Bałtyk, góry, a może Mazury. W której części kraju najtaniej spędzimy wakacje?

Źródło:
tvn24.pl
Polacy zaciskają pasa. Co trzeci nie wyjedzie na wakacje
Polacy zaciskają pasa. Co trzeci nie wyjedzie na wakacjeTVN24
wideo 2/3
Polacy zaciskają pasa. Co trzeci nie wyjedzie na wakacjeTVN24

W góry, nad morze czy na Mazury? Odpowiedź na to pytanie uzależniona była zwykle od tego, na jakiego typu wyjazd mieliśmy ochotę. W tym sezonie o kierunku wakacyjnego wyjazdu decydować mogą w mniejszym stopniu turystyczne preferencje, a w większym - ceny. Sprawdzamy, w którym z najpopularniejszych wśród turystów regionów kraju jest teraz najtaniej.

Polska jest krajem z drugą najwyższą dynamiką wzrostu cen w sektorze turystyki w całej Unii Europejskiej - wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ceny w hotelach i restauracjach w ciągu ostatniego roku wzrosły o 16 proc. Większy, bo 17- procentowy wzrost odnotowano tylko w Bułgarii. Dla porównania we Włoszech, gdzie wzrost był najniższy, ceny podskoczyły zaledwie o 5 proc.

W naszym kraju zrobiło się drogo, zdecydowanie drożej niż w poprzednich latach. Najwięcej zapłacimy nad Bałtykiem, i to zarówno w hotelach, jak i restauracjach, ale wyjazd w góry lub na Mazury też wiąże się z dużymi wydatkami. Ważniejsze od tego, którą część Polski wybierzemy, jest to, w jakim kurorcie się zatrzymamy. W tych najpopularniejszych i największych wcale nie jest najdrożej.

Skąd takie różnice w cenach?

- Rynek turystyczny w Polsce jest w tym roku wyjątkowo rozregulowany - mówi Sebastian Nasiłowski, skarbnik Polskiej Izby Turystyki. - W popularnych kurortach można znaleźć zarówno drożyznę, jak i ceny, przy których złapiemy się za głowę i spytamy: jakim cudem jest tu tak tanio? - wyjaśnia.

I podaje przykład: - W centrum Władysławowa, tuż obok siebie, stoją dwa obiekty o podobnym standardzie. W jednym z nich cena za osobę w dwuosobowym pokoju wynosi 110 złotych. W drugim - o tysiąc złotych więcej.

ZOBACZ TEŻ: Drogie wyjazdy na wakacje. Nie ma co liczyć na znaczące obniżki

Skąd aż takie różnice? Jak tłumaczy Nasiłowski, tegoroczne ceny są w dużej mierze odzwierciedleniem tego, jak właściciele obiektów radzili sobie z wyzwaniami z ostatnich dwóch lat: pandemią, wojną w Ukrainie i inflacją.

- COVID i sytuacja za wschodnią granicą wywołały niepewność, która przełożyła się na zmniejszenie liczby rezerwacji. Wzrosły też stopy procentowe. To zmusiło właścicieli, zwykle opierających swoje inwestycje na wieloletnich kredytach, do odbijania sobie strat podnoszeniem cen - mówi skarbnik Polskiej Izby Turystyki.

Większe miasta, niższe ceny

Katarzyna Łaskawiec, współautorka bloga podróżniczego Polska Po Godzinach, zauważa, że największy wzrost ceny noclegu w polskich kurortach odnotowano nie w tym sezonie, tylko dwa lata temu, w pierwsze wakacje podczas pandemii.

- Właściciele rekompensowali sobie straty związane z obostrzeniami wyższymi stawkami. Ze względów bezpieczeństwa więcej turystów decydowało się na pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, więc tam wzrosty były jeszcze wyższe niż w hotelach - przypomina Łaskawiec.

Najdrożej jest tam, gdzie sezon trwa najkrócej. - Dlatego latem na najwyższe ceny można trafić w mniejszych miejscowościach, np. na Helu. W Ustce, Kołobrzegu czy Trójmieście, gdzie turyści pojawiają się właściwie przez cały rok, sezonowy wzrost cen nie jest aż tak wyraźny. Poza tym oferta jest tam znacznie większa: od obiektów budżetowych do tych z kategorii premium. Każdy znajdzie coś dla siebie - mówi blogerka.

Ustka pełna atrakcji turystycznychtvnmeteo.pl

Najdrożej nad Bałtykiem

Było o cenowych tendencjach, teraz pora na konkrety. Średnia cena tygodniowego pobytu na Mazurach dla pary z dwójką dzieci, przy rezerwacji za pośrednictwem portalu Booking.com na termin sierpniowy, znajduje się w przedziale 3-4 tys. złotych. Mowa o hotelach czy apartamentach o niezłym standardzie, położonych w miejscowościach, o których wspominała blogerka - popularnych, ale sezonowych. Zarówno w miasteczkach na uboczu, jak i w Olsztynie, będzie przynajmniej o kilkaset złotych taniej.

GiżyckoShutterstock

Podobne ceny znajdziemy w głównych ośrodkach turystycznych w Tatrach - Zakopanem czy Bukowinie Tatrzańskiej. W mniejszych miejscowościach czteroosobowa rodzina bez problemu znajdzie mieszkanie, w którym spędzi tydzień, za mniej niż 2 tys. złotych.

Najdrożej jest nad Bałtykiem. Tam za tygodniowy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu w dużym kurorcie rodzice z dwójką dzieci zapłacą przynajmniej 4 tys. złotych. Taniej jest w miejscowościach położonych dalej od najpopularniejszych kurortów, jednak tam też nie zejdziemy raczej poniżej 2 tys. złotych za tydzień.

Ci, którzy z rezerwacją noclegu nie czekali do ostatniej chwili, zapłacili o kilkaset złotych mniej. Mieli też dostęp do szerszej oferty. Jak wynika z informacji przedstawionych na Booking.com, ponad trzy czwarte pokojów i mieszkań w sierpniu jest już zajętych. Rezerwację można zrobić też bezpośrednio w obiekcie, co będzie mniej wygodne, jednak zwiększy szanse na znalezienie atrakcyjnej cenowo oferty.

Sezon "paragonów grozy"

Jeszcze więcej niż o wysokich cenach w polskich hotelach, mówi się o słynnych "paragonach grozy" z restauracji w nadmorskich czy mazurskich kurortach. Internautów straszą zdjęcia rachunków opiewających na niemal 100 złotych - za jedną osobę, czasami za samo danie główne. Aż tak wysokie kwoty są rzadkością, drożyzna w przypadku ryby z ziemniakami i surówką częściej oznacza jednak okolice 50 złotych, a nie ich dwukrotności. Ale krążące w sieci zdjęcia nie wzięły się znikąd, przy braku rozeznania i odrobinie pecha można nadziać się i na taką ofertę.

Nasiłowski zaznacza, że "paragony grozy" straszą przede wszystkim w kurortach, które żyją głównie z turystyki. - Wiele restauracji np. we Władysławowie działa w trybie sezonowym. Właściciele muszą zarobić na cały rok w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Obsługa w takich lokalach pracuje często za najniższą krajową, więc jej wzrost automatycznie przekłada się na wzrost cen. Jako że drożeje też żywność, właściciele są zmuszeni do podwyżek rzędu 10-20 proc. A są i tacy, którzy próbują wykorzystać inflację i podnoszą ceny nawet o połowę - mówi przedstawiciel Polskiej Izby Turystyki.

Podrożały też desery. Będący flagowym lodem nadbałtyckich kurortów świderek, nawet mały, kosztuje przynajmniej 7-8 złotych. Ten większy - nie mniej niż "dyszkę". Za gofry, kilka lat temu dostępne w dzisiejszej cenie świderka, w wersji z kilkoma dodatkami zapłacimy obecnie powyżej 20 złotych. Czyli tyle, za ile jeszcze kilka sezonów temu dało się zjeść obiad.

Góry cenowo nie pozostają dłużne swojej konkurencji z północy Polski. Grillowany oscypek z żurawiną przed pandemią kosztował 2-3 złote. Dziś nie znajdziemy raczej sprzedawcy, który oferowałby go w cenie niższej niż 5 złotych. Na zakopiańskich Krupówkach cena góralskiego przysmaku coraz częściej zbliża się do granicy 10 złotych.

Krupówki, ZakopaneShutterstock

Wakacyjne plany Polaków

A jak wysokie ceny przekładają się na wakacyjne plany Polaków? Jak wynika z badania przeprowadzonego pod koniec maja na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej, 65 proc. mieszkańców naszego kraju planowało wakacyjny wyjazd. To o 18 proc. więcej niż przed rokiem, gdy turystykę paraliżowały jeszcze obostrzenia związane z pandemią COVID-19.

Podobny odsetek respondentów deklarował, że w tym roku na wakacje zamierza wydać więcej niż rok temu. Nie jest to raczej wynik poprawy sytuacji finansowej czy zmiany podejścia - w ciągu dwunastu miesięcy ceny urosły po prostu tak wyraźnie, że trudno liczyć na mniejsze, lub nawet podobne, wydatki.

ZOBACZ TEŻ: "Druga Chorwacja". Albania to hit ostatnich sezonów i szansa na tanie wakacje za granicą

Jednocześnie ponad połowa ankietowanych na letni wyjazd chce wydać nie więcej niż 2000 złotych na osobę. Tylko 17 proc. respondentów zakłada, że ich wakacyjne wydatki przekroczą 3000 złotych. A przecież przy wszechobecnej drożyźnie zmieszczenie się nawet w tej kwocie może być sporym wyzwaniem.

Choć Polacy chcą podróżować, obecny sezon dla rodzimego rynku turystycznego jest gorszy niż poprzednie lata, nawet te, w których gospodarkę paraliżowała pandemia. Nasiłowski mówi o 20-proc. spadku obłożenia w polskich hotelach i pensjonatach. - Po zniesieniu większości obostrzeń związanych z podróżowaniem turyści wybierają wyjazd zagraniczny zamiast wczasów w Polsce - dodaje. Na południu Europy taniej nie jest, ale ceny nie odbiegają już od tych polskich tak wyraźnie, jak jeszcze kilka lat temu.

ZOBACZ TEŻ: Szeroka na 200 metrów i z najcieplejszą wodą. Ranking najpiękniejszych plaż w Polsce

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP