Morawiecki pisze do prezesów Big Techów. "Państwa wsparcie jest niezbędne"

Źródło:
PAP
Dlaczego fake newsy tak szybko się rozprzestrzeniają? Zawód: dziennikarz. Debata | 19 września 2021
Dlaczego fake newsy tak szybko się rozprzestrzeniają? Zawód: dziennikarz. Debata | 19 września 2021tvn24
wideo 2/5
Dlaczego fake newsy tak szybko się rozprzestrzeniają? Zawód: dziennikarz. Debata | 19 września 2021tvn24

Premier Mateusz Morawiecki i liderzy państw regionu: Ukrainy, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji i Estonii piszą do prezesów spółek Big Tech w sprawie walki z dezinformacją i wskazują na pomocne dla wspólnej sprawy działania ze strony platform internetowych.

Pod listem podpisani są premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Mołdawii Dorin Recean, Czech Petr Fiala, Słowacji Eduard Heger, Estonii Kaja Kallas, Łotwy Kirsjanis Karins, Litwy Ingrida Szimonyte oraz Ukrainy Denys Szmyhal.

Premierzy o wojnie informacyjnej

Premierzy zwracają się do prezesów spółek sektora Big Tech z wezwaniem do działania. "Demokratyczne kraje na całym świecie mierzą się dziś z dezinformacją, która narusza nasz pokój i stabilność. Państwa wsparcie jest niezbędne, aby wyjść z tego starcia zwycięsko" - podkreślają.

"Platformy technologiczne stały się wirtualnymi polami bitwy, a wrogie, obce mocarstwa wykorzystują je do rozpowszechniania fałszywych narracji, które przeczą doniesieniom opartym na faktach. Dezinformacja to jedna z ich najważniejszych i najbardziej dalekosiężnych broni. Tworząc i rozprzestrzeniając fałszywe narracje, umożliwia im ona realizację szkodliwych działań na poziomie strategicznym" - czytamy.

Jak wskazano, w następstwie brutalnej inwazji Rosji na sąsiadującą Ukrainę Mołdawia znalazła się w samym sercu wojny informacyjnej. "Jednak atakowane są także wszystkie nasze kraje, ponieważ, nawet jeśli bezpośrednie cele ataków są różne, ostateczne zamierzenia wojny informacyjnej są jednakowe" - zaznaczyli premierzy w liście.

"Manipulacje informacyjne i ingerencje (w tym dezinformacja) ze strony zagranicznych czynników, są stosowane w celu destabilizacji naszych krajów, osłabienia naszych demokracji, zablokowania akcesji Mołdawii i Ukrainy do Unii Europejskiej oraz osłabienia naszego wsparcia dla Ukrainy w obliczu agresywnej napaści ze strony Rosji" - czytamy.

Liderzy podkreślają, że "media społecznościowe stały się potężnym kanałem rozpowszechniania fałszywych i manipulujących narracji". "Płatne reklamy i sztuczne promowanie treści na platformach spółki Meta, w tym na platformie Facebook, są często wykorzystywane, by nawoływać do gwałtownych niepokojów społecznych, wszczynać uliczne rozruchy czy destabilizować rządy" - wskazują.

Apel o czujność

Zwracają uwagę, że "spółki sektora Big Tech powinny zachować czujność i unikać sytuacji, w których są wykorzystywane jako środek do realizacji takich celów". "Potentaci technologiczni winni podjąć kroki w celu zapewnienia, że prowadzone przez nich platformy nie są wykorzystywane do szerzenia propagandy lub dezinformacji służącej promowaniu wojny czy usprawiedliwianiu zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości bądź innych form przemocy" - napisano.

"Spółki sektora Big Tech powinny zacieśnić współpracę z szerokim gronem zainteresowanych stron, takich jak rządy, społeczeństwo obywatelskie, eksperci, środowisko akademickie, niezależne media i podmioty sprawdzające fakty, a także zwiększyć swoje zaangażowanie w tym zakresie. Partnerzy ci są niezbędni do tego, by zapewnić skuteczną reakcję całego społeczeństwa na wspomniane zagrożenie" - czytamy.

"Spółki sektora mediów społecznościowych na bieżąco aktualizują swoje polityki w zakresie moderowania treści, zwiększają swoje możliwości w tym obszarze, stosują etykiety treści czy wprowadzają ograniczenia w udostępnianiu treści za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości. Fakt ten zasługuje na pochwałę, jednak wciąż należy zrobić więcej" - dodają.

Premierzy wskazują też na pomocne dla wspólnej sprawy działania. "Platformy internetowe powinny podjąć konkretne środki, aby zapobiec wykorzystywaniu oferowanych przez nie usług jako narzędzi do realizacji szkodliwych działań. Obejmuje to odmowę przyjmowania płatności od osób, które zostały ukarane za działania przeciwko demokracji i prawom człowieka" - podkreślają.

"Algorytmu muszą być bardziej przejrzyste"

Według premierów "w zakresie promowania treści algorytmy winny przedkładać dokładność i prawdziwość nad zaangażowanie użytkowników". "Muszą być ponadto bardziej przejrzyste" - wskazują. "Społeczeństwo powinno mieć możliwość zapoznania się z polityką platform internetowych, a także sposobem jej egzekwowania. Niezwykle ważne jest, aby środowiska naukowo-badawcze mogły uzyskać dostęp do danych należących do platform bezpłatnie lub w dogodnej cenie, aby zrozumieć taktyki i techniki stosowane przez kampanie manipulacyjne i wrogie podmioty" - dodają.

"Platformy powinny przydzielić odpowiednią liczbę pracowników oraz odpowiednie zasoby finansowe, aby skutecznie odpowiedzieć na wyzwania związane z moderowaniem treści. Dotyczy to w szczególności złożonego obszaru, jakim jest mowa nienawiści, w którym zautomatyzowane algorytmy mogą okazać się niewystarczające, a ocena przez człowieka ma kluczowe znaczenie" - podkreślają.

W ocenie szefów rządów, "platformy winny podjąć działania w odpowiedzi na rosnące zagrożenie dla demokracji, jakie stwarza technologia deepfake i inne dezinformacyjne treści generowane przez sztuczną inteligencję, zwłaszcza pochodzące od wrogich podmiotów zagranicznych". "Platformy muszą zapewnić wyraźne oznaczanie treści typu deepfake oraz tekstów napisanych przez sztuczną inteligencję, aby umożliwić identyfikację zautomatyzowanych kampanii manipulacyjnych. Potrzebne są zatem stałe inwestycje w narzędzia do identyfikacji treści o charakterze deepfake, jak również wygenerowanych automatycznie tekstów" - podają premierzy.

Jak zaznaczyli, "odpowiedzią na te problemy musi być spójne, globalne podejście do regulacji, a także samoregulacja ze strony technologicznych potentatów". "Z uwagi na globalną dominację niewielkiej liczby podmiotów działających w tym sektorze, potrzeba ta jest jeszcze bardziej nagląca" - wskazują premierzy.

"Wzywamy do działania, ponieważ informacyjne manipulacje i ingerencja ze strony obcych podmiotów, w tym kampanie dezinformacyjne, stanowią zagrożenie dla demokracji, stabilności i bezpieczeństwa narodowego" - apelują.

"Giganci sektora Big Tech mają możliwości niezbędne do tego, by stać się ważnymi sojusznikami w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz zwalczania wrogich ataków informacyjnych przeciwko demokracjom i międzynarodowemu porządkowi opartemu na zasadach. Wzywamy Państwa do nawiązania współpracy z demokratycznymi rządami i społeczeństwem obywatelskim oraz do wspólnych działań na rzecz ochrony integralności informacji i zapewnienia bezpieczeństwa naszym społeczeństwom" - napisali premierzy Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji i Estonii w liście, który został opublikowany m.in. na stronie szefa polskiego rządu.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Pensja minimalna w Polsce ma wzrosnąć od 1 stycznia 2025 roku. "Podwyżka będzie obciążeniem, którego nie udźwigną mniejsi przedsiębiorcy" - twierdzi w komunikacie Polska Izba Handlu (PIH). Zdaniem przedstawicieli organizacji zniechęci ona inwestorów, a także podbije inflację.

Podwyżka dla milionów Polaków, ryzyko dla tysięcy firm

Podwyżka dla milionów Polaków, ryzyko dla tysięcy firm

Źródło:
PAP

Projekt ustawy budżetowej na 2025 rok został przekazany Radzie Dialogu Społecznego - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. Projekt zakłada między innymi 7-procentowy wzrost płac, 5-procentowe podwyżki dla budżetówki, 3,9-procentowy wzrost gospodarczy i 5-procentową inflację.

Projekt ustawy budżetowej przekazany Radzie Dialogu Społecznego

Projekt ustawy budżetowej przekazany Radzie Dialogu Społecznego

Źródło:
PAP

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050 oraz ministra do spraw równości Katarzyna Kotula z Lewicy poinformowały o swoich sprzeciwach wobec projektu dopłat do kredytów mieszkaniowych, zgłoszonych na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

"Twarde nie" dla kredytu 0 procent

"Twarde nie" dla kredytu 0 procent

Źródło:
PAP

Wydłużył się czas oczekiwania na wizyty w poradniach specjalistycznych, między innymi endokrynologicznej, gastroenterologicznej, kardiologicznej, okulistycznej i alergologicznej - wynika z rocznego sprawozdania z działalności NFZ za 2023 rok.

Pół roku w kolejce do specjalisty. Jest gorzej, niż było

Pół roku w kolejce do specjalisty. Jest gorzej, niż było

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad podatkiem wojennym - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami minister finansów Andrzej Domański. W ten sposób skomentował słowa szefa sejmowej komisji gospodarki Ryszarda Petru, który powiedział, że jedynym nowym podatkiem, "o którym się cicho rozmawia, jest ewentualnie podatek wojenny".

"Jest jeden podatek, o którym się cicho rozmawia". Minister komentuje

"Jest jeden podatek, o którym się cicho rozmawia". Minister komentuje

Źródło:
PAP

Rada Przedsiębiorczości apeluje do Ministra Finansów o wstrzymanie prac i dialog z biznesem dotyczący zmian podatkowych dla fundacji rodzinnych. "Konieczne jest wypracowanie rozwiązań służących dalszemu rozwojowi tej instytucji prawnej, a nie de facto jej zablokowanie lub wręcz zniszczenie" - ocenia Rada.

Opodatkowanie fundacji rodzinnych. Jest apel do ministra

Opodatkowanie fundacji rodzinnych. Jest apel do ministra

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprzeciwiają się proponowanym przez resort rodziny i pracy limitom zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. - To jest dowód na gospodarkę centralnie planowaną - ocenił w czwartek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców, zgodnie z zapisami w projekcie, wyniosą od 500 do 30 tysięcy złotych.

"Kolejne zagrożenie" i "drakońskie kary". Rządowy spór o zatrudnianie cudzoziemców

"Kolejne zagrożenie" i "drakońskie kary". Rządowy spór o zatrudnianie cudzoziemców

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o oddaniu do użytku nowego odcinka autostrady A2. Chodzi o 8,5 kilometra pomiędzy Kałuszynem a węzłem Groszki. Tym samym od czwartku autostrada A2 ma ponad 500 kilometrów długości. 

Jest nowy odcinek A2

Jest nowy odcinek A2

Źródło:
tvn24.pl

Z kalkulatora emerytalnego możesz korzystać teraz także w aplikacji mobilnej - przekazał w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wdrażane przez ZUS zmiany dotyczą również strony internetowej. - To pierwsza odsłona nowej wersji Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czyli eZUS - przekazał rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. W czwartkowy poranek nie obyło się bez problemów, internauci informowali o kłopotach przy logowaniu.

Tak można sprawdzić wysokość przyszłej emerytury

Tak można sprawdzić wysokość przyszłej emerytury

Źródło:
tvn24.pl

Polski PKB w drugim kwartale 2024 roku wzrósł o 3,2 procent rok do roku - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS). W pierwszym kwartale PKB wzrósł o 2 procent.

PKB w górę. Najnowsze dane

PKB w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Rekordowa sierpniówka i mocne ostatnie weekendy - drugi miesiąc wakacji poprawił nieco nastroje rodzimej branży turystycznej. Rezerwacji w sierpniu było o 35 procent więcej niż w lipcu, a chętnych do spędzenia nad morzem najbliższego weekendu wciąż przybywa. Jednak podsumowując sezon, trudno mówić o sukcesie finansowym branży, bo pobyty były bardzo krótkie, średnio mniej niż czterodniowe - wynika z analizy Nocowanie.pl, przeprowadzonej na kilka dni przed pierwszym dzwonkiem.

Zaskakujące dane na finiszu wakacji

Zaskakujące dane na finiszu wakacji

Źródło:
PAP

Przejęcie firmy Talgo, producenta taboru kolejowego, przez węgierską grupę Ganz-MAVAG zostało zablokowane przez wywiad - donosi hiszpański dziennik "El Pais". Dodano, że technologia, którą posiada hiszpańska spółka, mogłaby ułatwić logistykę wojskową Rosji w trakcie wojny z Ukrainą.

Wywiad zablokował przejęcie ważnej spółki przez Węgrów

Wywiad zablokował przejęcie ważnej spółki przez Węgrów

Źródło:
PAP

Moje serce łka, ale myślę, że jeszcze bardziej łka Andrzejowi Domańskiemu, bo o tym rozmawialiśmy - powiedziała w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o planowany przez rząd na 2025 rok deficyt w kwocie 289 miliardów złotych. Szefowa MZ odniosła się także do kwestii zmian w składce zdrowotnej.

Rekordowa dziura w budżecie. Ministra komentuje

Rekordowa dziura w budżecie. Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Skoro budżet pomieścił tyle wydatków, a dochody zmieniają się wolniej, to jest deficyt. Ogromny - napisał w komentarzu do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. - Podczas konferencji prasowej zarówno premier Donald Tusk, jak i minister finansów Andrzej Domański pokazywali głównie, na co rząd będzie wydawał pieniądze, a nie na czym będzie oszczędzał - zauważył ekonomista Banku Pekao Sebastian Roy.

Gigantyczne wydatki i deficyt. "Ogromny"

Gigantyczne wydatki i deficyt. "Ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Z Funduszu Modernizacyjnego przeznaczono już ponad 600 milionów złotych na zakup nowoczesnych liczników energii elektrycznej - wynika z komunikatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny budżet programu to miliard złotych.

Wielka wymiana liczników

Wielka wymiana liczników

Źródło:
PAP

Przewidziane w budżecie na 2025 rok rekordowo wysokie wydatki na obronność nie zmienią pozycji Polski wśród krajów NATO - już dzisiaj wydajemy najwięcej na ten cel pod względem relacji do PKB. W wartościach nominalnych Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie - za Niemcami, Wielką Brytanią i Francją.

Rekordowe wydatki. Polska w czołówce NATO

Rekordowe wydatki. Polska w czołówce NATO

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 rok - poinformowała w środę na platformie X Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Rząd przeznaczy na mieszkalnictwo 4,3 miliarda złotych - dodała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaznaczył, że wszystkie programy społeczne będą kontynuowane.

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 rok

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 rok

Źródło:
PAP

Rząd przyjął w środę projekt ustawy budżetowej na 2025 rok. - Deficyt budżetu państwa w 2025 roku wyniesie 289 miliardów złotych - powiedział minister finansów Andrzej Domański.

Potężny deficyt budżetowy. Minister ujawnia kwotę

Potężny deficyt budżetowy. Minister ujawnia kwotę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Była minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk miała być "fikcyjnie zatrudniona" jako doradczyni zarządu Totalizatora Sportowego. Spółka zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez jej byłego prezesa Olgierda Cieślika - informuje Wirtualna Polska. Według spółki Dmowska-Andrzejuk "nie była obecna w pracy przez 483 dni", a jako doradczyni miała zarobić ponad 438 tysięcy złotych.

Zarobiła prawie 440 tysięcy, przez 483 dni nie stawiła się w pracy. Zawiadomienie do prokuratury

Zarobiła prawie 440 tysięcy, przez 483 dni nie stawiła się w pracy. Zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Wirtualna Polska

Michael O'Leary, dyrektor generalny linii lotniczych Ryanair, wzywa do wprowadzenia ograniczeń dotyczących spożycia alkoholu na lotniskach. Jak przekonuje, częste akty przemocy, do których dochodzi w samolotach, mają związek właśnie ze spożywaniem alkoholu.

Ograniczenie spożycia alkoholu na lotniskach? "Nie chcemy mieć pretensji do ludzi, którzy piją"

Ograniczenie spożycia alkoholu na lotniskach? "Nie chcemy mieć pretensji do ludzi, którzy piją"

Źródło:
BBC, RTE

Mamy porozumienie z Ministrem Finansów w sprawie reformy składki zdrowotnej - ogłosiła Polska 2050 w mediach społecznościowych. Jak czytamy, składka zdrowotna zostanie obniżona.

Jest porozumienie w sprawie składki zdrowotnej

Jest porozumienie w sprawie składki zdrowotnej

Źródło:
tvn24.pl

W piątek czternastą emeryturę otrzyma ponad 740 tysięcy emerytów i rencistów. Kwota wypłaconych świadczeń to ponad jeden miliard złotych - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W tym roku "czternastka" w pełnej wysokości wyniesie 1780,96 zł brutto.

W piątek pierwsze wypłaty. Trafią na konta kilkuset tysięcy osób

W piątek pierwsze wypłaty. Trafią na konta kilkuset tysięcy osób

Źródło:
PAP

Gdy powstawały pierwsze, spotkały się z hejtem. Teraz odwiedza je coraz więcej gości, a hoteli dla dorosłych przybywa w całym kraju. Na czym one polegają i jakie są ich zalety? Jak podkreślają eksperci, hotele tylko dla dorosłych nie powstają wyłącznie z myślą o osobach bezdzietnych.

Jeszcze niedawno mierzyły się z hejtem. Hotele tylko dla dorosłych zyskują popularność

Jeszcze niedawno mierzyły się z hejtem. Hotele tylko dla dorosłych zyskują popularność

Źródło:
tvn24.pl

Ruch lotniczy na lotnisku w Eindhoven został wstrzymany w środę z powodu problemów informatycznych w ministerstwie obrony - poinformował port, nie podając szczegółów.

Paraliż na holenderskim lotnisku

Paraliż na holenderskim lotnisku

Źródło:
Reuters

W Lizbonie, stolicy Portugalii, funkcjonuje nieoficjalny "podatek" dla turystów - poinformował we wtorek portal dziennika "The Guardian". Gazeta przekazała, że turyści odwiedzający restauracje w Lizbonie muszą płacić więcej niż mieszkańcy, co ma zniechęcać część z nich do przyjazdu.

Nieoficjalny "podatek". Tak chcą zniechęcić turystów

Nieoficjalny "podatek". Tak chcą zniechęcić turystów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Płaca minimalna wzrośnie od 2025 roku. Jak wskazuje w piśmie skierowanym do ministry pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorstw Agnieszka Majewska, to duże obciążenie dla firm, które powinno zostać zrekompensowane. "Wielokrotnie zapowiadane zmiany mające odciążyć przedsiębiorców muszą zostać wprowadzone w życie, zanim wielu z nich zostanie zmuszonych do zamknięcia działalności" - zaapelowała.

"Zmiany muszą zostać niezwłocznie wprowadzone". Apel do ministry

"Zmiany muszą zostać niezwłocznie wprowadzone". Apel do ministry

Źródło:
PAP

W niektórych częściach Hiszpanii, popularnych wśród turystów, woda z kranu stała się tak słona, że nie nadaje się do spożycia. Mieszkańcy i turyści muszą ustawiać się w kolejkach po wodę butelkowaną albo aby pobrać ją ze specjalnych dystrybutorów.

Problemy z wodą na popularnym wybrzeżu. Turyści stoją w kolejkach do dystrybutorów

Problemy z wodą na popularnym wybrzeżu. Turyści stoją w kolejkach do dystrybutorów

Źródło:
CNN, Reuters