Musk zaprezentował najnowsze dziecko. Podbije rynek?


Wielka premiera na rynku motoryzacyjnym. Swoje najnowsze dziecko zaprezentowała Tesla Motors. Model 3 będzie kosztował 35 tys. dolarów i głównie za sprawą ceny, ma zrewolucjonizować rynek. Producent mierzy w motoryzacyjną klasę średnią.

Model 3 jest ok. 20 proc. mniejszy niż Model S, a do pierwszej "setki" rozpędzi się w ciągu mniej niż 6 sekund. Maksymalny zasięg samochodu na jednym ładowaniu akumulatora wyniesie ponad 346 kilometrów (215 mil).

Wewnątrz pojazdu znajduje się m.in. 15-calowy panoramiczny dotykowy wyświetlacz. Dach samochodu zostanie natomiast wykonany z jednego kawałka szkła. W Modelu 3 będzie również dostępna autopilota.

Kolejki przed salonami

Szef Tesla Motors Elon Musk prezentując w Hawthorne w Kalifornii Model 3 zapowiedział, że samochód trafi do produkcji w 2017 roku, a jego cena wyniesie 35 tys. dolarów. Mimo jednak długiego terminu oczekiwania, najnowsze dziecko producenta samochodów elektrycznych zamówiło już blisko 140 tysięcy osób.

Jak pisze Reuters, fani motoryzacji ustawiali się w długich kolejkach do salonów Tesli w całej Kalifornii. Co przypomniało sceny znane z dotychczasowych premier giganta technologicznego Apple.

Do tej pory za flagowy model S trzeba było zapłacić co najmniej 70 tys. dol. (ok. 300 tys. zł), ale kupujący wydawali na ten pojazd - średnio - około pół miliona złotych. Stąd cena za Model 3 wydaje się niezwykle atrakcyjna. Tym bardziej, że amerykańscy kierowcy wybierający samochód elektryczny mogą liczyć na wsparcie rządu wynoszące 7,5 tys. dolarów.

Duża konkurencja

Model 3 pojawi się na już i tak zatłoczonym rynku samochodów luksusowych i elektrycznych, gdzie będzie rywalizował z Audi A4, BMW serii 3, czy Chevroletem Bolt EV od General Motors. A celem producenta z Doliny Krzemowej jest sprzedaż 500 tys. egzemplarzy samochodu rocznie do 2020 roku.

Choć to nie lada wyzwanie.

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku sprzedaż wszystkich samochodów elektrycznych i hybrydowych spadła bowiem o prawie 9 procent do 60 384 pojazdów, wynika z danych stowarzyszenia Electric Drive Transportation Association.

Kupujesz samochód? Zobacz sześć rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę:

Kupujesz samochód? Zobacz sześć rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę
Kupujesz samochód? Zobacz sześć rzeczy, na które musisz zwrócić uwagęTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości