Z kraju

Z kraju

Nierówne przetargi

Rażąco niska cena w przetargu. Co można zrobić, gdy się podejrzewa taką praktykę? Rozmowa z J. Hasikiem, radcą prawnym Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kup spółkę Skarbu Państwa

Do 2013 roku ma być sprywatyzowanych 300 spółek Skarbu Państwa. Którą firmę wybrać, aby najwięcej zyskać? Rozmowa z B. Skowrońską, prezesem Capital Solutions ProAlfa

Polskie mięso na wschód

Polskie firmy mięsne szykują się do wejścia na chiński rynek. Nadchodzący rok ma - wg nich - przynieść rewolucję w eksporcie polskiego mięsa. Rozmowa z prezesem związku Polskie Mięso, Witoldem Choińskim.

Chińska moc (obliczeniowa)

Chińczycy budują superkomputer "Tianhe 2", który będzie miał 10 razy większą moc obliczeniową od dotychczasowego lidera. Projekt jest realizowany na dwóch uniwersytetach na południu Chin. O znaczeniu tego projektu rozmawialiśmy z Michałem Bonarowskim z UBik Business Consulting.

Chiński bank w Polsce

ICBC wchodzi do Polski - będzie pierwszym tak dużym chińskim bankiem w naszym kraju. Suma jego aktywów prawie sześciokrotnie przekracza sumę aktywów polskich banków. Działalność ma ruszyć w kwietniu. Rozmowa z prezesem Dąbrowski Finance, Jarosławem Dąrbowskim.

Prognozy na 2Q

RPP może podnieść stopy w przyszłym tygodniu, z drugiej strony NBP szykuje „polskie LTRO”. Perspektywy dla naszych pieniędzy na drugi kwartał – czyli co będzie się działo z oprocentowaniem kredytów i lokat, mówi Andrzej Fesnak, FTS Doradztwo Finansowe.

W co inwestować?

Echo, Mieszko, Graal, Netia, PEP, Robyg, Koelner – różne branże, różne spółki – łączy je przekonanie analityków DM Amerbrokers o tym, że warto je mieć w portfelu. Dlaczego? O tym w rozmowie z Łukaszem Rosińskim, Analitykiem Amerbrokers.

Co dalej z PBG?

W trakcie przedpołudniowej telekonferencji z inwestorami PBG zarząd poinformował, że PBG prowadzi zaawansowane rozmowy o sprzedaży aktywów niezwiązanych z główną działalnością spółki - PBG Erigo, Hydrobudowy i Aprivii. Spółka poinformowała również, że poszukiwanie inwestora strategicznego jest na zaawansowanym etapie. O sytuację spółki PBG i jej przyszłość - pytaliśmy Krzysztofa Pado, analityka DM BDM.

Milion w portfelu

W tym odcinku programu podsumowujemy piątą edycję programu. Kto i dzięki jakim aktywom zarobił najwięcej, mówi Michał Duniec, starszy analityk w Analizy Online.

Inwestujemy w platynę

Ile jest na świecie platyny, do czego się jej używa, i jak można w nią inwestować poprzez instrumenty. Na ile rynek ten jest zbieżny z rynkiem złota, mówi Paweł Szczepanik, Szkolenia z Inwestycji Giełdowych.

Milion w portfelu

W tym odcinku swoją przygodę z programem rozpoczyna Witold Chuść, Zarządzający Altus TFI. Jego portfel w 60% składa się z funduszy akcyjnych. Jaką strategię inwestycyjną obierze gość, o tym w programie.

Derywaty rolne

W Polsce instrument ten nie jest jeszcze zbyt popularny. Potocznie nazywany jest certyfikatami strukturyzowanymi bądź strukturami na płody rolne. W zeszłym roku można było zarobić na derywatach na cukier. Więcej o rynku rolnych produktów strukturyzowanych mówi Robert Raszczyk, dyrektor ds. operacyjnych  DM BZ WBK

Brat VAT

W poniedziałek jest termin płatności podatku za luty. Może okazać się jednak, że nie trzeba podatku zapłacić, ale jest sporo do zwrotu. Kłopot mogą mieć zwłaszcza Ci, którzy, o ironio, wybrali rozliczenie kwartale. Jak wycofać się z takiego rozliczenia, aby szybciej dostać pieniądze? Tłumaczy A. Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna

Twój Brat PIT

W ubiegłym tygodniu została podpisany specjalny protokół dotyczący umowy z Cyprem. Przybliża on formalnie zakończenie raju podatkowego. Nie jest jednak tak, że już tzw. spółka cypryjska przestaje się opłacać. Co praktyce zmienił ten protokół? Kiedy realnie mogą zakończyć się preferencje podatkowe w tej części świata? Rozmowa z A. Rzepecką, prezes Opustrust

Pieniądze na e-biznes

W poniedziałek rusza nabór w ramach działania 8.1. Doświadczenia poprzednich konkursów pokazały, że pieniądze trudno dostać, ale kwota dotacji jest imponująca – 700 tys. zł  Kiedy opłaca się korzystać z dotacji? Jakie alternatywy należy rozważyć? Rozmowa z Sz. Gawryszczakiem z Agencji Rozwoju Innowacji

Wiek emerytalny w praktyce

W Mazowieckiej Jednostce Programów Unijnych do 20 kwietnia można dostać dotację na dostosowanie swojej firmy do zatrudnienia starszych pracowników 50+. Co prawda wynikami trzeba będzie się podzielić z innymi firmami, ale za pieniądze unijne można stworzyć nowe narzędzia, które będą służyły własnemu biznesowi. Kto ma największe szanse na dotację? Rozmowa z E. Szymanik, zastępcą dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych

Jak rekrutować?

Assessment Center to  metoda zatrudniania, która polega na bezpośrednim konfrontowaniu kandydatów do pracy. W firmie „Metoda” pokazano, że może ona prowadzić nawet do skrajnych zachować. Jednak z punktu widzenia przedsiębiorcy jest ona korzystna. Jak w praktyce zorganizować assessment, aby był optymalny dla przedsiębiorcy i kandydatów? Rozmowa z S. Nikodemską, partner zarządzająca Resolutio

Zwycięskie biznesplany

Znamy laureatów VIII edycji konkursów na biznesplany organizowanego przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. CellGame ma zamiar robić aplikacje na smartfony, która będzie pomocna w grach miejskich. Natomiast Funea już pracuje w biznesie funeralnym. Co powinien zawierać dobry biznesplan, żeby zainteresować inwestora? Rozmowa z Ł. Berezą z CellGame i P. Adamkiem z firmy Funea

Wypadkowa w górę

Składka wypadkowa wzrośnie od 1 kwietnia. Kto i ile więcej będzie musiał zapłacić? Rozmowa z M. Frąckowiak, Ernst & Young Usługi Księgowe

Tele-obowiązki

Firmy telekomunikacyjne i internetowe mają obowiązek do końca marca złożyć oświadczenie do UKE o prowadzonej działalności. Urząd kontroluje teraz przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku mieli ten obowiązek. Według regulatora, zalewie co piąta firma wywiązuje się z obowiązku. Co grozi za brak oświadczenia? Rozmowa z M. Cichym, dyrektorem Departamentu Analiz Rynku Telekomunikacyjnego, UKE

Centrum wyników - Alma Market

Co dalej z Krakchemią, Paradise Group, Krakowskim Kredensem i inwestycjami w sieć Alma ? O wynikach i planach grupy rozmawialiśmy z Wiceprezesem Alma Market, Mariuszem Wojdonem.

Centrum wyników - Capital Partners

Przychody wyższe o ponad 90% i dynamiczna poprawa zysku netto – tak zakończył rok 2011 Capital Partners. Firma zajmująca się finansowaniem projektów inwestycyjnych nadchodzące miesiące uważa za dobrą okazję inwestycyjną. Jakie spółki są na celowniku, a w jakich czas zmniejszyć zaangażownanie? Naszym gościem był - Paweł Bala, prezes Capital Partners.

Centrum wyników - Trans Polonia

Trans Polonia dociska pedał gazu do podłogi. Spółka zarabiająca na transporcie materiałów chemicznych zarobiła na czysto o ponad 300 procent więcej niż w 2010 roku, przy przychodach rosnących o ponad 100%. Spółka przestawia się teraz na transport intermodalny, czyli posługiwanie się różnymi gałęziami transportu. Zarabia głównie na zleceniach branży chemicznej, czy uda się utrzymać wysoką rentowność tych zleceń w sytuacji, gdy właśnie branża chemiczna w tym roku będzie musiała więcej płacić za gaz? Naszym gościem: Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii.

Centrum wyników - Polnord

Mieszkania Polnordu sprzedawały się w 4 kwartale jak świeże bułeczki. Jakie są prognozy dewelopera na 2012 rok? O tym w rozmowie z prezesem spółki, Bartoszem Puzdrowskim.

DROP PO WYNIKACH

Mniejsze przychody, znacznie mniejszy zysk. Wyniki DROP za 2011 rok komentuje Marek Suchowolec, przewodniczący Rady Nadzorczej spółki.

RAPORT WALUTOWY

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych nadal wyższe niż obniżki. Jak słowa szefa RPP Marka Belki mogą wpłynąć na kurs złotego, mówi Marek Wołos z TMS Brokers.

KŁOPOTY BUDOWLANKI

Spółki budowlane w kłopotach. -PBG nie jest odosobnionym przypadkiem, trudności ma cała branża - mówi Marek Michałowski, przewodniczący rady nadzorczej Budimeksu. Budimex ma w kasie 1 mln zł, co może łagodzić przejściowe kłopoty - dodaje.

CO DALEJ Z OCTAVA NFI

Octava NFI sprzedała aktywa i ogłosiła skup akcji własnych. Analitycy mówią sprzedaj, bo w spółce nie zostało wiele aktywów. Rozmowa z Maciejem Wewiórskim, analitykiem DM IDMSA.

POLNORD ANALITYCZNIE

Analiza fundamentalna Polnordu. Na zysk spółki w 2011 roku wpłynęła głównie sprzedaż wierzytelności, mówi TVN CNBC Kamil Artyszuk, analityk DM BPS. Polnord oferuje mieszkania o coraz mniejszej powierzchni - dodaje.

Budowlanka vs. przetargi

Branże budowlana i kolejowa skarżą się na wyniszczającą politykę organizowania przetargów drogowych. Według nich, cena nie powinna być głównym kryterium w rozstrzyganiu publicznych przetargów budowlanych. Co na to Generalna Dyrekcja? Rozmowa z pełniącym obowiązki dyrektora GDDKiA, Lechem Witeckim.