Grupa inwestorów chce dymisji szefa Facebooka

Tech

TVN24 BiSFacebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie"

Czterej znaczący państwowi inwestorzy Facebooka w USA zaapelowali do Marka Zuckerberga, by podał się do dymisji ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powodem jest między innymi ostatni wyciek danych użytkowników serwisu.

Facebook odgrywa nieproporcjonalnie dużą rolę w społeczeństwie i z tego powodu konieczne jest, by jego władze były niezależne i godne zaufania - podkreślił jeden z inwestorów, szef biura rewidenta miasta Nowy Jork Scott Stringer.

Propozycję pozbawienia Zuckerberga stanowiska CEO i złożenie wniosku do zarządu o utworzenie niezależnego stanowiska CEO w celu poprawy wewnętrznego nadzoru w firmie, wysuniętą przez fundusz hedgingowy Trillium Asset Management, poparły także oprócz Stringera fundusze inwestycyjne stanów Illinois, Pensylwania i Rhode Island.

Problemy Facebooka

Jako powód wskazuje się skandale, które zaszkodziły reputacji Facebooka i przyczyniły się do spadku ceny jego akcji.

Chodzi między innymi o nieautoryzowane dzielenie się danymi na temat użytkowników, propagowanie fake newsów czy rolę serwisu w ingerowaniu przez obce podmioty w wybory prezydenckie w USA. Pomysł zastąpienia Zuckerberga niezależnym CEO ma raczej symboliczny charakter, bo - jak pisze agencja dpa - jego pozycja i wpływy w Facebooku są "praktycznie absolutne" i pozbawienie go stanowiska nie może dojść do skutku, jeśli on sam nie wyrazi na nie zgody.

Zuckerberg posiada kontrolny pakiet akcji firmy i piastuje w spółce stanowisko szefa zarządu. Inicjatorzy pomysłu podkreślają jednak, że chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problemy, z jakimi boryka się Facebook, oraz sprowokować debatę na temat ich rozwiązania na dorocznym spotkaniu udziałowców, zapowiedzianym na maj 2019 roku. Podobną próbę w sprawie obsadzenia niezależnego CEO podjęto już w 2017 roku; nie powiodła się.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock