inwestycji, Investors TFI.

Dotacje z UE

W piątek w Wielkopolsce rusza nabór dla małych i średnich firm. Kto i jak może się starać o wsparcie? Rozmowa z Radosławem Krawczykowskim, dyrektorem Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego.

Metryczki w urzędach

Zmiana dotycząca metryczek sprawy powinna być zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego - uważa mecenas Wojciech Kozłowski z Kancelari Salans. Chodzi o rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji, które wyłącza obowiązek prowadzenia metryczki w bardzo wielu przypadkach.

Na ratunek Grecji

Minął ostateczny termin zapisów przez prywatnych wierzycieli na zamianę greckiego długu. Z wstępnych danych wynika, że zdecydowana większość z nich skorzystała z tej okazji. Rozmowa z dr R. Zmiejko, Katedra Polityki Gospodarczej SGH

Zrób sobie firmę

Do wakacji coraz bliżej, a my zakładamy biuro organizujące wypoczynek dla dzieci i dorosłych. Pomaga w tym Kuba Marjański – Dyrektor ds. Turystyki Biura Turystyki Aktywnej Kompas

Inwestowanie w Polsce i w Rosji

Który rynek jest aktualnie atrakcyjniejszy pod kątem możliwości inwestycyjnych? Jakie są na nich możliwości i ewentualne zagrożenia? Zestawienie rynków kapitałowych w Polsce i Rosji przeprowadził Szymon Borawski z BZ WBK, podczas II FUND FORUM Analiz Online, któremu patronował TVN CNBC.

Inwestowanie w TFI

Jak rozsądnie podejść do inwestowania w TFI, biorąc pod uwagę profil ryzyka, horyzont inwestycyjny czy dywersyfikację aktywów. Zagadnieniami tymi zajmowano się podczas II FUND FORUM Analiz Online. Jak dopasować do swoich potrzeb fundusz inwestycyjny, mówi Michał Duniec, Analizy Online.

Obligacje korporacyjne – alternatywa czy pułapka?

Im większe ryzyko bankructwa spółki tym, tym większe oprocentowanie obligacji. O obligacjach korporacyjnych mówi podczas II FUND FORUM Analiz Online Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny papierów dłużnych Union Investment.

Dobre dane Z USA

Indeks NY Empire State rośnie w marcu do poziomu najwyższego od 2 lat, wynosząc 20,2 pkt, oczekiwano 17,5 ptk, w lutym było 19,53 pkt. Poprawiają się dane z rynku pracy i nieruchomości. Dobre dane zza oceanu komentuje Adam Zaremba, główny ekonomista Idea TFI.

Mabion chce na główny rynek

Wchodząc na NewConnect parę lat temu spółka Mabion zapowiadała wejście na główny rynek. teraz jest tego momentu coraz bliżej - Mabion planuje ofertę publiczną i debiut na rynku głównym GPW. Walne zgromadzenie w tej sprawie będzie w kwietniu, spółka wyemituje 2,6 mln nowych akcji. O planach Mabionu rozmawialiśmy z prezesem firmy, Maciejem Wieczorkiem.

Kondycja budowlanki

Polimex-Mostostal stawia na energetykę - prezes spółki mówił w TVN CNBC, że zamierza zwiększyć zaangażowanie w sektorze energetycznym ponieważ marże są tu znacznie wyższe niż w przypadku projektów drogowych. Gościem programu Dzień na Rynkach był Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal.

Centrum wyników - Cyfrowy Polsat

Cyfrowy Polsat po wynikach, spółka po raz pierwszy zamyka cały rok uwzględniając działalność telewizyjną. W 2011 roku w porównaniu do roku 2010 wzrosły przychody ale zmalały zyski firmy. O komentarz do wyników Cyfrowego Polsatu poprosiliśmy Przemysława Sawalę-Uryasza, analityka Unicredit-Caib.

Jak zarobić na fuzji banków

Kredyt Bank i BZ WBK łączą się w jedno. W wyniku fuzji ma powstać trzeci największy bank w Polsce. O tym, co to znaczy dla klientów i inwestorów obu tych instytucji, mówił w TVN CNBC Michał Sobolewski, analityk DM IDMSA.

Centrum wyników - GPW

Wyniki GPW zgodne z oczekiwaniami. Przychody warszawskiej giełdy wzrosły do 260 milionów złotych z 225 milionów w roku 2010. Zysk netto wyniósł 134 miliony złotych czyli o 40 milionów więcej niż w roku 2010. O komentarz do wyników GPW poprosiliśmy Pawła Kozuba, analityka Unicredit Caib.

Centrum wyników - Ulma Construction

Zyski Ulma Construction rosną - w 2011 roku zysk netto spółki wzrósł do 49 milionów złotych z nieco ponad 10 milionów w 2010 roku. Wolniej rosły przychody - w 2010 było to 215 milionów a w 2011 294 miliony. Jak to się stało, że przychody Ulmy wzrosły o 36% a zysk prawie pięciokrotnie? Spytaliśmy Andrzeja Kozłowskiego, prezesa Ulma Construction.

Debiut spółki Nokaut na GPW

Rozwój i akwizycje - na te cele spółka Nokaut zamierza przeznaczyć 20 mln zł pozyskane z debiutu na warszawskiej giełdzie. Jak mówił w TVN CNBC Wojciech Czernecki, prezes tego operatora serwisów internetowych, w planach spółki są m.in. aplikacje na telefony komórkowe.

The Farm 51 już na NewConnect

Trzy miliony złotych pozyskała z debiutu na NewConnect spółka The Farm 51. Jak mówił w TVN CNBC Robert Siejka, prezes The Farm 51 Group, pieniądze zostaną przeznaczone głównie na rozwój najnowszego produktu - gry komputerowej "The Adventurer".

IV Forum Gospodarcze Time

Przyszłość internetu to mobilność a zapewnienie bezprzewodowej łączności w Polsce wymaga wielu inwestycji kapitałowych - tak uważa Przemysław Kurczewski, prezes Emitela. Jego zdaniem, większe szanse i możliwości na rozwój internetu szerokopasmowego leżą poza obszarami miejskimi.