Polska i Świat

Polska i Świat

Aresztowanie jak z filmu

Miał być czerwony dywan i kariera filmowca, jest areszt i wizja kilkudziesięciu lat za kratami. Belgia podstępem ściągnęła do siebie herszta somalijskich piratów - Mohameda Abdi Hasana. U siebie był bezkarny. Teraz jednak odpowie za porwanie kilku statków i przetrzymywanie ich załogantów.

Napięcie na Bliskim Wschodzie

Rozmowy rozmowami, ale na wojnę trzeba być gotowym. Izrael najwidoczniej nie wierzy w pokojowe intencje nowego przywódcy Iranu i gdy Teheran siada do rozmów na temat broni jądrowej, izraelskie lotnictwo intensywnie ćwiczy. Na razie bardziej, żeby się pokazać niż postraszyć, ale w tamtym regionie granica między jednym a drugim bywa wyjątkowo cienka.

Przepych siedziby biskupa

Przed państwem biskup z niemieckiego Limburga, który ma w nosie zalecenia papieża. Właśnie skończył budować swoją siedzibę. Kosztowała ponad 30 milionów euro, czyli pięć razy więcej niż zakładano. Na dodatek - koszty te przez lata skrzętnie ukrywano przed przełożonymi. Miarka w końcu się przebrała i biskup lada dzień trafi na dywanik do papieża. Wierni chcą, by został odwołany.

Zarzuty PiS po referendum

O warszawskim referendum ma się dowiedzieć Europa, konkretnie Rada Europy. To tam zamierzają się poskarżyć na premiera i prezydenta działacze PiS. Za to, że zniechęcali do demokratycznej postawy. Problem w tym, że technicznie nie ma jak złożyć skargi do Rady Europy. A po drugie, co zaraz wykażemy, słabą pamięć ma prezes PiS. Raz z Radą Europy się liczy, raz ma ją za nic.

Brawurowa ucieczka

Za nami 70. rocznica niezwykle ryzykownej, ale udanej ucieczki niemal 300 więźniów z obozu zagłady w Sobiborze. Zbuntowali się, powstali, zabili kilku esesmanów i uciekli do lasu. Niemcy zrównali po tym obóz z ziemią, próbując zatrzeć ślady swej działalności. Po latach wiadomo jednak coraz więcej, co nie znaczy że wszystko. Prace trwają. Także te nad zachowaniem pamięci o tym wydarzeniu. Jak będzie wyglądał pomnik przypominający o tamtym wydarzeniu?

Klątwa czy choroba?

I w Polsce, i na świecie to rzadka choroba. A z rzadkimi chorobami najczęściej jest tak, że trzeba sobie z nimi radzić samemu, bez pomocy państwa. Doskonale o tym wiedzą rodzice małego Leona. Chłopiec cierpi na klątwę Ondyny. Gdy zasypia, przestaje oddychać. Musi mu pomagać maszyna i muszą tego dopilnować rodzice. To kolejna choroba z tych, na którą tak naprawdę cierpli cała rodzina.

Rok po skoku

Felix Baumgartner do wzięcia. Zrobił papiery na pilota śmigłowca i szuka pracy w ratownictwie górskim. Jak mówi - dla siebie już coś zrobił, teraz czas zrobić coś dla innych. Dla siebie więc teoretycznie skoczył z pogranicza kosmosu, z rekordowej wysokości niemal 39-ciu kilometrów. Dzięki temu naukowcy dostali może jeszcze nie komplet wiedzy, ale na pewno porządny jej zastrzyk.

Nowy trop w sprawie trzylatki, która zaginęła w Portugalii

To jeszcze nie przełom, to dopiero nowy trop. Jest jednak tak obiecujący, że Scotland Yard o tym mówi i liczy na odzew. Chodzi o małą Madeleine McCann - trzylatkę, która zaginęła w czasie rodzinnych wakacji w Portugalii. Tej historii brakuje wyjaśnienia już od ponad 6 lat. W tym czasie teorii i podejrzeń było mnóstwo.

Nerki niemowlaka uratowały kobietę. Najmłodszy dawca w historii Wielkiej Brytanii

Młoda kobieta żyje dzięki pięciotygodniowemu maluszkowi. Dziecko urodziło się z wrodzoną wadą serca. Gdy lekarze stwierdzili jego zgon, pobrali obie zaledwie kilkucentymetrowe nerki i wszczepili je 22-letniej kobiecie. Przeszczep się udał, nerki się przyjęły i rosną w nowym ciele. Młodszego dawcy organów w Wielkiej Brytanii jeszcze nie było. Materiał "Polski i Świata".

Kontrowersyjny pomnik w Gdańsku

Sztuka, która niejedno imię nosi. Pewien trójmiejski artysta postanowił rzeźbą zawalczyć o sprawiedliwość dziejową. Obok znanego gdańskiego pomnika - czołgu radzieckiej armii - postawił nielegalnie inny: radzieckiego żołnierza gwałcącego ciężarną kobietę. I tłumaczy, że nasi wyzwoliciele nie tylko wyzwalaniem się zajmowali.

Najmłodszy dawca w historii Wysp

Historia smutna i radosna zarazem, ale tak zwykle jest, gdy mówimy o dawcy organów i biorcy. Młoda kobieta żyje dzięki pięciotygodniowemu maluszkowi. Dziecko urodziło się z wrodzoną wadą serca. Gdy lekarze stwierdzili jego zgon, pobrali obie zaledwie kilkucentymetrowe nerki. Przeszczep się udał, nerki się przyjęły i rosną w nowym ciele. Czy to cud? Lekarze mówią, że nie. Choć mówimy tu o przekroczeniu pewnego medycznego rekordu. Młodszego dawcy organów na Wyspach jeszcze nie było.

Czy cisza wyborcza jest potrzebna?

Pytania o ciszę referendalną, która w mijający weekend aż biła po uszach. Według PKW bowiem nie wolno było podawać informacji o frekwencji, pokazywać głosujących ludzi, pokazywać lokali referendalnych i urn do głosowania. To wszystko i wiele więcej znalazło się w specjalnym stanowisku PKW zawierającym zalecenia dla mediów. Tym samym warszawskie referendum stało się tematem tabu – a wielu polityków pyta czy przypadkiem tak restrykcyjne przepisy o ciszy nie wypaczają samej idei demokratycznego głosowania.

Po referendum w stolicy

Ona sama przyznaje, że to jej największy problem – warszawiacy od niej zaczęli narzekania na panią prezydent. Chodzi o komunikację – tyle że Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi o tej werbalnej, a mieszkańcy miasta - o tej miejskiej. Trzy miesiące kampanii referendalnej były okazją do wielu obietnic, planów i decyzji – a nieodwołana pani prezydent obiecuje, że tak już będzie do wyborów.

Referendum niewiążące - frekwencja za niska

Po warszawskim referendum - sami wygrani. Hanna Gronkiewicz-Waltz - bo zostaje w urzędzie. Piotr Guział, bo zdecydowana większość głosujących była jednak za jej odwołaniem. Samorządowcy przyjęli wynik i podziękowali warszawiakom. Jedyny PiS chce wyjaśnień i rozliczeń. Według Jarosława Kaczyńskiego referendum odbyło się w niekonstytucyjnych warunkach, o czym powstaje już raport.

Sportowa niedziela

- Przyszliśmy by kibicować, a nie uczestniczyć w tej politycznej hucpie - tłumaczyli młodzi działacze Platformy Obywatelskiej, którzy w niedzielę, zamiast na referendum, wybrali się na wyścigi konne. Z kolei Europoseł PO Rafał Trzaskowski zamiast do urn, wyruszył na rower. - Nie ma najmniejszego uzasadnienia, żeby robić - mówił o referendum europoseł

Podziały

Jeżeli szukać ma mapie Warszawy dwóch miejsc, które dzieli dużo więcej niż tylko Wisła, to będzie to Plac Zbawiciela w samym sercu Śródmieścia i okolice Placu Hallera, zapomniana Praga Północ. O ile w stołecznej świątyni młodości i pieniędzy trzeba było mocno naszukać się zwolennika referendum, bo bywalcy tej części miasta wolą popijać kawę, to mieszkańcy Pragi poszli do urn. - Jej ludzie nie lubią. Bo powinna nam pomagać. A nie tym, którzy mają dużo, żeby mieli jeszcze więcej - mówiła o Hannie Gronkiewicz-Waltz jedna z mieszkanek.

PRL - czasy najlepszych polskich plakatów filmowych

Miały nie tylko zachęcać do wyjścia do kina, ale być osobnym dziełem sztuki. Polskie plakaty filmowe okresu PRL nie miały sobie równych. Nie były też szczególnie łatwe w odbiorze i często wymagały chwili zastanowienia. O czasach, gdy na posterach widać było coś więcej, niż twarze gwiazd.

Ocean śmieci

Ma powierzchnię sporego kraju i tworzą ją plastikowe odpadki. "Wielka pacyficzna wyspa śmieci" niepokoi naukowców od wielu lat, a właśnie pojawiły się nowe dowody na jej szkodliwość dla mnóstwa organizmów morskich. Wstrząsające zdjęcia tego, jak nasze śmieci zmieniają życie oceanów.

Kto Kościołowi zabroni?

Oburzenie na katolickiego biskupa w Niemczech. W czasie gdy papież Franciszek zachęca księży i biskupów do ubóstwa, a przynajmniej nie obnoszenia się z bogactwem, biskup z Limburga funduje sobie remont siedziby za kilkadziesiąt milionów euro. A to nie jedyny jego finansowy grzech.