Tech

Tech

Apple pozywa rosyjski sklep internetowy za naruszenie praw autorskich - informuje "The Moscow Times". Amerykański gigant domaga się od czterech rosyjskich firm i administratora strony łącznie 320 tys. dolarów. Wszyscy mieli niezgodnie z prawem wiązać swoją działalność ze sklepem internetowym APL-MSK.

Tesla już oficjalnie sprzedaje swoje samochody przez internet - pisze “Business Insider”. W ofercie jest Model S - samochody używane, po leasingu, nawet o kilkadziesiąt tysięcy dol. tańsze niż nowe auta firmy. W ten sposób firma chce dotrzeć do nowych klientów.

- Rośnie zainteresowanie najdroższymi, niszowymi kategoriami samochodów osobowych, tj. największymi autami rodzinnymi z segmentu E, limuzynami z segmentu F oraz samochodami sportowymi i kabrioletami - mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce. W pierwszym kw. 2015 roku wartość produkcji sprzedanej producentów motoryzacyjnych wyniosła 32,1 mld zł, tj. o 13,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Mocna wymiana zdań pomiędzy Ministerstwem Obrony a zakładem PZL Mielec po decyzji o wyborze do dalszych testów śmigłowca Caracal, a odrzuceniu m. in. produktu mieleckich zakładów. "MON zawsze cenił i szanował władze PZL Mielec i zatrudnianych przez nią pracowników. (…) W sprawie decyzji o niezakwalifikowaniu do testów weryfikacyjnych maszyny oferowanej przez Mielec zawsze podnoszono jedynie kwestie merytoryczne. Nigdy nie starano się w sposób celowy i świadomy deprecjonować osiągnięć mieleckiego zakładu i jego załogi" - podkreśla resort.

Niemiecki koncern motoryzacyjny ogłosił w poniedziałek, że w pierwszym kwartale 2015 r. sprzedał na świecie ponad 438 tys. nowych samochodów. Od stycznia do marca tego roku firma osiągnęła przychód ze sprzedaży w wysokości ponad 14,6 mld euro.

"Lepszy świat potrzebuje lepszego internetu. Lepszy internet potrzebuje wszystkich" - takie hasło przyświeca Facebookowi w niesieniu technologicznego kaganka do krajów rozwijających się. Tak przynajmniej deklaruje gigant. Właśnie uruchamia platformę z darmowym dostępem do internetu. Mają z niej korzystać ci, którzy do tej pory byli odcięci od globalnej sieci. Problem w tym, że ich cyfrowy świat będzie zawężony do tego, co udostępni im Facebook.

Sąd policyjny w Brukseli skazał w poniedziałek kierowcę korzystającego z aplikacji Uber za oferowanie usług przewozu osób bez wymaganych licencji. Mężczyzna stracił samochód. To pierwsze tego typu orzeczenie w stolicy Belgii.

Tesla pokazała długooczekiwane przez rynek baterie - ważące 100 kg i o pojemności 10 kWh i 7 kWh, można zawiesić je na ścianie. Ten nowatorski produkt ma zrewolucjonizować rynek energetyki odnawialnej - jest brakującym ogniwem mogącym sprawić, że produkcja zielonych urządzeń wystrzeli. A także zmieni nasze przyzwyczajenia i obniży rachunki za prąd o 25 proc. Szef Tesli Elon Musk powiedział, że celem firmy jest "fundamentalna zmiana sposobu, w jaki świat korzysta z energii i to na ekstremalną skalę".

Wirtualna rzeczywistość wkracza do codziennego życia. Dzięki nowoczesnym okularom można odwiedzić centrum handlowe, czy sprawdzić, jak będzie wyglądało nasze mieszkanie w przyszłości. Firmy w Polsce zaczynają wykorzystywać wirtualną technologię do zdobywania nowych klientów w realnej rzeczywistości. - Pierwszą branżą, która zaczęła ją masowo stosować to ta związana z nieruchomościami. Dzięki niej możemy przenieść potencjalnego najemcę do wnętrza budynku - powiedział Piotr Baczyński, prezes firmy Immersion.

Alternatywne modele napędzania pojazdów oraz trend do wyposażania samochodów w inteligentne komponenty nie zmienią w najbliższych latach rynku motoryzacyjnego, jednak są początkiem długiego procesu innowacji, który z pewnością zmieni naszą cywilizację - twierdzą prelegenci konferencji Electronic Vehicles 2015, która odbywa się obecnie w Berlinie.

Układy elektroniczne, panele słoneczne, czujniki, wyświetlacze - to tylko przykładowe produkty, które już wkrótce będą wytwarzane w technologii druku cyfrowego - przewidują eksperci. A to pozwoli na spadek kosztów, przyśpieszenie produkcji i miniaturyzację końcowych produktów. Średni roczny wzrost tego rynku w perspektywie 2015-2025 szacowany jest na 8,6 proc.