Rajd bitcoina, strach przed robotami i rewolucja w sieci. Taki był rok 2017 w technologiach

Rajd bitcoina, globalne ataki hakerów oraz gorące premiery smartfonów. Rok 2017 w technologiiShutterstock, mat. prasowe

Rajd bitcoina, globalne ataki hakerów oraz gorące premiery smartfonów. Między innymi te wydarzenia zdominowały mijający rok w świecie technologii.

1. Bitcoin w cenie

To był niesamowity rok dla tej kryptowaluty. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy jej kurs wzrósł o ponad 1000 procent. W efekcie, pozwoliło to na przekroczenie po raz pierwszy w historii bariery 20 tysięcy dolarów za bitcoina.

Kryptowaluta odnotowała jednak także kilka spektakularnych załamań. Jedno z największych miało miejsce zresztą w ostatnich dniach, bo między 20 a 22 grudnia, kiedy jej cena spadła z około 18 tysięcy do poziomu nieco powyżej 11 tysięcy dolarów.

Bitcoin przestaje też być już tylko internetową ciekawostką. W grudniu doczekał się debiutu na giełdzie CBOE w Chicago. Dodatkowo, starania o wprowadzenie opcji dla tej kryptowaluty ma podjąć również japońska giełda TFX, a także amerykański NASDAQ.

Z drugiej strony BTC nie przestaje budzić kontrowersji. Część największych banków inwestycyjnych, w tym Goldman Sachs, zapowiedziała ograniczenie lub całkowite zablokowanie dostępu klientów do obrotu kryptowalutami. Z rezerwą o rozwoju kryptowalut wypowiadali się też przedstawiciele między innymi Narodowego Banku Polskiego. Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz przyznał, że "gdyby okazało się, że sytuacja na rynku kryptowalut idzie w złym kierunku, należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem zakazu ich funkcjonowania". Obawy wzbudza nie tylko duża zmienność kursu, ale też brak regulacji i kradzieże wirtualnych walut.

Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty
Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowalutyTVN24 BiS

2. Bezramkowce w natarciu

We wrześniu oczy wszystkich maniaków nowych technologii były skierowane na kalifornijskie Cupertino. To właśnie tam zaprezentowano iPhone'a X, który został przygotowany specjalnie na 10. rocznicę premiery pierwszego smartfona firmy.

W jubileuszowym modelu wprowadzono kilka rewolucyjnych zmian. Telefon nie ma znanego z wcześniejszych produktów Apple przycisku Home, którego funkcję we wszystkich aplikacjach przejęło przesunięcie palcem w górę. Przedni panel niemal w całości wypełnia ekran. "On nie ma ekranu. On jest ekranem" - możemy przeczytać na stronie producenta.

To zresztą ogólny trend na rynku telefonów. W kwietniu na rynku pojawiły się smartfony z dużymi ekranami, niemal bez ramek. Chodzi o Samsunga Galaxy S8 i LG G6. Miesiąc później to grono powiększyło się o smartfona twórcy Androida Andy'ego Rubina. Essential Phone, bo tak nazywa się model, ma ekran o przekątnej 5,6 cala z zaokrąglonymi rogami.

Cechy bezramkowca spełnia także jedno z najnowszych dział chińskiego producenta - Xiaomi Mi Mix 2. On natomiast trafił do sprzedaży pod koniec minionego roku.

3. Globalne ataki hakerskie

Ten rok stał także pod znakiem globalnych ataków hakerskich. Do najgłośniejszych należał ten spowodowany przez wirusa WannaCry. To złośliwe oprogramowanie, które w maju szyfrowało komputery i żądało okupu.

Ofiarami serii ataków padły szpitale, banki i inne firmy na całym świecie. Według szacunków ekspertów, WannaCry przyniosło straty finansowe w wysokości 8 miliardów dolarów.

Niemal miesiąc później pojawiło się inne, równie poważne zagrożenie znane jako Petya. Pierwszym celem zmasowanego ataku hakerskiego - wymierzonego w system bankowy i telekomunikacyjny, rządowe sieci komputerowe, najważniejsze lotniska w kraju, ciepłownie, elektrownie oraz metro w Kijowie - była Ukraina.

Cyberprzestępcy wykorzystywali złośliwą aktualizację do popularnego za naszą wschodnią granicą programu do rozliczeń finansowych.

Zagrożenie dotarło także między innymi do Polski, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. W związku z atakami cybernetycznymi pod koniec czerwca ówczesna premier Beata Szydło zwołała nawet posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy nasiliły się również ataki metodą DDoS, które infekują komputery tworząc sieć zwaną botnetem. Nie brakowało także kampanii phisingowych. Ostrzeżenia o wiadomościach, w których oszuści podszywają się pod inne osoby lub instytucje pojawiały się w tym roku wyjątkowo często.

Zagrożenia dotyczyły także urządzeń mobilnych. Choćby w grudniu ekspertom z firmy Eset udało się unieszkodliwić aplikacje przechwytujące dane logowania do bankowości mobilnej czternastu polskich banków.

Wszystko, co wiemy o ataku hakerskim Petya
Wszystko, co wiemy o ataku hakerskim PetyaTVN24 BiS

4. Bój o neutralność internetu

Skoro już o internecie mowa, to na uwagę zasługuje decyzja podjęta w grudniu przez amerykańską Federalną Komisję do spraw Łączności, która zniosła przepisy gwarantujące neutralność sieci.

Może to być koniec internetu jaki znamy.

Zniesiona zasada zapewniała bowiem, że ruch w internecie traktowany był na jednakowych warunkach. Dostawcy nie mogli blokować działających zgodnie z prawem stron internetowych i aplikacji. Zakazane było też spowalnianie transferu danych wybranym firmom na przykład ze względu na niewygodną treść przez nich publikowaną.

Teraz to się jednak zmieni, a nowe przepisy wejdą w życie w 2018 roku. Zdaniem krytyków reformy, jeśli czarny scenariusz się spełni, użytkownicy mogą mieć ograniczony dostęp do publikowanych treści.

Na zablokowanie zmian mają nadzieje technologiczni giganci między innymi Facebook, Amazon czy Netflix. Protestujące firmy nowe przepisy nazywają "szkodliwymi i rozczarowującymi". Ponadto, na ulicach między innymi Los Angeles i Waszyngtonu demonstrowali zwolennicy utrzymania obowiązujących zasad.

Na razie zmiany przyjęte za oceanem nie wpływają wprawdzie na Polskę, ale stanowią niepokojący precedens. Kto wie, czy za jakiś czas za wprowadzeniem podobnych rozwiązań nie będą lobbować europejscy operatorzy.

5. Walka z fake newsami

Nie ma chyba na świecie osoby, która w mijającym roku nie usłyszała o fake newsach. Jeden z najsłynniejszych słowników języka angielskiego Collins Dictionary podał nawet, że to najpopularniejsze słowo 2017 roku.

To zwrot, który często pojawiał się w debacie publicznej, także w Polsce, by zwrócić uwagę na jakąś nieprawdziwą informację pojawiającą się w sieci. A takich w ostatnich miesiącach nie brakowało.

Dlatego z dezinformacją w sieci coraz mocniej zaczęły walczyć największe portale społecznościowe. Początek batalii miał miejsce po tym jak Facebook został oskarżony o bycie wykorzystywanym przez Rosję do szerzenia fałszywych treści w trakcie ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych. Podobne zarzuty padły również w stronę Twittera.

W połowie grudnia Facebook zapowiedział zmianę sposobu walki z dezinformacją. Według najnowszego pomysłu, platforma zamiast oznaczać fake newsy czerwoną flagą jako "kwestionowane", osadzi je w kontekście doniesień z innych źródeł.

Nad tym jak poradzić sobie z nieprawdziwymi informacjami zastanawia się także Ministerstwo Cyfryzacji. Resort w sierpniu przyznał, że pracuje nad "gwarancjami wolności słowa, bezpiecznym środowisku dla użytkowników i prawie do informacji". Gotowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną jeszcze jednak nie ma.

6. Obawy przed sztuczną inteligencją i robotami

Gorącym tematem w dyskusjach światowych wizjonerów, futurologów i technologicznych guru była sztuczna inteligencja i jej potencjalny wpływ na nasze życie.

W sierpniu 116 ekspertów w tej dziedzinie podpisało się pod listem otwartym alarmującym przed robotami mordercami. Jak wskazali w piśmie, do ich powstania doprowadzić może dalszy rozwój badań nad stworzeniem inteligentnej broni.

Wśród podpisanych pod listem otwartym są Elon Musk, czy Mustafa Suleyman, specjalista do spraw sztucznej inteligencji w Google. Szef Tesli wielokrotnie ostrzegał zresztą w tym roku przed AI, twierdząc, że jej rozwój może nawet doprowadzić do zagłady naszego gatunku.

Odmienne zdanie ma w tej sprawie choćby Mark Zuckerberg. Szef Facebooka jest znacznie większym optymistą. W lipcu przekonywał, że sztuczna inteligencja będzie służyć ludzkości i pozwoli ocalić wiele żyć np. poprzez wykorzystanie jej w autonomicznych pojazdach.

Na razie większym problemem wydaje się rosnąca lista zawodów, które już wkrótce mogą zostać zastąpione przez maszyny. Zstawienie aż 700 profesji przygotowali w minionych miesiącach naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie. Ich zdaniem najbardziej zagrożeni są doradcy kredytowi, recepcjoniści, asystenci prawni.

Wydarzeniem bez precedensu było w październiku przyznanie Sophii, humanoidalnemu robotowi, obywatelstwa Arabii Saudyjskiej. To pierwsza taka sytuacja na świecie, która wydaje się, że potwierdza, w których kierunku zmierza rozwój technologii.

Roboty zastąpią ludzi. Oto zawody, które przetrwają najdłużej
Roboty zastąpią ludzi. Oto zawody, które przetrwają najdłużejReuters, TVN24 BiS

7. Ekonomia współdzielenia na rozdrożu

Nie potrzebujesz wiertarki, tylko dziury w ścianie. To hasło, które oddaje sens tzw. ekonomii współdzielenia. Firmy działające pod jej sztandarem - takie jak Uber czy AirBnB - jeszcze kilka lat temu wydawały się mieć przed sobą biznesową drogę usłaną różami. W tym roku okazało się, że te róże mają sporo kolców.

Uber musiał się mierzyć z protestami taksówkarzy i obostrzeniami wprowadzanymi przez władze w kolejnych krajach. Na zachodzie Europy UberPop, czyli najtańsza opcja prowadzenia usług, w ramach której nie są potrzebne żadne koncesje na przewóz osób, jest już zakazana. W przypadku Danii i Węgier siła nacisków na Ubera była tak duża, że korporacja musiała wycofać się z rynku. Procesy przeciwko firmie wytoczono między innymi w Hiszpanii, we Włoszech i na Słowacji. W listopadzie firma straciła licencję na działalność w Londynie.

Także w Polsce przeciw firmie protestowali taksówkarze, którzy przez jej działalność tracą sporą część klientów. Precyzyjnie działalność firmy w naszym kraju ma uregulować nowela ustawy o transporcie drogowym przygotowana w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, której kształt poznaliśmy w tym roku. Obecnie jest ona na etapie konsultacji społecznych.

Zmiany w dotychczasowej działalności Uber może spowodować także grudniowy wyrok Trybunału Unii Europejskiej, który uznał, że firmą działalnością w branży transportowej, a nie platformą dostarczającą aplikację elektroniczną (o czym przekonywała sama firma). Oznacza to, że lokalne władze mogą traktować Ubera tak samo jak inne firmy z branży przewozowej i nakładać na niego takie same obciążenia.

Tak jak taksówkarze narzekają na Ubera, tak hotelarze swoje działa wymierzają w Airbnb, czyli serwis zawierający prywatne oferty wynajmu mieszkań dla turystów.

Serwis w tym roku znalazł się w ogniu krytyki. Część krajów, jak choćby Niemcy, czy Francja, chciałoby kompleksowego uregulowania jego działalności. Jednym z głównych powodów jest spadek liczby mieszkań dostępnych zwykłym mieszkańcom zainteresowanym wynajmem na dłuższy czas, a nie tylko na kilka dni, jak ma to miejsce w przypadku turystów.

Od początku grudnia w Paryżu turystom można wynajmować tylko oficjalnie zarejestrowane mieszkania. Wcześniej podobne regulacje wprowadzono w Berlinie. Z kolei kary za wynajem mieszkań turystom wprowadzono w Monachium.

8. Moda na retro

Ten rok to także moda na technologiczne retro, czyli powrót do gadżetów, którymi bawiliśmy się w latach 80. i 90. Odświeżanie klasyki wypuściło choćby Nintendo, które na pniu w liczbie niemal 2,5 miliona egzemplarzy wyprzedało konsolę NES Classic Edition.

Nostalgię za grami z lat 80. i 90. postanowiła też wykorzystać firma AtGames. W lipcu ogłosiła ona start przedsprzedaży konsol retro Atari Flashback 8 Gold i Sega Genesis Flashback.

Z kolei samo Atari zaprezentowała Ataribox, pierwszą konsolę od 20 lat.

Tęsknota za minionymi latami widoczna jest także w branży telefonicznej. W maju do sprzedaży trafiła odświeżona kultowa Nokia 3310.

Nowa odsłona aparatu nawiązuje do poprzednika przede wszystkim charakterystycznym kształtem z zaokrąglonymi krawędziami. Nie mogło również zabraknąć klasycznego dzwonka Nokia Tune i popularnej gry Snake.

W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, nowa Nokia 3310 ma jednak kolorowy wyświetlacz o wielkości 2,4 cala. Pierwotnie, model 3310 pojawił się na rynku w 2000 roku.

9. Rewolucja w transporcie

Robiąc rachunek za 2017 rok można dojść do wniosku, że jesteśmy krok bliżej rewolucji w transporcie. Ma się ona dokonać m.in. dzięki Hyperloopowi, czyli połączeniu pociągu z samolotem odrzutowym. Podróż nowoczesnym środkiem transportu ma odbywać się w stalowych kapsuł wewnątrz próżniowych rur. Pojazdy mają unosić się dzięki lewitacji magnetycznej.

Konsorcjum Hyperloop One - jedno z rozwijających tę koncepcję - poinformowało o udanych testach, które odbyły się w maju na pustyni w Nevadzie. Próba trwała nieco ponad 5 sekund, a kapsułę udało się rozpędzić zaledwie do 112 kilometrów na godzinę, ale i tak towarzyszyły jej wielkie emocje. Docelowo Hyperloop ma osiągać prędkość dochodzącą aż do 1200 kilometrów na godzinę.

Jakby tego było mało, w październiku w Chinach przeprowadzono pierwsze testy prototypu w pełni autonomicznego samolotu przeznaczonego do transportu cargo. AT 200 osiąga prędkość 300 kilometrów na godzinę i zabiera na pokład 1,5 ton ładunku.

W tym samym miesiącu także Dubaj przeprowadził pierwsze loty testowe Volocoptera, czyli autonomicznej taksówki powietrznej. Maszyna ma zabierać na pokład maksymalnie dwie osoby, skorzystanie z nowoczesnego transportu ma być dostępne od 2020 roku.

Także autonomiczne ciężarówki to już nie science-fiction. O tym, że tak jest przekonaliśmy się za sprawą elektrycznego pojazdu wyprodukowanego przez firmę Einride. Jej ciężarówka, która ma 7 metrów długości, na jednym ładowaniu przejeżdża 200 kilometrów.

Podniebna rewolucja coraz bliżej. Testy samolotu bezzałogowego
Podniebna rewolucja coraz bliżej. Testy samolotu bezzałogowegoTVN24 BiS

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Nie jest wyrokiem bycie prezesem czy członkiem zarządu jakiejkolwiek firmy - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Grażyna Piotrowska-Oliwa, menadżerka, inwestorka i była prezeska PGNiG, odnosząc się do słów Daniela Obajtka o "piekle", które miał przeżywać kierując Orlenem. Odniosła się także do utraconych 1,6 mld zł przedpłaty za ropę z Wenezueli. - Widzę ogromny brak konsekwencji. Mówimy o byciu czempionem, potentatem w Europie. Żaden jednak nie płaci zaliczek w stu procentach - zwracała uwagę.

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Źródło:
TVN24

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

ByteDance nie zamierza poddać się i wyzbyć się swojego biznesu w Stanach Zjednoczonych po podpisaniu przez Joe Bidena ustawy delegalizującej TikTok - podaje BBC. Wcześniej przedstawiciele TikToka zapowiadali, że zaskarżą w sądzie "niekonstytucyjną" decyzję prezydenta USA. Szef TikToka Shou Zi Chew podkreślił, że firma "nigdzie się nie wybiera".

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Źródło:
PAP

Warburg Pincus, właściciel Gemini, jednej z największych sieci aptek w Polsce, oczekuje od Polski wypłaty odszkodowania za tak zwaną Aptekę dla aptekarza albo zmiany prawa. Firma daje czas stronie polskiej do maja. Według nieoficjalnych informacji amerykański gigant może zażądać nawet 25 miliardów dolarów. Resort zdrowia jeszcze w tej sprawie nie odpowiedział - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Polsce grozi gigantyczny pozew od amerykańskiej firmy. Ostatnie chwile na odpowiedź

Polsce grozi gigantyczny pozew od amerykańskiej firmy. Ostatnie chwile na odpowiedź

Źródło:
PAP

Ośmioosobowa Spółdzielnia Mleczarska w Łużnej (woj. małopolskie) pierwszy duży rachunek za gaz otrzymała już w styczniu. 32 tysiące złotych, zamiast sześciu, które płacili dotychczas. - Wystraszyłam się i mówię do ludzi, że gasimy piece, siedzimy w zimnie - opowiada redakcji biznesowej tvn24.pl Barbara Niemaszyk, prezeska firmy. Ostatnia mleczarnia w powiecie gorlickim zmaga się z groźbą zamknięcia działalności. Pytamy PGNiG, co mają zrobić takie małe firmy.

Po trzycyfrowej podwyżce rachunku są na skraju upadku. "Gasimy piece, siedzimy w zimnie"

Po trzycyfrowej podwyżce rachunku są na skraju upadku. "Gasimy piece, siedzimy w zimnie"

Źródło:
tvn24.pl

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Orlen miała w 2023 roku 20,7 miliarda złotych zysku netto - podała spółka w raporcie rocznym. W 2022 roku zysk netto spółki wyniósł 39,8 miliarda złotych. Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w liście do akcjonariuszy zwrócił uwagę, że skonsolidowany wynik za 2023 rok obciążyły odpisy wartości aktywów na 17,2 miliarda złotych, co "podważa trafność niektórych decyzji poprzedników".

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jedna z siedmiu takich niedziel w tym roku. Kolejna handlowa niedziela wypada 30 czerwca.

Handlowy kalendarz na najbliższe dni. Czy zrobimy zakupy w niedzielę?

Handlowy kalendarz na najbliższe dni. Czy zrobimy zakupy w niedzielę?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sąd Najwyższy na czwartkowym posiedzeniu Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Zawarto w niej pięć punktów.

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Źródło:
PAP

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Przed Polską pojawiła się szansa na otrzymanie unijnych funduszy na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Parlament Europejski poparł bowiem w głosowaniu zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej, na której znalazł się również CPK.

CPK trafił na ważną listę

CPK trafił na ważną listę

Źródło:
PAP

Sieć Pepco poinformowała o wycofaniu dwóch produktów ze swojej oferty z powodu zagrożenia dla zdrowia lub życia. Chodzi o body dla niemowląt, od którego mogą oderwać się małe części i może dojść do zakrztuszenia. A także o damski portfel wykonany z materiału, który zawiera szkodliwe ftalany.

Pepco wycofuje dwa produkty z powodu zagrożenia dla zdrowia

Pepco wycofuje dwa produkty z powodu zagrożenia dla zdrowia

Źródło:
tvn24.pl

Rada Ministrów przyjęła w czwartek rozporządzenie w sprawie pomocy dla rolników. - Rolnicy, którzy sprzedali zboże po zaniżonych cenach, nie stracą, uzyskają odpowiednie wyrównanie - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak mówił natomiast, na jakich zasadach udzielana będzie pomoc.

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Źródło:
PAP

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał, że padł ofiarą oszustwa, a jego auto ma podrobiony VIN i "bliźniaka" we Francji. Wspomniany przekręt oszuści stosują od lat, a jego wykrycie nie zawsze może być proste. Jak dochodzi do takich oszustw i co zrobić, by się przed nimi chronić?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów. TSUE nałożył na nasz kraj karę finansową. Resort rodziny podkreślił, że wyrok to konsekwencja "zaniedbania rządu PiS", a w Sejmie jest już projekt odpowiedniej ustawy.

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza PKO BP powołała Michała Sobolewskiego na stanowisko wiceprezesa banku - podał bank w czwartkowym komunikacie giełdowym.

Zmiany w zarządzie największego banku w Polsce. Nowy wiceprezes

Zmiany w zarządzie największego banku w Polsce. Nowy wiceprezes

Źródło:
tvn24.pl

Orlen w piątek uruchomi majówkową promocję na tankowanie. Z obniżek, wynoszących nawet 40 groszy na litrze, będą mogli skorzystać uczestnicy programu lojalnościowego. Będzie obowiązywał limit pojedynczego tankowania w promocyjnej cenie.

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyły rekordowe wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Najwięcej, bo ponad pół miliarda złotych trafiło na program Czyste Powietrze. "Przyśpieszamy z inwestycjami"- podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz.

"Rekordowe wypłaty z KPO". Ministra o pierwszych przelewach

"Rekordowe wypłaty z KPO". Ministra o pierwszych przelewach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że część z nich będzie mogło być przeprowadzane poza stacją kontroli. Dotyczy to między innymi ciągników rolniczych. Zmiany mają wejść w życie od początku czerwca 2024 roku.

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Czy najważniejsi prokuratorzy Prokuratury Krajowej za czasów Zbigniewa Ziobry celowo kumulowali zaległe urlopy, aby odchodząc z pracy zgarniać ogromne ekwiwalenty za niewykorzystany urlop? - pyta w czwartek "Gazeta Wyborcza". Jak pisze dziennik rekordzista miał zgromadzić 158 dni zaległego urlopu, za który dostał ekwiwalent w wysokości 366,5 tys. zł brutto.

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

Źródło:
PAP

Apple straciło koronę największego sprzedawcy smartfonów w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych firmy badawczej IDC dostawy smartfonów tej firmy spadły o 6,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Analitycy wskazują, że to wynik intensywnej konkurencji.

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Źródło:
Reuters

To nie jest tak, że o tu w tym momencie naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają - powiedział Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii o wprowadzaniu programu Mieszkanie na start oraz jego potencjalnych efektach na rynek nieruchomości.

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

Źródło:
TVN24

W czwartek 25 kwietnia w Wenecji wprowadzono system rezerwacji wizyt i opłat. Ma on na celu zredukowanie liczby jednodniowych turystów, którzy tworzą tłum i nie zostawiają w mieście większych pieniędzy. Lokalne władze po godzinie 11 poinformowały, że w pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów zarejestrowano około 80 tysięcy gości.

Pierwsi turyści zarejestrowali swoją wizytę. Wenecja liczy chętnych

Pierwsi turyści zarejestrowali swoją wizytę. Wenecja liczy chętnych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP