Z kraju

Z kraju

Po wyborach na Tajwanie

Wyborcy przedłużyli mandat urzędującego prezydenta na Tajwanie. Ilu z nich to przedsiębiorcy, i jak fakt zmiany prezydenta będzie wpływał na ich działalność? Rozmowa z profesorem Bogdanem Góralczykiem, z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Rynki a ratingi

Jak piątkowa akcja agencji S&P przełoży się na nastroje na rynkach w najbliższej przyszłości? Rozmowa z dyrektorem zarządzajacym DM PKO BP, Grzegorzem Zawadą.

Oferta rynku hurtowego Bronisze

Największy w Polsce rynek hurtowy wśród firm rolno-spożywczych rusza z ofertą publiczną. O szczegółowych planach rynku Bronisze rozmawialiśmy z prezesem spółki, Mirosławem Mazurukiem.

Wielkie cięcie

Cięcie ratingów jednych z najważniejszych gospodarek strefy euro - jaki wpływ może wywrzeć akcja agencji Standard and Poor's na realną gospodarkę pojedynczych państw, jak i całej strefy euro? Rozmowa z głównym ekonomistą Invest Banku, Wiktorem Wojciechowskim.

Zmowy cenowe

UOKiK od początku roku wykrył już 5 zmów cenowych w branży ubezpieczeniowej, energetycznej, wędliniarskiej, muzycznej i produkującej urządzenia służące do przygotowywania posiłków. Na jakiej podstawie Urząd wydaje decyzje dotyczące zmów? O tym w rozmowie z dr Małgorzatą Kozak, z Uczelni Łazarskiego

Do 1,5 miliona euro dla innowatorów

Prowadzisz działalność z zakresu ochrony zdrowia, ochrony środowiska, IT, a może produkujesz urządzenia medyczne? Możesz zgłosić się po wsparcie do polsko-izraelskiego Funduszu Giza Polish Ventures. Fundusz dysponuje budżetem w wysokości 84 milionów złotych. Więcej na ten temat w rozmowie z Zygmuntem Grajkowskim, prezesem zarządu Funduszu GPV I

Egzaminacyjny poślizg

Zmiany w prawie jazdy najpewniej od przyszłego roku. Szkoły nauki jazdy nie są już tak oblegane jak na przełomie roku. Czy opóźnienie zmian ratuje „elki”, czy pozbawia ich dodatkowych przychodów na początku roku? O tym w rozmowie z Krzysztofem Szymańskim, prezesem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców

Opłaty środowiskowe

Do końca stycznia przedsiębiorcy, którzy oddziałują na środowisko muszą sporządzić sprawozdanie i wnieść odpowiednią opłatę. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Agnieszką Sosnowską, Kierownikiem Biura Baz Danych i Kontroli Opłat Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Twój Brat PIT

Widz pyta nas: "Mam małą firmę handlową. Z fiskusem rozliczam się na zasadach ogólnych. Często zdarza mi się spotkać z obecnym klientem lub potencjalnym klientem w restauracji lub fast foodzie na biznesowym lunchu. Zdarza mi się też zaprosić klienta na kawę czy ciastko do mojego biura, które znajduje się w domu mieszkalnym. Czy kawę, ciastko oraz usługi gastronomiczne lub cateringowe mogę umieszczać w kosztach uzyskania przychodów PKPiR? Czy mogę sobie odliczyć podatek VAT od wyżej wymienionych usług oraz produktów spożywczych?” Odpowiedź na te pytania w rozmowie z Arkadiuszem Gerwelem, adwokatem w Kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Sprzedaż alkoholu

Do końca stycznia restauracje, sklepy i hurtownie, które handlują lub serwują napoje alkoholowe muszą złożyć oświadczenie w sprawie ilości sprzedanych trunków i wnieść odpowiednie opłaty. Jeśli tego nie zrobią, grozi im wygaśnięcie zezwoleń. O tym w rozmowie z Magdaleną Amerek, adwokatem w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Aptekarze zaostrzają protest

Apteki mają być zamknięte codziennie od 13 do 14. Naczelna Rada Aptekarska domaga się zniesienia kar dla farmaceutów. Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy refundacyjnej. Znosi ona kary dla lekarzy za błędne wypisanie recepty. Redukcja kar nie dotyczy jednak aptekarzy. Michał Czarnuch z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka tłumaczy w jakim trybie aptekarze będą mogli się odwoływać od decyzji Funduszu.

Perspektywy dla Polski

W obliczu obniżki ratingu 9 krajów strefy euro, w tym Francji i Austrii które straciły najwyższą notę AAA, w Pieniądzach w Południe o perspektywach dla polskiej gospodarki Jan Niedziałek rozmawiał z profesor Marią Drozdowicz – Bieć.

Rekordowe ceny paliw na stacjach

O 13 groszy na litrze podrożał w ciągu ubiegłego tygodnia olej napędowy - tak wynika z raportu Biura Maklerskiego Reflex. Ceny benzyny 95 i 98 także wzrosły odpowiednio o 11 i 10 groszy - to efekt podwyżki akcyzy od Nowego Roku. Zdaniem Rafała Zywerta - analityka BM Reflex - to jeszcze nie koniec podwyżek na stacjach.

Jak chronić inwestycje przed inflacją

Dotychczas przed inflacją chroniły inwestycje w akcje bądź w złoto. Co może obecnie chronić inwestorów przed skutkami inflacji, mówi Maciej Bitner, główny ekonomista Wealth Solutions.

Francja i Austria bez AAA. Co z EFSF?

Obniżka ratingu 9 krajów strefy euro, w tym Francji i Austrii które straciły najwyższą notę AAA, może pociągnąć za sobą obcięcie ratingu EFSF - mówił o poranku w TVN CNBC główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak. Jego zdaniem obniżka wiarygodności kredytowej EFSF poważnie utrudni rozwiązanie kryzysu w strefie euro.

Doradcy pod lupą

Po problemie GoAdvisors z Avtechem, giełdowi doradcy znaleźli się pod lupą. O polskich spółkach, o liczbie debiutów na warszawskiej giełdzie i o rynku doradztwa rozmawialiśmy z prezesem INVESTcon Group, Pawłem Śliwińskim.

Obligacje korporacyjne w 2012

Jakie perspektywy stoją przed rynkiem obligacji korporacyjnych w nowym roku? Rozmowa z Anetą Buchert z Lloyds Bank Corporate Markets.

Emperia i Eurocash według DM PKO BP

Dom Maklerski PKO BP podniósł rekomendację dla Emperii, i utrzymał rekomendację dla Eurocashu. O perspektywach dla obu spółek rozmawialiśmy z analitykiem DM PKO BP, Włodzimierzem Gillerem.

Indeks nastrojów inwestorów

Nastroje inwestorów rosną czwarty tydzień z rzędu - tak wynika z badań Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Jak długo ten trend ma szansę się utrzymać? Rozmowa z wiceprezesem SII, Łukaszem Porębskim.

Być liderem

Jakie cechy czynią menadżera liderem? Czy w dobie kryzysu łatwiej być przywódcą? Gościem Godziny Dla Pieniędzy jest Aleksander Drzewiecki, House of Skills, autor książki „ Dobre przywództwo”

Podsumowanie portfela

W odcinku Paweł Wróbel z Analiz Online, podsumowuje inwestycje 6 uczestników programu Milion w Portfelu. Najlepszą stopę zwrotu w skali dwóch ostatnich tygodni osiągnął portfel Rafała Greli. Szczegółowy skład portfela w programie.

Lokaty a inflacja

Większość obecnie oferowanych lokat,oprocentowanych jest na poziomie niższym od wskaźnika inflacji. Jakie lokaty pomogą zarobić ponad poziom inflacji, radził Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus.

Dane o inflacji w grudniu

Dane GUSu o grudniowej inflacji komentował Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale. Gość programu przedstawia swoje prognozy na dalsze zachowanie poziomu inflacji.

Przymusowe wyprzedaże

Narty, akcesoria, odzież związane z zimą przez łagodną zimę gorzej się sprzedają. Zapasy towaru są duże, a sprzedaż mała. O tym jak zmienić przychody zmieniając politykę promocyjną? O tym w rozmowie z Jakubem Lewandowskim, Pasja G.D.T

40 tysięcy na start na Mazowszu

Osoby bezrobotne w województwie mazowieckim mogą się starać o dotację w ramach działania 6.2. Program przewiduje nie tylko dotację w wysokości maksymalnie do 40 tys. zł, ale także wsparcie pomostowe i doradztwo. Jak skorzystać z tych środków? O tym w rozmowie z Elżbietą Szymanik, zastępcą dyrektora ds. POKL, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Pieniądze na targi

Firmy spożywcze z regionów Polski Wschodniej mogą wziąć udział w targach spożywczych w Azji. Do 20 stycznia trzeba się zgłosić do udziału w targach w Korei Południowej – Seul Food & Hotel 2012, a do 23 stycznia na targi Sial w Szanghaju. Obie imprezy odbędą się w maju. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Bożeną Czają, wiceprezesem PAIiIZ

Rozliczenie karty podatkowej

Raz w roku rozliczający się kartą podatkową musi złożyć deklarację do urzędu skarbowego, co miesiąc tylko płaci podatek. Razem z Piotrem Zimnym prawnikiem w Departamencie Prawa Podatkowego, CMS Cameron McKenna, pomagamy wypełnić zeznanie PIT-16A.

Sztywne euro dla dotacji

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego razem z Ministerstwem Finansów planuje sztywny kurs euro dla dotacji unijnych. Ma to zapewnić lepsze wykorzystanie dotacji w programach regionalnych. Zmiany jednak mogą być korzystne także dla przedsiębiorców, bo samorządy będą mogły określić poziom dostępnych środków w ramach poszczególnych naborów. Na ten temat w programie "Blajer mówi: Biznes", Paweł Blajer rozmawiał z Jerzym Kwiecińskim, prezesem Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, ekspertem BC

Bezpłatne porady prawne

Okręgowa Izba radców Prawnych uruchomiła w Warszawie biuro bezpłatnych porad prawnych. Codziennie od 15:00 do 18:00 każdy będzie mógł skorzystać z porady. To okazja dla mikro przedsiębiorstw ze stolicy. Więcej na ten temat w rozmowie z Michałem Stępniewskim, dziekanem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Aptekarze zaczynają protest

Jak ogłosiła Naczelna Rada Aptekarska, aptekarze nie będą realizować nieprawidłowych recept, także z pieczątką "Refundacja do decyzji" NFZ. Aptekarze uważają, że zostali pominięci w nowelizacji ustawy refundacyjnej, która znosi odpowiedzialność finansową za leki refundowane tylko lekarzom. O tym w rozmowie z Grzegorzem Kucharewiczem, prezesem Naczelnej Izby Aptekarskiej