Ubezpieczenie AC chroni przed rozmaitymi rodzajami szkód, najczęściej również tych będących wynikiem zalania. Warto jednak pamiętać, że na to, czy dostaniemy odszkodowanie i w jakiej kwocie, wpływ będzie miało kilka ważnych czynników. Co zrobić, by dostać odszkodowanie po powodzi?
Zalanie samochodu w wyniku powodzi lub intensywnych opadów często niesie ze sobą bardzo poważne skutki. Zniszczone mogą zostać zarówno poszczególne części pojazdu, jak i całość konstrukcji. Przy kontakcie z wodą w pierwszej kolejności ucierpi tapicerka oraz układ elektryczny, jednak przy poważniejszych zalaniach usterka może objąć także skrzynię biegów i silnik.
W takich sytuacjach pomocne okaże się dobrowolne ubezpieczenie autocasco, chroniące przed szkodami, które powstały m.in. w wyniku działań sił natury. Warto podkreślić, że zakres AC może być dobierany dobrowolnie, dlatego oferty ubezpieczycieli będą się od siebie znacząco różnić.
AC - jakie polisy oferują ubezpieczyciele?
Przeglądając oferty ubezpieczeń, można zauważyć, że firmy najczęściej proponują do wyboru następujące rodzaje ubezpieczenia autocasco:
- all risk - najszerszy zakres ochrony pokrywający większość szkód
- żywioły - polisa chroni przed zniszczeniami pojazdu w wyniku np. huraganów, pożarów, opadów gradu czy powodzi
- mini - najczęściej obejmuje odszkodowania po kradzieży auta czy szkodzie całkowitej, a często również uszkodzenia spowodowane działaniem żywiołów
Co więcej, wspomniane wyżej rodzaje AC mogą mieć różne warianty likwidacji szkody. Pierwszy z nich, czyli sposób warsztatowy, zwykle korzystniejszy dla właściciela, umożliwia sporządzenie kosztorysu, a następnie naprawę auta przez wyznaczony warsztat samochodowy.
Drugi, czyli wariant kosztorysowy polega na wycenie sporządzonej przez ubezpieczyciela na podstawie oględzin rzeczoznawcy. Warto pamiętać, że firma może zaniżać m.in. koszty robocizny lub niektórych części, dlatego uważa się, że jest to rozwiązanie mniej korzystne dla właściciela samochodu.
Jakie odszkodowanie przysługuje za zalane auto?
Wysokość odszkodowania wypłacona przez ubezpieczyciela będzie zależała od dwóch czynników, czyli stopnia zalania pojazdu oraz wartości całkowitej pojazdu, jaka została ustalona przy zawieraniu umowy autocasco.
Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel może zadecydować o pokryciu kosztów naprawy poszczególnych elementów lub orzeknie szkodę całkowitą. Drugie rozwiązanie dotyczy sytuacji, gdy koszt naprawy przekroczy 70 procent wartości auta wskazanej w umowie.
Co istotne, w przypadku ogłoszenia szkody całkowitej ubezpieczyciel najpierw wycenia wrak, a następnie jego wartość odejmuje od wartości pojazdu przed zgłoszeniem szkody. Oznacza to, że kierowca otrzyma wrak oraz odszkodowanie pomniejszone o wartość uszkodzonego samochodu.
Uszkodzony samochód można wówczas sprzedać lub naprawić. Ubezpieczyciele często zawyżają wartość wraku, jednak przy nieudanych próbach sprzedaży po cenie podanej przez towarzystwo, można ten fakt uargumentować i podważyć decyzję ubezpieczyciela.
Jak zgłosić szkodę po zalaniu pojazdu?
Po zalaniu samochodu należy jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem w celu zgłoszenia szkody. Jeśli właściciel pojazdu przekroczy termin wskazany w regulaminie, firma może obniżyć jego odszkodowanie, a nawet odmówić wypłaty pieniędzy.
Zalanego samochodu nie należy samodzielnie uruchamiać, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia silnika, co ubezpieczyciel uzna za powód do odmowy wypłaty środków.
Do zgłoszenia szkody należy przygotować:
- zdjęcia dokumentujące uszkodzony pojazd,
- opis zdarzenia,
- numer polisy,
- dane właściciela,
- numer rejestracyjny pojazdu.
Ubezpieczyciel będzie miał około tygodnia na podjęcie kolejnych kroków w sprawie uszkodzonego pojazdu oraz wyznaczenie opiekuna szkody.
Kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania?
Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty środków, jeśli pojazd nie był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem lub szkodę zgłoszono po wyznaczonym terminie.
AC nie obejmuje też szkód, które powstały w rezultacie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu albo działań wojennych. Często zdarza się także, że danego zdarzenia polisa nie obejmuje, czego właściciel pojazdu nie doczytał w trakcie zawierania umowy. Istotne jest zatem, by przed wykupieniem autocasco dokładnie zweryfikować zakres ochrony.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Michał Meissner