Z kraju

Z kraju

Już czas kupować przecenione akcje?

To jest dobry czas na zakupy na giełdach. Zdaniem ekonomisty Marka Zubera nie warto dłużej czekać tylko wykorzystać moment po solidnej przecenie akcji większości spółek na budowanie długoterminowego portfela. Porozmawiamy także o wydarzeniach tygodnia ważnych dla polskiego biznesu. Naszym gościem będzie także profesor Andrzej Blikle.

Euroewakuacja dla firm

Światowe koncerny przygotowują scenariusze na wypadek upadku strefy euro. Obawy o upadek rosną, gdy przedłuża się czas opracowywania antykryzysowych reform. Właściciele firm badają potencjalne skutki dla międzynarodowych umów. Jak przygotować się do upadku wspólnej waluty mówi Anatol Skitek z Grant Thornton.

Seko po 3Q

Seko produkuje i sprzedaje marynaty i przetwory rybne. Słaby złoty szkodzi spółce – firma większość surowca importuje. Ostatnie miesiące nie były dla Seko udane pod względem wyników – po trzech kwartałach ma 4,4 mln zł straty netto, rok wcześniej miał 1,7 mln zł zysku. Prezes Seko, Kazimierz Kustra tłumaczył, że spółka chce zwiększyć eksport by zrównoważyć negatywny wpływ osłabienia złotego.

Więcej pracy w USA

Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. W listopadzie nieoczekiwanie spadła stopa bezrobocia. Liczba zatrudnionych w sektorze pozarolniczym wzrosła zaś o 120 tysięcy - to symbolicznie mniej niż oczekiwano. Departament pracy USA zrewidował też w górę dane za wrzesień. Powstało wtedy 210 tysięcy etatów. Ponad to ogłosił spadek stopy bezrobocia do 8,6% - z 9%. Czy poprawiająca sie sytuacja na rynku pracy oznacza że Amerykanie unikną recesji? Z Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds TFI rozmawiał Rafał Hirsch

Betacom - strategia 2012-2014

Restrukturyzacja w Betacomie przynosi efekty – w I półroczu roku obrotowego 2011/2012 spółka wyszła na plus – rok wcześniej miała stratę. Jak tłumaczył w programie prezes Mirosław Załęski klienci w dobie kryzysu rzadziej inwestują w infrastrukturę. Prezes dodał, że spółka planuje w tym roku wypłacić dywidendę na poziomie podobnym do poprzednich.

Poprawa na amerykańskim rynku pracy

Bezrobocie jest najniższe od marca 2009 roku. Liczba zatrudnionych w sektorze pozarolniczym wzrosła o 120 tysięcy - to nieco mniej niż oczekiwano, ale nastroje na rynku poprawia znaczna rewizja w górę danych z października. Zdaniem Marcina Kacperczyka z NY Stern University nieoczekiwany spadek stopy bezrobocia wymaga głębszej analizy.

Stress-test portfela

Kryzys jest momentem, kiedy powinno się przejrzeć portfel inwestycyjny modelowego 30 i 40-latka. Jak uniknąć strat, mówi Rafał Lorek, z Lorek Pawlak i Wspólnicy sp. z o.o.

Stany Zjednoczone Europy

Droga ku federalizmowi. Jak może wyglądać nowa konstytucja europejska, o tym w rozmowie z Krzysztofem Bluszem z Demos Europa.

W poszukiwaniu inwestora

Jakich firm szuka sieć aniołów biznesu, opowiadał gość Pawła Blajera, Tomasz Łasecki, menedżer projektów inwestycyjnych Sieć Aniołów Biznesu AMBER.

Dni pracujące w 2012 roku

Jak na tym tle wygląda kalendarz pracy w Polsce. Kiedy wypadają święta i czy w porównaniu z tym rokiem będziemy pracować więcej, mówi Magdalena Zwolińska, Kancelaria Raczkowski i Wspólnicy.

Zima bez śniegu

Zima za pasem a śniegu w Polsce brak. Deficyt białego puchu martwi przede wszystkim narciarzy, którzy zaplanowali pierwsze szusy na grudzień. W alpejskich kurortach jesień jest najcieplejsza od 50 lat i tam też próżno szukać ośnieżonych stoków. Rozmowa z Agnieszką Krzywiec, Easygo.pl i Wakacje.pl.

Zastrzeżony znak

Zastrzeganie znaku graficznego produktu może uchronić producenta przed roszczeniami ewentualnych konkurentów. Na przykładzie listu od widza, chcącego produkować towar nazwany fosol.pl, będący produktem podobnym do fosolu, mającego zastrzeżony znak graficzny, gość programu udziela odpowiedzi. W programie Blajer mówi: Bizne,s gości Anna Sokołowska, prawnik w Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Jednak 23% VAT na montaż mebli

Minister Finansów zmienił interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Zgodnie ze zmianą usługa montażu mebli "do zabudowy" jest objęta 23% stawką. Co powinny zrobić firmy, które stosowały obniżoną stawkę, tłumaczy Michał Borowski, doradca podatkowy Ożóg i Wspólnicy.

Pod co gra rynek?

Aktywem mogącym ratować kapitał inwestorów w dobie kryzysu, może być dolar amerykański. Zapowiedzi polityczne ratowania europejskiego systemu finansowego, powinny być poparte konkretnymi działaniami, twierdzi gość Dnia na Rynkach, Andrzej Kurnicki, prezes Euroamerican Company.

Kredyty Konsumpcyjne 

Rośnie liczba kredytów konsumpcyjnych, ale maleje ich wartość - tak wynika z najnowszego badania SMG/KRC wykonanego na zlecenie PwC. Polacy coraz rzadziej biorą pożyczki na zakup samochodu czy remont mieszkania. Rozmowa z Łukaszem Bystrzyńskim, partnerem w PwC.

Euroewakuacja dla firm

Światowe koncerny przygotowują scenariusze na wypadek upadku strefy euro. Obawy o upadek rosną, gdy przedłuża się czas opracowywania antykryzysowych reform. Właściciele firm badają potencjalne skutki dla międzynarodowych umów. Jak przygotować się do upadku wspólnej waluty mówi Anatol Skitek z Grant Thornton.

NETIA ZBUDUJE ŚWIATŁOWODY

Netia razem z Budimeksem, Dialogiem i Ericssonem będzie kłaść światłowody i rozwijać sieć w Polsce na wschód od Warszawy. O kosztach i korzyściach inwestycji mówi Paweł Żytecki, dyr. ds. współpracy międzynarodowej Netii.

Cień recesji - słabe odczyty PMI

Przemysł strefy euro w najgorszej kondycji od lipca 2009-go roku. W listopadzie indeks PMI - który pokazuje, jak prowadzenie biznesu widzą menedżerowie do spraw zakupów w firmach - spadł do 46,4 punktu. Bariera 50-ciu punktów umownie oddziela wzrost sektora od recesji. W recesję wchodzi także polski przemysł - tak wynika z indeksu PMI - mierzącego nastroje menadżerów logistyki. Po raz pierwszy od ponad 2 lat znalazł się poniżej granicy między rozwojem, a kurczeniem się branży. O komentarz do odczytów PMI poprosiliśmy Andrzeja Jacaszka, wiceprezydenta Pracodawcy RP i Grzegorza Ogonka, ekonomistę ING BSK.

Zmienność na rynku obligacji

Zmienność rentowności polskich obligacji wynika z problemów strefy euro. O rynku obligacji rozmowa z Grzegorzem Latałą, dyrektorem inwestycyjnym ds. rynku papierów dłużnych Aviva Investors.

Klucz do sukcesu

Im wyższa jakość, tym niższy koszt. Jak mądrze zarządzać jakością, tak by zdobyć przewagę nad konkurentami na rynku? Rozmowa z dr Krzysztofem Szewczakiem z Warszawskiej Szkoły Zarządzania.

Eskimos stawia na jakość

Spółka Eskimos współpracuje jedynie z dostawcami, którzy wdrożyli system HAACP. Stara się również kontrolować użycie środków chemicznych na plantacjach, mówił Stanisław Sulima, prezes Eskimos.

IDM SA pożycza swoje papiery

Jaka jest przyczyna pożyczania papierów wartościowych spółki, komu je pożyczono i czy taka operacja przyniesie spółce zysk, tłumaczył Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA.

Kupować producentów gier?

Dom Maklerski BZ WBK rekomenduje kupno akcji dwóch spółek produkujących gry komputerowe. Szansą dla mniejszych producentów gier jest dystrybucja produktów w formie cyfrowej, twierdzi Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK.

Kto złagodzi kryzys strefy euro?

Nie przewiduję zwiększenia skupu obligacji przez EBC w przyszłym tygodniu, twierdzi Rafał Benecki, ekonomista ING BSK, w kontekście nadchodzącego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

AKCJA BANKÓW CENTRALNYCH

Dlaczego potrzebna była skoordynowana akcja banków centralnych i czy taka akcja pomoże w rozwiązaniu problemów sektora bankowego, tłumaczy Dariusz Szkaradek z działu audytu i zarządzania ryzykiem instytucji finansowych Deloitte.

NOWA INWESTYCJA EUROTELA

Eurotel złożył ofertę udziałów w spółce zajmującej się telesprzedażą i świadczeniem usług telemarketingowych. Spółka chce przez to zwiększać przychody i zdywersyfikować sprzedaż. Rozmowa z Tomaszem Basińskim, wiceprezesem Eurotela.

PODATEK OD KOPALIN

Ile mogą dać budżetowi nowe przepisy o opodatkowaniu wydobycia gazu i jakie są możliwe scenariusze dla podatkowego wykorzystania gazu łupkowego? Raport DLA Piper.

PGE - PLANY NA 2012

O ceny prądu dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych oraz o to jak zmienią się przychody spółki po uwolnieniu rynku energii, pytamy Tomasza Zadrogę, prezesa PGE.