Z kraju

Z kraju

Kondycja Niemiec

Niemieccy przedsiębiorcy w najgorszych nastrojach od dwóch lat. Indeks IFO w czerwcu wyniósł 105,3 pkt., czyli mniej niż oczekiwał rynek. Rozmowa z Wojciechem Matysiakiem, ekonomistą banku PeKaO SA.

Umowy bez tajemnic

Analizujemy zapisy umowy z firmą lub osobą, która w imieniu naszej spółki szuka inwestora. Rozmowa z Przemysławem Buczkowskim, partnerem w Gorzkiewicz & Buczkowski Adwokaci.

Kondycja Niemiec

Gospodara za Odrą widziana oczami biznesu z Polski. Rozmowa z Rafałem Desczykiem, członkiem zarządu Kler.

Plany Betacomu

Mniejsze przychody ale za to zysk operacyjny i pieniądze na dywidendę a także pokrycie strat z lat ubiegłych – Betacom, integrator rozwiązań informatycznych, ma za sobą lepszy rok. Naszym gościem był Mirosław Załęski, prezes Betacomu.

Akcje GTC pod lupą

Kłopoty GTC poprzedzily kłopoty firm budowlanych a wielu inwestorów w tej spółce oprócz tego ze najadło się nerwów to głęboko zniechęciło się do inwestowania w nieruchomosci komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. A jednak DI BRE rekomenduje kupno akcji GTC. Dlaczego - o to pytaliśmy Piotra Zybałę, analityka DI BRE.

Euro kryzys - polskie obligacje

Rośnie cena polskich dziesięcioletnich obligacji, spada nie tylko ich rentowność ale też spread czyli premia za ryzyko, dodatkowy koszt który musimy płacić w stosunku do obligacji niemieckich. O komentarz do sytuacji na rynku obligacji poprosiliśmy Grzegorza Zatryba, głównego analityka Skarbiec TFI.

Turcja bardziej atrakcyjna?

Czy Turcja jest dobrym miejscem do inwestycji? Giełda w Stambule kusi a Turcja mimo olbrzymiego deficytu na rachunku obrotów bieżących jest krajem który przyciąga inwestorów – o inwestowaniu w Turcji rozmawialiśmy z Katarzyną Dąbrowską, zarzadzającą funduszami Arka.

Libet a problemy budowlanki

O kłopotach budowlanki powiedzieliśmy już więcej niż dużo. A jak przekłada się to na sytuację dostawców tej branży? O tym rozmawialiśmy z prezesem spółki Libet, producenta materiałów nawierzchniowych. Naszym gościem był Thomas Lehmann.

Indeks nastrojów inwestorów

Rośnie liczba optymistów wśród inwestorów indywidualnych - tak wynika z indeksu przygotowywanego przez ich stowarzyszenie – sprawdziliśmy więc czy grupowy optymizm jest dobrą wskazówką inwestycjną. Naszym gościem był Łukasz Porębski, wiceprezes ds. analiz giełdowych i dyrektor finansowy SII.

Uwaga na quasi-surowcowe struktury

Przeglądamy oferty tzw. produktów strukturyzowanych. To coraz popularniejsze połączenie lokat i skomplikowanych produktów - inwestucjących najczęściej w surowce. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji zapewniają ochronę naszych środków i dają szansę na wyższe zyski niż lokaty. Na co powinnismy zwrócić uwagę decydując się na taką formę inwestowania - o tym opowiada Marcin Krasoń z Open Finance.

Strategia na trudne czasy

Operacja Twist przedłużona została przez FED do końca roku. Jak zachowają się rynki i nasze inwestycje po decyzji FED? Czy rozważa on dodatkowy skup aktywów? Mówi o tym Krzysztof Kołaczyński z Investors TFI.

Droga do milionów

Oczy na Turcję, której Moody's podnosi rating. Wciąż nie na tyle, by była to ocena inwestycyjna, ale coraz więcej zagranicznych inwestorów wraca na ten rynek. Na czym można tam zarobić, jakie są ryzyka, mówi Marek Buczak, Zarządzający Quercus TFI.

Droga do milionów

Oczy na Turcję, której Moody's podnosi rating. Wciąż nie na tyle, by była to ocena inwestycyjna, ale coraz więcej zagranicznych inwestorów wraca na ten rynek. Na czym można tam zarobić, jakie są ryzyka, mówi Marek Buczak, Zarządzający Quercus TFI.

Dzień wolności podatkowej

W tym roku na opłacenie podatków musieliśmy pracować 172 dni. Dzień wolności podatkowej – co kosztuje nas najwięcej, co należy zmienić, mówi Robert Gwiazdowski, Centrum im. Adama Smitha

FED po decyzji

FED nie zaskoczył rynków - Stopy procentowe w USA bez zmian. Amerykańska Rezerwa Federalna przedłużyła za to operacje Twist do końca roku.

Ile zysku w łupkach?

Doniesienia dotyczące poszukiwań gazu łupkowego w Polsce to najpierw euforia a potem jedno ciągłe pasmo rozczarowań, w którym ostatnie to wycofanie się z poszukiwań koncernu Exxon Mobil.

Droga do ożywienia

Dane o produkcji przemysłowej pokazują, ze polska gospodarka pracuje ciągle na zwolnionych obrotach, a z drugiej strony polskie obligacje cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Pawła Cymcyka, managera komunikacji inwestycyjnej ING TFI stracił 2,61%. Od kwietnia stracił 0,78%. Więcej o zmianach w portfelu w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Marcina Mierzwy, wicedyrektora Biura Maklerskiego Alior Banku zyskał 4,12%. Od kwietnia portfel stracił 5,27%. Największy zysk w portfelu wypracowała lokata bankowa. Więcej o zmianach w portfelu gościa w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Statut spółki

Tłumaczymy, jak krok po kroku napisać statut spółki komandytowo-akcyjnej. Rozmowa z Pawłem Błaszczykiem z kancelarii Błaszczyk i Partnerzy.

Akcja prywatyzacja

Wezwania na spółki chemiczne i groźba bankructw największych grup budowlanych. Tym w ostatnich tygodniach żyją inwestorzy na warszawskim parkiecie.

Biznes globalny - plany KOV

Informacje z Ukrainy wyciągają kurs Kulczyk Oil Venture z siedmiomiesięcznych dołków. Czy 2Q był udany dla spółki?

Strategia GPW

Obroty na warszawskiej giełdzie spadają trzeci kwartał z rzędu. Tylko w maju handel na rynku głównym był słabszy o blisko 37% a od początku roku o ponad 22%. Jak to wpłynie na wyniki spółki i jaki jest pomysł zarządu na zneutralizowanie tego niekorzystnego trendu?

Akcja deregulacja

Po taksówkarzach, teraz także notariusze protestują przeciwko propozycjom ułatwienia dostępu do zawodu. Ministerstwo poszło na rękę kierowcom, czy ustąpi też rejentom? Rozmowa z Patrycją Wąsowską ze Stowarzyszenia Notariuszy RP.

Zatrudniamy absolwenta

Podpowiadamy, jak sprawdzić kompetencje osoby, która dopiero skończyła studia zawodowe i nie ma doświadczenia. Oferty pod kątem stanowiska sprzedażowego i logistycznego analizuje Beata Kapcewicz, dyr. zarządzająca w Architekcikariery.pl

Kontrola sanepidu

Co mogą sprawdzać inspektorzy sanepidu w sklepie spożywczym i w jaki sposób odwołać się od grzywny? Na pytanie naszego widza odpowiada Magdalena Markiewicz z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.